subscribe: Posts | Comments

3 základní typy karimatek – jak si správně vybrat?

0 comments
3 základní typy karimatek – jak si správně vybrat?

Chystáte se na trek do hor nebo na eurotrip stopem? Nebo jenom na letní festival, kde budete několik dní přespávat pod holým nebem? Pak se kromě kvalitního stanu a spacáku jistě neobejdete i bez dobré karimatky. Spát na studené tvrdé zemi není žádná sranda a vy si potřebujete vytvořit nejvyšší možný komfort. Jak si však karimatku vybrat, když je jich tolik typů? Přinášíme vám přehled 3 základních druhů karimatek s jejich výhodami a nevýhodami.

 

  1. Pěnové karimatky

Pěnové karimatky jsou cenově nejdostupnější typ karimatek. Pokud hledáte vhodnou podložku na jógu, nebo jdete kempovat někam na ostré skály, je pěnová karimatka tou pravou volbou. Nevadí ji drsné zacházení, můžete ji používat i natrženou nebo jinak poškozenou. Její výhodou je také velmi nízká váha, takže pokud se chystáte na delší trek v létě, jeví se pěnová karimatka jako ideální.

Velikou nevýhodou je ale její špatná skladnost. V batohu zabere poměrně dost místa. Někdy ji dokonce musíte mít připevněnou zvenku, což může být v dešti problém. Taky má nízkou tepelně-izolační vlastnost a neposkytne vám tolik pohodlí, jako karimatka nafukovací. Jednoduše řečeno při spaní budete cítit každý kamínek a v případě chladnějšího počasí vás od studené země moc neodizoluje.

 

  1. Samonafukovací karimatky

Momentálně nejrozšířenější typ karimatek jsou jednoznačně samonafukovací. Představují kompromis mezi pohodlím, skladností, tepelnou izolací a cenou. Polyesterový potah, uvnitř naplněn pěnou, se po rozbalení sám nafoukne do tloušťky pár centimetrů a sbalená vám v batohu zabere omnoho méně místa, než karimatka pěnová. V chladnějším počasí vás slušně tepelně odizoluje od země a vrstva pěny vyrovná hrboly a jiné terénní nerovnosti, takže je skoro neucítíte. Můžete ji tedy používat celoročně.

Nevýhodou je možnost jejich propíchnutí. Nedoporučuje se je nosit na čerstvě pokosené louky či kamenitý terén. Propíchnuté můžou ucházet, kvalitní samonafukovací karimatky ale i po poškození poskytují jistý komfort. Spáč totiž stále leží na vrstvě pěny. V případě samonafukovací karimatky se jistě vyplatí nesáhnout po nejlevnější variantě.

 

  1. Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky představují nejpohodlnější typ karimatek. Pokud jedete na stanování autem, určitě se vyplatí vzít karimatku nafukovací. Dofouknete jí do dvojnásobné tloušťky než samonafukovací karimatku a spát se vám bude skutečně jako na obláčku. U některých bývá problém se skladností, protože jsou velké a těžké, nejmodernější typy nafukovacích karimatek ale můžou být docela dobře přenosné.

Nevýhodou je ale opět možnost jejich propíchnutí. Výrazně se nedoporučuje nosit je do drsného terénu, hlavně když se chystáte na několikadenní trek. Propíchnutá nafukovací karimatka by vám dost dobře neposloužila. Jistou nevýhodou může být také její vyšší cena.

Při výběru karimatky musíme vždy brát ohled na terén, do kterého se chystáme, roční období a kolik toho v batohu chceme nést. Pak je potřeba zvážit výhody a nevýhody jednotlivých typů karimatek a vybrat si tu pravou.

 
PR článek.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam