subscribe: Posts | Comments

Péče o spacáky – jak na to?

2 comments
Péče o spacáky – jak na to?

V minulém článku jsme si vybrali spacák a dnes se podíváme na to, jak se o něj starat, aby nám vydržel co nejdéle a udržel si své vlastnosti. Pozorně by měli číst hlavně ti, co mají ve zvyku spacák po návratu z přírody mrsknout v kompresním obalu do kouta a vytáhnout ho až při další cestě mimo civilizaci.

 

Uskladnění

Ať se nám to líbí nebo ne, spacák stráví mnohem více času uložený někde doma, než rozbalený v přírodě. Je tedy potřeba vědět, jak ho správně uložit, abychom se na něj mohli i po dlouhé době uskladnění spolehnout, až ho zase vytáhneme na vzduch. Rovnou pusťte z hlavy skladování v kompresním obalu. Ty jsou určeny pouze na přepravu a spacák by v nich měl být napěchovaný jen po nezbytně nutnou dobu. Zejména péřové spacáky jsou na takové zacházení velmi citlivé. Pokud je peří dlouhodobě silně stlačeno, opotřebovává se víc, než když ho používáte v terénu a ztrácí svoje izolační schopnosti.

Jak tedy spacáky správně skladovat? Dnes má téměř každý spacák na spodku přišitá dvě očka, za která se dá pověsit na ramínko. Pak už jen stačí najít  suché a temné místo, kam spacák zavěsit. Musíte ale pamatovat na to, že by spacák neměl být těsně napěchovaný mezi kusy oblečení, které ho budou stlačovat. Cílem je nechat spacák zaujmout co největší plochu. Nemá tedy smysl ho cpát například do přeplněné skříně.

 

Druhou variantou je skladovací vak. Ten dostanete od každého solidního výrobce jako příslušenství k péřovému spacáku. Skladovací vak je mnohonásobně větší než kompresní vak a je vyrobený ze síťoviny nebo velmi tenké a prodyšné látky. Spacák tedy má ve vaku dostatek prostoru a může větrat. Skladovací vak se dá také za pár korun dokoupit, takže nemusíte zoufat, jestli jste ho ke svému spacáku nedostali. Stejně jako u předchozí metody skladování platí to, že by spacák měl být uložený na suchém a temném místě.

 

Na cestách

Přišel čas hodit spacák do batohu a vyrazit. První otázkou je, jak spacák sbalit. Pokud si spacák pokaždé srolujete stejným způsobem do úhledné roličky a nasoukáte ho do kompresního obalu, tak možná získáte body za estetiku, ale spací pytel vám za to nepoděkuje. V ohybech totiž nadměrně namáháte stále stejná místa a ničíte si tak izolační vrstvu. Lepší je tedy napěchovat spacák do obalu bez nějakého systému, prostě tak jak vám přijde pod ruku.

V terénu platí pro péči o spacák jedno hlavní pravidlo – větrat, větrat a větrat! Důležité to je hlavně u péřových spacáků, protože vlhké peří nedrží teplo. Po každém přespání byste tedy měli spacák nechat alespoň pár minut provětrat, aby řádně vyschnul od vlhkosti, která se v něm přes noc nahromadila. Je dobré se při přespávání v přírodě naučit rutinu, že spacák jde vždy první. To znamená, že přijdu na místo, kde chci přespávat, vybalím spacák z kompresního vaku, aby měl šanci nabrat loft („nafouknout se“) a pak teprve jdu řešit večeři, kecat s kamarády u ohně a podobné. Jako první věc ráno zase dávám spacák vyvětrat a proschnout a balím ho až těsně před odchodem z místa.

Další věc, která spacákům dělá dobře, je suché a čisté oblečení. Když jen shodíte batoh ze zad a skočíte do spacáku v propoceném a špinavém oblečení, příliš mu tím neprospějete. Natáhnete si tak dovnitř vlhko, které vám brzy začne být nepříjemné a navíc budete muset doma řešit čištění spacáku. U levných spacáků se syntetickou náplní si takovou prasečinku ještě můžete dovolit, ale u drahých péřových byste se měli chovat trochu zodpovědněji.

Dobrý způsob, jak se vyhnout znečištění vnitřku spacáku, je pořízení vložky do spacího pytle. Vložky se vyrábějí z různých materiálů, přes hedvábí, bavlnu, fleece, až po merino. Vložka vzhledově připomíná velmi tenký spací pytel a vkládá se do vnitřku spacáku. Vaše tělo tedy není v kontaktu přímo se spacákem, ale pouze s vložkou. Veškerou špínu tak zachytí vložka, která se pak dá vyprat výrazně snadněji než spacák. Přidanou hodnotou vložky do spacího pytle je to, že v zimě vám může o pár stupňů zlepšit tepelný komfort spacáku.

Čištění

Podle toho, jak se budete ke spacáku chovat, tak dříve či později dojde na jeho čištění. Drobné nečistoty se dají poměrně snadno odstranit hadříkem namočeným ve vlažné vodě, případně s kapkou mýdla nebo jaru. Pokud jste ale spacák zašpinili hodně, budete muset přistoupit k radikálnějšímu řešení a tím je pračka (ruční praní u spacáků nemá smysl). Zde mají nespornou výhodu majitelé spacáků se syntetickou náplní, která se dá vyprat o dost snadněji. To ale neznamená, že s péřovým spacákem byste se měli pračce vyhýbat jako čert kříži. Pračka péřové náplni jednou za čas (výrobci většinou uvádějí, že  péřák by se měl prát jednou za sezónu, ale záleží na intenzitě používání) prospěje, ale je to o něco náročnější proces. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět, takže neperte spacák po každém víkendu v přírodě.

Ať už perete peří nebo syntetiku, platí pro praní spacáků několik pravidel. Pravidlo nula je, že byste se vůbec neměli do praní spacáku pouštět doma, pokud máte malinkou pračku nebo pračku s vrchním plněním. Spacák musí mít dostatek prostoru, jinak dojde k poškození jak spacáku, tak pračky. Jestli máte doma malou pračku a chcete si přece jenom vyprat spacák svépomocí, zkuste se podívat po nějaké veřejné prádelně, kde mají pračky s velkým bubnem.

Nyní tedy k samotnému praní.

- Za prvé, připravte spacák na praní. Zapněte zipy, povolte stahovací šňůrky, ujistěte se, že zdrhovadlo na konci šňůrky nemůže upadnout, případně udělejte na šňůrce větší uzel.

- Za druhé, musíte používat pouze šetrné tekuté prací prostředky, ideálně takové, co jsou k praní spacáků určené. Nepřidávat žádnou aviváž, vyhnout se pracím práškům.

- Za třetí, správně nastavit pračku. U každého spacáku se podívejte na štítek, co doporučuje výrobce. Většinou se ale spacáky perou na 30 stupňů a co nejnižší otáčky. Dobré je nechat vícekrát proběhnout program máchání.

- Za čtvrté, v pračce neždímat, to platí zejména pro péřáky. Vodu můžete ze spacáku dostat šetrným ručním ždímáním, nebo dát spacák na velmi nízkou teplotu do sušičky (a přidat dva míčky, které budou natřásat náplň spacáku), ale nejlepší je nechat spacák vyschnout přirozeně. Spacák by se měl sušit v horizontální poloze, NE zavěšený. Nejlépe tedy rozložený z vrchu na sušáku. Péřové spacáky navíc musíte pravidelně během schnutí protřepávat, aby se peří rovnoměrně rozložilo. Nesušte spacák na přímém slunci a už vůbec ne na radiátoru. Musíte počítat s tím, že proces sušení vám zabere několik dní, u péřových spacáků třeba týden.

Zní to všechno komplikovaně a radši byste to svěřili profesionálům? To bohužel také není tak jednoduché. Ne všechny čistírny si totiž umí s outdoorovým vybavením poradit. Základem je zjistit, jestli čistírna dělá pouze chemické čištění, které je pro outdoorové vybavení nevhodné a může ho poškodit, nebo jestli čistí i „na mokro“, což spacáky potřebují. Ty, co nabízejí pouze chemické čištění, můžete rovnou vyřadit ze slosování. Dále je dobré prostudovat reklamační řád čistírny a zeptat se, zda je čistírna nějak pojištěná pro případ poškození čištěné věci. To se může na první pohled zdát jako zbytečné rýpání, ale až si domů ponesete spacák za několik tisíc se zničenou izolační náplní, tak budete hořce litovat, že jste se na začátku nezeptali. Pokud máte spacák od českého výrobce (například Warmpeace, Sir Joseph, Prima), máte nejjistější poslat spacák na vyčištění přímo výrobci. Nestojí to mnoho a máte jistotu, že se spacáku dostane adekvátní péče a někteří výrobci nabízejí kromě vyprání i impregnaci.

  1. Filip says:

    Ohledně neždímání u syntetických spacáků, když ho vyperu úplně bez odstředění, vážil by tunu a kdybych ho rozložil na sušák, v místech kde by byl na šňůře nebo tyčce (u venkovního sušáku) by byl díky váze dost velkej tlak a taky manipulace s nacucanym spacákem je fakt krkolomná. Peří nemám, nemůžu posoudit. Mám štěstí, že moje pračka umožňuje nejnižší ždímání na 200ot/min, většinou je minimum 400. Na tak nízký otáčky peru i bundy s podobnou výplní, ničemu se zatim nic nestalo a všechno si zachovává svou funkčnost. Taky záleží na programu, musí bejt šetrnej a hlavně dávat hodně vody, když je vody málo, poškozuje to vlákna a moc dobře se to nevypere. Peru v tekutym prostředku pro funkční materiály, jak říká článek – prášek nikdy! Obsahuje rozjasňovače barev a aviváž, ideální způsob jak spacák odrovnat během pár hodin..
    Praní zdar!

  2. K skladování, skladovací vak je až třetí varianta, volně pověšený je první a další je volně položený na skříni, pokud máte dost místa. Jen na něj už nic nesmíte dát.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam