subscribe: Posts | Comments

Lékárnička Miltec ARMY – Recenze

12 comments
Lékárnička Miltec ARMY – Recenze

Při každé výpravě do lesa, by mělo být samozřejmostí si sebou vzít lékárničku. I když toto pravidlo zná každý, úplně všichni ho rozhodně nedodržují. Pokud k těmto lidem patříte, možná vás tento článek donutí se nad tím zamyslet a snad si i vy pořídíte lékárničku, protože nikdy nemůžete vědět, co se může přihodit.


Samozřejmě, čím dál budete od civilizace, tím by měla být lékárnička obsáhlejší. Tento článek se však dnes zaměří na obvyklou lékárničku, která by vám měla v ČR vystačit. S lékárničkou také určitě souvisí základy první pomoci, které by měl každý znát, ale k tomu se dostaneme někdy příště. Takže co má lékárnička obsahovat? To není nikde přesně dané, záleží na firmě a také na majiteli lékárničky, proto jsem se rozhodl, že část tohoto článku bude podána jako recenze, popíšu vám moji lékárničku ARMY (větší model- 18X13X6 cm) od firmy Miltec, abyste si udělali obrázek, jaký obsah obvykle najdeme v lékárničce.
Nedělám si iluze, že má lékárnička je bez chyb, už jenom fakt, že jí vyrábí firma, která nijak výrazně nepodniká ve zdravotnictví a vyrábí skoro všechny věci, co se nějak týkají army a přežití v přírodě, něco naznačuje, ale myslím, že ty potřebné věci se v ní najdou. Stejně si musíme přiznat, že je lepší nějaká lékárnička než vůbec žádná.


Lékárnička ARMY (větší model- 18X13X6 cm)
-1 role leukoplasti
-4 alkoholové tampóny
-10 čistících tyčinek
-2 trojcípé šátky
-3 druhy sad obvazů- více kusů
-1 lepící obvaz
-1 desinfekční utěrka
-1 sterilní gáza
-1 ústní rouška
-1 sterilní rukavice
-spínací špendlíky
-nůžky
-pinzeta

Cena této lékárničky se v ČR pohybuje okolo 350 Kč.

Cena ARMY lékárničky (menší model 12X9X4 cm) je okolo 200 Kč. Tato je ochuzená oproti většímu modelu například o pinzetu, čistící tyčinky, alkoholové tampóny, 1 trojcípý šátek, sterilní rukavice…
Určitě ji doporučuji doplnit podle vaší potřeby, já jsem si přidal Ibalgin, Zyrtec ( proti alergii), Paralen, živočišné uhlí, teploměr a pár náplastí. Konkrétně popisovaná lékárnička je dost prostorná, takže by vám nemělo dělat problémy přidání pár vašich věcí.

Zhodnocení
+ Prostor (možnost doplnění věcí)
+ Zapínání na zip (rychlý a snadný přístup)
+ Lehký, stačitelný a nepromokavý obal
- Vysoká cena
- Kvalita věcí obsáhlých v lékárničce by mohla být větší

Závěr
Celkově hodnotím lékárničku ARMY od firmy Miltec kladně, ušetřila mi čas, protože jsem si nemusel lékárničku skládat, určitě mě potěšilo, že lékárnička je lehká a také dobře stlačitelná. Také mě oslovil snadný přístup do lékárničky, protože u první pomoci je rychlost obzvláště důležitá. Z mého pohledu se mi zdá cena lékárničky vysoká, možná to někomu jinému nepřijde. Co se týče kvality věcí, mohla by být určitě lepší, ale jak jsem uvedl, do ČR je obsah lékárničky plně vyhovující, lékárničku od 1 (nejhorší) do 5 (nejlepší) hodnotím za 3 a doporučuji.

Autor: David Vaňhara

Tento článek byl zařazen do soutěže Bushcraft.cz

Zaujal vás tento text? Pomozte autorovi vyhrát v naší soutěži, napište do komentáře svůj kladný názor, nebo klidně pouze znaménko „+“!

 1. wenca says:

  Obecně firma MILTEC za moc nestojí. Pokud člověk chce pořídit lékárničku bez práce tak tohle je řešení. Pokud ale má chvilku čas a nebo třebas někoho kdo se v tom trošku vyzná tak sežene kvalitnější lékarničku za lepší peníze. Lepší ale lékarnička od miltecu nežli žádná.

 2. Ano v podstatě máš pravdu. Není problém zakoupit již hotovou lékárku, třeba i od miltecu, pak si do ní stejně nasoukám svoje další vybavení, které není v základovém balení. Lze říci, že tato lékárnička je pouze prodejný polotovar, do které si každý nasouká věci podle libosti.

 3. Daniel says:

  Chtěl jsem se zeptat v čem je dobré to živočišné uhlí?? a když si ho chcu udělat doma tak hodim třeba kočku do ohně?(rozhodně to neudělám :) )

 4. Váňa says:

  Tak živočišné uhlí(má podobu černé tablety) je volně prodejný lék proti průjmu, používá se i proti určitým typům otrav. Určitě ho koupíš v každé lékárně. Nebudu tady popisovat přesné působení živočišného uhlí na organismus, protože to nevím ani neovládám přesné složení nebo výrobu.Takže ušetři kočku :) a kup si ho v lékárně.Vyrábí ho víc výrobců, tak ať tě nesplete lišící se název, pokud v lékárně řekneš živočišné uhlí, tak určitě budou vědět.

 5. Tak to uhlí si popravdě tím spálením kočky můžeš vyrobit (pro medicínské účely se vyrábí zuhelňováním – spalováním – zvířecích zbytků; takže hlavně krev a kůže z jatek…)

  Působení uhlí na organismus je velmi jednoduché. Jedná se o adsorbent – tedy látku s obrovským povrchem, na který se navazují nejrůznější látky – např. toxiny, voda,…

  Při otravě je však nutné podat velké množství (lékaři využívají množstí několika desítek gramů). Menším problémem je, že velké a častější dávky mohou způsobit zácpu.

 6. Nutno ještě dodat, že se jedná o tzv. nepolární adsorbent, tedy absorubuje jen látky, které nemají polární charakter (viz. základy chemie :D ). Jsou to např. voda a alkohol (tudíž živočišné uhlí na kocovinu opravdu nezabírá :D ).

 7. Jo a sory, ta voda se na něj neváže…

 8. Taurus says:

  Budu mluvit otevřeně…firma Mil-tec stojí za hovno,když už si něco kupujete,tak si kupte kvalitu a vyserte se na Mil-tec

 9. jelen says:

  Gumová rukavice?? To jako kdybych nutně potřeboval na výletě vyšetření prostaty? To tam pak ale chybí lubrikant.
  Ale vážně, evidentně tam nejsou opravdický léky, protože pak by se to mohlo asi prodávat jen v lékárně, neby by byl problém s expirací.
  Když si vemu zdravotní nepříjemnosti, co mě tak ve střední můžou potkat a nemusim kvůli nim volat sanitku (jsem to schopnej ošetřit svépomocí) tak to je zejména:
  -klíště (takže potřebuju jodový pero – věděli ste, že je to jediná věc, která je schopná při natření rány likvidovat borelie? Nebejt toho, už je to zakázaný, protože je to celkem driák), kleštičky na klíště ze zverimexu se taky hoděj
  -odřeniny, škrábance a drobný řezný rány tj. potřebuju obvaz, desinfenkci (stačí i to jodový pero, ale to by se teoreticky nemělo dávat do otevřenejch ran) a náplast s polštářkem
  -puchejře vod bot -náplast bez polštářku, nějaká dražší, která dovopravdy lepí
  -vlk (opruzená prdel/pytel, ne pokousání zvířetem) někdo na to trpí, někdo ne (já třeba jo). Může to bejt pěkně protivný a vážně to pokazit vandr. Dá se to sice ošetřit vodkou a krémem proti sluníčku, ale dětská rybilka je o dost účinější, nechaj se získat i takový mrňavý zatavený vzorky.
  -úpal, kocovina – ibáč, nebo paralén
  -zvrklej kotník – kvalitní obinadlo
  -nachlazení co nepoléčí paralen a česnek, s tim jet dom a jít k doktorovi
  -srajda -jeden čas sem vozil smektu, je to z jednoho druhu jílu, tzv smektitu a funguje to stejně jako živočišný uhlí. Ale nikdy sem to nepoužil. Sračka buď sama přejde, a nebo je třeba jít k doktorovi.
  -pobodání hmyzem (vosy vosy sršáni), alergie – dost lidí ssebou vozí antihistaminikum, alergici zyrtek nebo něco takovýho
  -popálení sluníčkem
  -pokousání psem
  -otrava bobulema, nebo zkaženym jídlem, znečištěnou vodou
  -žlučníkovej záchvat (moje rodina je na to zatížená) – naši na to vozej lék proti křečím a pomáhá, zapoměl sem, jak se menuje


  kolik z těch věcí v takovýhle lékárničce je? Kolik z těch věcí se s ní nějak uspokojivě pořeší? Je to jen krám, kterej dává falešnej pocit bezpečí. Když budete mít slepák, rozbitou hlavu, nebo Vás kousne zmije, stejně budete volat sanitu.

 10. Frank says:

  Lékárnička od Mlík-Teku? Raději ne…

  Každý IFAK by měl obsahovat základ zachování života při zranění. Masivní krvácení, dýchání, oběh,hypotermie,… Ty si pak doplním věcmi „pro pohodlí“ (zajištění úrazů přímo neohrožujících život, tj náplasti, normální léky etc.). Vše podle osobních znalostí, ne-medik asi nebude vozit dekompresní jehlu na pneumotorax.

  Tedy:

  OPA. Trubička k zajištění dýchání v bezvědomí. Když neumím používat (nemám kurz) tak aspoň předsadit čelist. Kdo kdy viděl městskou P jak nechali ležet opilce v polobezvědomí na zádech kde se mohl kdykoliv udusit zvratky ví.

  Dobrý kompresní obvaz („Izrael“). Klidně i na obyčejný tábor, když se někdo opravdu hodně blbě sekne nožem či sekyrkou, tak bez izraele s pořádným krvácením nic moc neuděláte. Ty kompresní obvazy z autolékárny jsou k smíchu. Civilní verze např. firma FirstCare.

  Turniket (škrtidlo), do nebojových situací ideální gumový SWATT (opět o 200% lepší než z autolékárny), univerzálnější než bojové turnikety, je zabalený vakuově na tenko a dá se s úspěchem použít i jako elastické obinadlo třeba při vyvrknutém kotníku (vyzkoušeno, doktoři po návratu koukali co to má na noze ale chválili). K použití přímo jako škrtidla platí všechna varování, laikům nedoporučeno bez opravdu vážného důvodu.

  Termofólie. Další základ. Nejlépe jedna ve FAKu a nějaká třeba v kalhotové kapse/baťohu. Opět univerzální použití, šok, hypotermie, přežití.

  A pak ty normální věci.

  I na obyčejný tábor nějaké lepicí „šití“. Jsou to sterilní tenké proužky kvalitní lepicí pásky (třeba Steri-Strips) kterými stáhnete řeznou ránu. Lepší než zašívat, to nechám chirurgovi. Vyzkoušeno.

  Kvalitní lepicí pásku. Nejlépe 3M, rozdíl v ceně minimální a v kvalitě maximální. Použití na všechno.

  Smectu nebo aktivní uhlí v trekové lékárně určitě, mockrát osobně vyzkoušeno, na kapačku jsem sice stejně musel, ale lépe v Praze než nějaké pochybné východní nemocnici.

  Léky samo podle osobní potřeby.

  Rukavice jsou jasné, k někomu zraněnému se přichomejtnete, a opravdu se nechcete hrabat rukama v jeho krvi (infekce).

  Desinfekce – na cesty zmíněné jodové pero. Plus něco méně agresivního, třeba zatavené alkopolštářky.
  Osvědčil i nějaký éterický olej typu eukalyptus, skvělé na různá hmyzí bodnutí či po klíštěti

  Hemostatikum – nosím Traumacel (aktivní celulóza), 2gramový aplikátor prášku. Zvlášť na otevřené (sedřené) puchýře skvělé, výrazně urychlí hojení a granulaci.

 11. Daniel Kroupa says:

  Osobně ti to lékárničku mám,doplnil jsem ji o paralen, ibalgin,dezinfekci, dva obrazy se dvěma polštářky a to nejdůležitější do každé lékárničky… škrtidlo

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam