subscribe: Posts | Comments

KPZ – Krabička Plná Zbytečností

52 comments
KPZ – Krabička Plná Zbytečností

Dopředu upozorňuji, že tento článek není určen pro zkušené osoby nad 20-25 let ;) . Pokud mezi ně patříte, směle se vraťte na hlavní stranu, nic tím neztratíte.

Minulý týden jsem svým článkem o používaném vybavení spustil doslova lavinu reakcí. Ať už kladných, či záporných. A překvapivě zaznělo také několik komentářů ve stylu „A kde máš KPZ?“ nebo „Nosíš plno krámů a přitom nemáš ani KPZ!“.

 Je mi jasné, že to patří ke klasice zálesáctví a skautingu, připomíná to sladké mládí a nadšení vyvolané napínavým Foglarovým příběhem.

Není už náhodou na čase trochu… dospět?

Pojďme se na takovou průměrnou KPZ podívat z blízka. Co vše v ní obvykle najdeme?

Sirky

kompas

svíčka

baterka

nitě a jehly

náplasti

volně dostupné prášky na bolest (paralen, ibalgin atd)

propiska

vlasec + olůvka + háčky

provázek

drátek

gumičky

lupa

kousek suchého lihu

špendlíky

cucavý bombon

Jak tak na to koukám, napadá mě jediná otázka – Na co? K čemu proboha v krabičce, která mi má pomoct v kritické situaci, potřebuji lupu? Špendlíky? Propisku?

Přijde mi, že dnes běžný člověk, co rád občas vyleze do přírody (zálesák, tramp, skaut, pionýr, survivalista, bushcraftér) považuje plechovku od Energitu za naprostou panaceu. Všelék.

Pokud potkáte v lese nějakého tuláka, zastavte ho na chvíli a zeptejte se, zda má KPZ a co v ní je. A pak se zeptejte, jaký má nůž a kde ho má umístěný. Jo a také zda má křesadlo, či zapalovač.

Vsadím se, že v 90% případů bude výsledek následující:

 1) No jasně, že mám KPZ (vyjmenuje většinu věcí z obvyklého seznamu, viz výše).

2) Nuž mám. Nejlevnější zavírací Victorinox, nebo pevný Mikov. Většinou v baťohu.

3) Zapalovač nemám, nekouřím. Sirky mám přece v KPZ. Křesadlo? Nejsme ve středověku, chlape.

A celkový dojem z toho všeho je: Mám KPZ, tudíž přežiju cokoli a nic zlého se mi nestane.

Pokud nebezpečná a plná nástrah cesta se odehrává v rozmezí cca 10km od baráku, chápu a akceptuji. Něco se mi stane, zavolám sanitku a než přijede, spolknu ibalgin, vycucám bombon a propiskou vyluštím sudoku. Paráda.

Ale skutečně se pak jedná o Krabičku Poslední Záchrany? Věc, která má Zachránit život?

Teď nás čeká, alespoň v to doufám, pár teplých slunečných měsíců. Pojďme udělat výzkum.

Říkejme tomu třeba Experiment „Očkování“.

Vezměte svoji KPZ a běžte do lesa. Třeba jen na 24 hodin. Od rána do rána. A pak si představte, že tam nejste na den, ale na týden. Co vám chybělo ke štěstí? Co jste postrádali v KPZ? A co naopak bylo naprosto zbytečné? Tyto věci pak doplňte do výbavy a běžte následující víkend znova.

Pokud jste v životě nechytali ryby, k čemu vám je v KPZ háček? Pokud máte sirky, k čemu je pak lupa? A není náhodou lepší klasický plynový zapalovač, než sirky? Provázek je příliš krátký dokonce i na oběšení? Tak proč tam je? Proč si raději neupletete tzv. survival náramek, kde bude jistota alespoň 10 metrů parakordu? Akutně potřebujete k přežití šitíčko, nebo se dá přesunout do jiné krabičky, doplnit o více nití a jehel a umístit do batohu? A tak dále a tak dále.

Po pár měsících budete skutečně očkováni proti jakýmkoli nepříjemnostem, které vás mohou potkat v běžném skoro sterilním evropském lese.

Výsledek u každého samozřejmě bude odlišný. Někdo už nikdy nevyjde z baráku bez ledvinky plné cucavých bombonů, propisek a lup. Někdo naopak zjistí, že mu v přírodě stačí jen kus igelitu nad hlavou.  A o tom by to mělo být. Individuální vybavení pro individuální osobu.

Neříkám tedy – „Nenoste to!“. Spíše radím – „Ujasněte si, co vlastně nosíte, proč a jak.“

A moje osobní doporučení – nenechávejte všechny věci, určené k vašemu přežití, v jedné krabici. Ztrátou pak snadno přijdete o všechno. Rozdělte to do více kapes, případně do pouzder na opasku.

P. S. Na fotce je jedna z mnoha KPZ, které jsem i já kdysi dávno také dělal, ale skoro nikdy nenosil. :) Jak vidíte, klasická Energit krabička. Obvyklý seznam kravin jsem tehdy doplnil také o hypermangan a dámský tampon.

 1. Topa says:

  V podstatě souhlasím s tím že KPZ je na ,,přežití v terénu trochu nepodstatná a že je mnohem lepší vlastnit kvalitní a ůčiné vybavení.
  Avšak co se na ,,KáPéZétku,, nedívat jako na ůdajný základ výstroje, ale jako na pár věcí, které se můžou v běžném dni hodit. Pak už by KPZ svojí podstatu měla :-)

  • admin says:

   Pak to nebude KPZ, nýbrž seznam věcí běžného každodenního nošení (EDC). Také mám šitíčko v peněžence a propisku v příruční taštičce.
   Rozhodně však to není výbava poslední záchrany, na kterou budu spoléhat v rizikové situaci.
   Pokud už skutečně někdo chce neustále nosit na krku/ ve vnitřní kapse hermeticky uzavřený kontejner, tak pak se vyplatí umístit do něj třeba tisícovku, nejdůležitější nutné léky (alergik vezme antihistaminika, člověk trpící migrénou něco na hlavu, astmatik inhalátor), křesadlo/zapalovač a kvalitní zavírací nůž. Tečka. A pak ten samý seznam mít ještě jednou a ten používat. KPZ zůstane neporušená až do vzniku té kritické situace.

   • Tadeáš says:

    Hele ale nemusíš brát vše do slova … Ale někdy možná v něaký situaci se ti to muže hodit … Prostě tu KPZ pochopí každej jinak …. Někdo třeba jak si psal že si doní dá alergik prášky atd. a otevřeji jenom v nouzi . A někdo že ji použije kdy chce .

    • admin says:

     Musím to brát doslova. Pokud to je Poslední Záchrana, musím k tomu tak přistupovat. Pokud vidím někde požární tlačítko, nemačkám ho, abych uhasil svůj doutník. A evakuační lano nepoužiji na trampolínu. Vše má svůj význam a v otázce přežití se to musí dodržet o to přísněji. Ale chápu, že většina lidí pod pojmem přežití spíše provozuje piknik za barákem. Na tom samozřejmě není nic špatného.

     • Spooky says:

      Zdar, zaujala mne vaše diskuse o KPZ i odkaz na ten paracord náramek. Našel jsem jednu stránku, kde do náramku vplétají rybářskou soupravu, křesadlo, drát… Nosí se to na zápěstí a oproti klasické KPZ je to pořád při ruce (teda na ruce). Mrkněte na to: http://www.outdoorbracelet.com

 2. široko says:

  jak už jsem zmínil na fóru,kpz je k poslednímu řešení problémů- mám puchýř – v kpz je náplast, ztratím křesadlo – v kpz jsou sirky, mám v ruce třísku – je tam lupa a jehla, atd.
  ovšem to je podle názoru každého člověka, ale já tvrdím že je užitečná v každodenním životě a myslím že by měla mít místo v EDC a v kapse každé kdo jde na vandr, vodu, nějaký výšlap atd.

  • admin says:

   Široko, ty už svým nickem jasně naznačuješ, že se Foglarovek jen tak nezbavíš. Odpověz prosím na 4 otázky, co jsem ti položil na fóru.
   A k tomu, co ty popisuješ tady – nejsou to životu nebezpečná zranění. Prostě nejsou. Tudíž možnosti jejích léčení nemají co dělat v zásobě věcí, které mají Chránit život.
   Než puchýř vznikne, je několik desítek minut, až hodin cítit. Pokud není možnost se zastavit, narovnat ponožku atd, tak hotový puchýř se pak nožem vypustí a plocha chodidla se ováže látkou (pruh z trička). Pokud po cestě najdeš jitrocel, jsi ve výhodě, puchýř se bude hojit mnohem lépe.
   Třísku bez problému vyndáš tenkým ostrým nožem.
   Jenže to jsou všechno naprosto vymyšlené problémy. Drobné nepříjemnosti, ve kterých můžeme pokračovat: A co když chytím vlka, musím mít mastičku na prdel! A co když mi vypadne plomba, nutně musím sehnat dočasnou náhradu. A co když… atd. atd.
   Všechno z toho se dá přežít, tudíž tyto věcí nemají co dělat na seznamu, který má zachránit člověka. To vše jsou doplňky, které patří do kapes, do bundy, do batohu. Když ti shoří batoh ve stanu a od toho chytne i auto, tak věř mi, opravdu nebudeš řešit vyndání z prstíku třísky. Zvlášť za pomoci lupy a jehly.

   • široko says:

    ano, máš pravdu, ale rozhodně bych KPZ nenazíval krabičkou plnou zbytečností, uváděl jsem případy kdy je to poslední záchrana
    ovšem za základ považuju nůž – když je vybraný na míru, tak může za kpz značně ořezat

 3. ve 30ceti jsem dospěl ktomu že do lesa nosím velkej nuž-Ontario R-takII, malej zavírák,křesadlo,15m padákovky namotáno na pochvě u nože,čutoru s pitítkem a náký cajky po kapsách.taková je má KPZ.
  Milan.

  • admin says:

   A tak to má být! Však se podívej, co jsi popsal jako první – nůž, oheň, voda. To, co ostatní považují za nejnutnější, ty jsi zařadil mezi cajky a máš je různě po kapsách. Vše je otázkou priorit a troufám si tvrdit, že s tímto seznamem máš větší šance na přežití, než většina nosičů KPZ s nožem v batohu.

   • MAREK_PD says:

    Sledujem túto véééééľkú debatu -KPZ, EDC…. Ako čo to je? na čo to je? Vezmime si pionírske heslo, vždy pripravený ! Ako to volám je jedno, mám kudlu, dýku, viktorinox… Proste mám nôž a toto všetko je výbava. Ale pointa čo by som chcel povedať ja. Z výbavy by som to teda zhrnul na nástroj k spracovaniu dreva (nôž,sekera, pílka- individuálne), voda, sucho- igelit, poncho, stan, oheň.
    Ja osobne teda sekera, veľká nádoba na vodu, poncho/ celta, večné zápalky.

 4. ScoutX says:

  Zdravím.
  Nemohu s tebou souhlasit, jakým způsobem odsuzuješ věci, které, promiň, ale prostě jen neumíš využít. Sám říkáš: „nemít věci na jednom místě“ a tak proč nemít KPZ? Když je hodně velká ale plná užitečných věcí dosahuje rozměrů krabičky, kterou máš v tomto článku, provázku pravda není tolik abys s ním postavil přístřešek ale na provizorní opravu batohu bohatě stačí. Pokud ti náhodou navlhnou sirky, lupa se ti může hodit, nebo chceš-li ho použít místo signálního sklíčka. Člověk nemusí mít zkušenosti s chytáním ryb aby nahodil na háčku kus chleba (nebo žížalu) a chytil rybu. Navíc se to dá vcelku slušně použít jako nouzové šití při otevřené ráně.

  Je tvojí volbou zda budeš mít v KPZ krámy nebo to co umíš použít, stejně jako to jestli ji budeš nosit nebo ne. Ale rozhodně s tebou nesouhlasím, že mít vodotěsně uzavřenou krabičku, kde mám základní věci pro první pomoc, sehnání jídla, nutné opravy a rozdělání ohně, či orientaci, je zbytečné. Ano není samospasitelná, ale ve spoustě situací hodně užitečná.

  • admin says:

   Ahoj, Scoute.
   Vezmu to po bodech.
   Mám pocit, že se neznáme. Tudíž nemůžeš ani tušit, co umím a co neumím využit.
   Provázek na opravu batohu má být umístěn v batohu. Pokud ztratím batoh, nepotřebuji provázek na jeho opravu. A rozhodně ten provázek neumístím do sady, která mi má, a teď pozor, zachránit život.
   Abys nemusel používat lupu a smutně koukat na mokré sirky, stačí nosit škrtací zapalovač a křesadlo. A je po problému.
   Zkušeností s chytáním člověk samozřejmě mít nemusí, stejně tak nemusí mít ani zkušeností se stavbou pastí, ani s lovem prakem či kopím. A stejně možná někdy něco malého a hodně nemocného uloví. Když něco nosím, musím být schopen to použít. Pokud dávám do KPZ vlasec a háčky, není nic jednoduššího si zajet na víkend na chovný rybník a po dohodě s majitelem si vyzkoušet, jaké to vlastně je, chytat na vlasec s háčkem.
   Vodotěsná krabička, jak ji popisuješ, není všelék. A je třeba si uvědomit, že valná většina hrdých nositelů KPZ netuší, co by s ní dělali. Tudíž nemají šance na přežití.
   Ujasni si pojmy. Buďto je to krabička, která mi má zachránit život v naprosto zoufalé kritické situaci, nebo to je sbírka drobností, které mi zpříjemní piknik.
   P.S. Dnes sem hodím článek o jednom příkladu přežití a zkus mi pak odpovědět, jak velkou roli by v takovém případě sehrála krabička, kterou popisuješ a obhajuješ.

   • ScoutX says:

    Bohužel se neznáme. Jestli se tě to dotklo, tak to byl účel. Ostatně ty svoje články píšeš stejným způsobem a neřešíš, že existují i majitelé kpz, kteří mají křesadlo, umí používat pasti, a dost možná umí víc než jsi jim zde ochoten přisoudit a věř nebo ne jejich kpz se bude sestávat třeba jen z několika málo věcí, skutečně potřebných věcí pro přežití. Tvůj seznam věcí do KPZ je skutečně povětšinou seznam zbytečností, jen jsem ti ale chtěl připomenout, že i ty zbytečnosti jdou použít i jinak, než jen na lov ryb a přežití je koneckonců o improvizaci a tam potom se může každá sebevětší pitomost po kapsách hodit. Nemluvě o tom, že občas může být výhodou, že nemusíš minutu hledat po kapsách nebo pět minut prohledávat bágl. Ale o tom všem ti přece nemusím vyprávět. Sám jistě dobře tyto věci znáš. KPZ není samospasitelná už proto, že nikdy nevíš, co pro přežití budeš potřebovat. Každopádně ale pomoci může. Každopádně díky za článek i když ten trochu urážlivý tón mi z něj trochu kazí dojem.

    • admin says:

     Nedotklo a ani nemohlo. Vždyť v internetové komunikaci jsme natolik ochuzení o intonace a neverbální složku, že to nejde brát nijak vážně. A upřímně jsem moc rád, že takto reaguješ a komunikuješ. Byl to účel mých dvou článků (moje vybavení a KPZ). Dokonce jsem očekával názor, že celá moje taška FatBoy je vlastně KPZ, které tahám nonstop s sebou. Kdybych sepsal (jak jsem původně plánoval) neutrální článek s názvem „Klady a zápory KPZ“, takové reakce bych se nikdy nedočkal.Chtěl jsem donutit návštěvníky přemýšlet. Nejen přečíst si článek a za týden si nevzpomenout, o čem že to bylo, ale skutečně přemýšlet a přenést to i do osobní roviny. Zaujmout se dá několika způsoby: Mohl jsem pobavit, šokovat či nadchnout. Já jsem vyvolal nesouhlas a u některých možná vztek. Tento článek svojí arogancí zaťukal na skořápku každého čtenáře a donutil buďto souhlasit, nebo vymyslet odpověď. Někdo ji zaslal na mail, někdo sem. Někdo si ji nechal pro sebe. Ale většina lidí se zamyslela a šla se podívat, co že to mají oni ve své KPZ. Proto jsem doslova nadšen, že to takto dopadlo. A pokud se někdy potkáme, zvu tě na tequilu. :)

     • ScoutX says:

      :-D jo tak to se ti skutečně povedlo, je pravdou, že i moje KPZ je plná zbytečností co nejsou pro záchranu života potřeba, ale zase je fakt, že je často používam. Nikdy mě však nenapadlo, že bych tu nápomocnou krabičku měl nazívat jinak než KPZ. Tenhle web je super, přehledný a navíc plný rad, tak jen houšť a větší kapky ;-) když ne dřív tak se třeba potkáme na příštím závodu Přežití už letos jsme s kámošem uvažovali o účasti ale kvůli jeho státnicím z toho sešlo.

 5. chai says:

  Přiznám se, že jsem KPZ nikdy neměl. Téměř nonstop sebou mam nůž a zapalovač, ale taky mám různě po kapsách tolik maličkostí, že si myslím, že bych chvíli vydržel. Zvláště tady u nás, kde je jedlý skoro všechno a civilizace je bez problému dostupná. Co se týče třeba vlasce – většinou mi k jeho získání v případě potřeby dopomohla nešikovnost rybářů (často leckde zdobí stromy :) ). No a po lese se tolikrát válí taková spousta věcí…

  • admin says:

   Musím se přiznat, že také občas místo chytání ryb „sestřeluji veverky“. :)
   A máš samozřejmě pravdu – háčků, splávků, vlasců a dalších radostí je kolem vody více než dost. Za hodinu-dvě hledání se toho dá najít na měsíce dopředu.

 6. Až po:
  „Je mi jasné, že to patří ke klasice zálesáctví a skautingu, připomíná to sladké mládí a nadšení vyvolané napínavým Foglarovým příběhem.“

  to bylo OK.

  Od:
  „Není už náhodou na čase trochu… dospět?“

  to je trochu mimo.

  KPZ _je_ samozřejmě _hra_ (BTW, žádnou nemám) a nejde o žádnou záchranu života. V prostředí ČR máme jen průmyslovou, městskou a zemědělskou krajinu s občasnými nepříliš odlehlými kouty. Je jedno, jestli mají lidi krabičku s bonbóny nebo velký nůž a firesteel (BTW, mám asi 60 velkých nožů), pravděpodobnost zahynutí v „divočině“ ČR je jedna k milionu, oproti tomu, že je srazí vlak nebo zahynou v nehodě na D1.
  Co by s sebou asi měl vozit v autě například člověk jezdící ročně 50.000 km autem v rámci své práce za záchranná, vyprošťovací resuscitační a nevímjakádalší zařízení, aby se to v míře pokrytí rizika krylo s českým trampem, který si vyrazí byť i do oddálenějších koutů našich hor a má ty vaše paracordy a pořádné nože i s tou krabičkou s bonpary?

  Neblázněte, _VŠE_ to je jen hra! KPZ i vaše cesta.

  • admin says:

   Zaprvé by bylo fajn, kdyby jste ještě jednou přečetl první odstavec, nejlépe s citem a nahlas. Třeba by pak tato jízlivá reakce tu vůbec nebyla.

   Za druhé, ukažte mi prosím, kde přesně je v textu uvedeno, že je tento článek omezený pouze na ČR?
   Máme tisíce čtenářů po celém světě, včetně zemí, kde přežít jednu noc v divočině bez náležitých příprav je velké štěstí.

 7. Barnes says:

  Já osobně nosím v prvé řadě lékarničku obohacenou o nejtnutnější léky,nit,jehlu,knoflík,čištění na vodu a stahovací pásky.Věci, které při svých výletech a akcích můžu a již jsem použil.Je to malé, vleze se to klidně do kapsy od blůzy.
  Všiml jsem si, že spousta lidí i zkušených zálesáků mnohdy lékárnu vlbec nenosí. Já to považuju za základ. Je ale pravda, že to nepovažuju za nějakou KPZ :)

 8. Majk says:

  Zajímalo by mě kolik z vás co nosí nit a jehlu si už někdy zašívalo ránu? teda pokud ji nemáte na zašívání oblečení…

  já už se s tímhle setkal, jehlu sem nahřál do červena, zohnul, potom znova nahřál do červena a ve vodě “ zakalil “ a nevím jestli jen u mě ale ta kůže je tvrdá jak prase, proto sem vzal minikleště a při prorvávání sem si ji v ráně zalomil… byla to malá ranka asi 2cm dlouhá ale durch až do kosti ( nakonec sem to vyřešil vylitím jodisolu do ranky a stáhnutím mašličkou z kobercové pásky taková ta malá cívka z lékárny)) rána se do dvou dnů krásně zacelila bez infekce

  PONAUČENÍ: když už si budete sebou do lesa brát jehlu na případný zašívání ran, určitě si kupte jehlu k tomuhle účelu určenou ( ty tenký jehly sou uplně k ho*nu )

  • ScoutX says:

   Jen tak mimochodem, víš co se stane při zakalení? Přesně tak jehla ti zkřehne. Pak neni divu, že jí zlomíš. Nicméně sterilní šití na rány je samo lepší.

 9. ScoutX says:

  Ještě si neodpustím jeden komentář. Přijde mi, že článek nepočítá s KPZ (krabičkou poslední záchrany) ale KPZŽ (krabičkou poslední záchrany života) což je přeci jenom někde jinde. Do KPZ si dám všechno základní vybavení co můžu potřebovat a samozřejmě dle murphyho zákonů mi bude scházet v té nejhorší možné chvíli. KPZ mi pak dá šanci zkusit z mála vyčarovat dle své šikovnosti to co potřebuji. Oproti tomu KPZŽ by se spíš měla srovnávat s lékárničkou. Toť můj názor.

 10. rudo1ix says:

  :) ono aj taka kancelarska spinka sa moze zdat v KPZ ako totalna blbost, ale McGyver s nou zachranoval svet ;)

  • Silent says:

   No a jak je vidět moc mu to nešlo když ho nakonec šoupli do SGC a oblepili bouchačkama a partou poskoku.
   8DDDDD

 11. Petr says:

  Čau.
  Jelikož trávím dost času v lesích tak si myslím, že k tomuto mám co říct. Já osobně KPZ nemám (kupovanou) mám po domácku sestavenej „survival kit“
  skládá se z:
  Křesadlo
  Tampon (nejsem žena, ale kdo někdy dělal oheň křesadlem ví na co)
  Svíčka (když rozdělám oheň ve vlhku tak napálím svíčku, abych nemusel znova škrtat křesadlem do ne moc dobře vyschlého troudu)
  Kondom (naplním ho vodou a mám provizorní čutoru)
  Nůž (kapesní nožík asi za 400, ale mejvám u sebe armádní)
  Základní léky (paralen, endiaron-není nic horšího než průjem)
  Háčky a vlasec
  Asi metr provázku (s tím bezpečně postavím jednoduchej přístřešek)
  Zrcátko (signalizace)
  Obyč. Tužku (nic neváží a dá se obrousit o kamen, někdy je potřeba si někde něco vyznačit, zapsat atd)
  malá sada na šití (na trochu drastické zašití ran a na pohodové zašití oblečení, když se člověk stratí nechce mít díru na zadku :) )

  To je asi vše, je možné, že sem něco zapoměl.

  Lékárničku mám, tu však nosím samostatně.
  Tento „survival kit“ (nechápu proč v uvozovkách, ale někdo by mohl říct, že to není to pravý) nosím ho v kapse a lékárničku taky, další věci jako je lano, igelit (zase, ti co choděj do lesa na dýl než na hodinu nasbírat hřiby tak ví, k čemu igelit)

 12. Brio says:

  Sice nemohu se vším souhlasit,co se tu píše, ale článek se mi VELMI líbí – právě proto, jak rozdmychává diskuzi :) a nutí lidi přemýšlet.
  Ráda bych tu proto přidala svůj tip do kápézetky.
  Je to lehké, malé, a teoreticky by se to i vlezlo do krabičky od Energitu. Jedná se o dámské obyčejné silonky, či dokonce jen jejich jednu punčochu. Nahradí to v pohodě provázek, když to nařežete, máte ho pak fakt hodně. Je to výborný škrtidlo, dá se použít jako síťka od filtrace kamínků/jehličí atd. z vody až po chytání ryb. A když to necháte nerozřezané, je dokázaný, že na tom utáhnete i osobní auto normální velikosti. O spravení batohu, svázání voru a dalších srandičkách ani nemluvě :)

 13. Mogadishu says:

  Zdravím všechny diskutující. Hodně se toho zde už napsalo, ale nedá mi to, a zkusím se podělit o moje poznatky. Je pravda že v ČR je pravý význam KPZ prakticky nevyužitelný. Také souhlasím s tím, že každý by si měl svou KPS upravit podle svého. Taková ta krabička pro „mladé skauty“ (nic proti nim :-) má většinou hodně zbytečností. Moje má následující: zápalky, svíčku, křesadlo (nosím ho odděleně), lupa, jehly a niť, háčky i vlasec, drát, pár prášků a náplastí, kondom a chirurgické čepelky.
  Píšete zde, že zapalovač je lepší než sirky. Je lepší, dokud funguje. Jeho mechanismus se může rozbít a potom budete rádi za pár sirek. Oheň je podle mě tak důležitý, že na jeho rozdělání můžete použít i lupu a křesadlo. Ačkoli už se mi podařilo i to křesadlo zlomit. Účel svíčky je jasný. Jehly a nit se mi už hodily několikrát. Např. jsem si zašil povrchovou díru na spacáku, aby se mi víc netrhal. S háčkem a vlascem jsem ještě nerybařil, ale člověk nikdy neví. Drát se hodí na pasti nebo vázání věcí. Prášky a náplasti – to je jasný. Kondom lze využít, kromě svého zřejmého účelu, jako ochranu před vodou nebo nádobu na vodu. A neuvěřitelně ostré a skladné čepelky se taky hodí.
  Omlouvám se za svůj dlouhý projev, ale to někomu přijde vhod. Já osobně považuji něco na způsob KPZ za naprostou nezbytnost pokud se pohybujeme v méně příznivém prostředí, než jaké je u nás.

  • Vašek says:

   Zapalovač, sirky i křesadlo nemusí fungovat za všech okolností stejně úspěšně. Místo času stráveného debatou, jestli je lepší křesadlo, sirky nebo zapalovač, půjdu raději do obchodu a koupím si všechny tři. Jsou to malé věci, které nikdy nebudou na škodu :-)

 14. Tak třeba moje KPZ je koncipovaná tak, aby posloužila jako tradiční survival kit (situace typu „ztratil jsem se na Sibiři milion mil od civizace“, „město obsadily zombie a já musel narychlo uprchnout do lesů“ apod.) i jako krabička s drobnostmi, co mi vytrhnou trn z paty během běžných nepříjemných situací, s jakými se setkávám během svého vandrování po světě („rozthly se mi kalhoty“, „ujel mi poslední vlak“, „ukradli mi batoh i s penězi na cestu domů“). Obě tyto úlohy moje (dle mého skomného názoru) hodně promyšlená KPZ splňuje bez potíží.
  Natočil jsem o ní video, tak prosím pusuďte sami a vyjádřete se v komentářích:
  http://www.youtube.com/watch?v=Db1HR7_gUQc

  Jinak se držím pravidla, že minimálně KPZ a pořádná funkční kudla patří na opasek. Možná vám někdo šlohne ten batoh, ale těžko kalhoty.

 15. Nygiior says:

  trochu se zastanu kpz a dodam, že by tam měla být jehla a na ní navlečena nit pro případné zašití rány…

 16. Chala says:

  KPZ je mnohdy plna zbytecnosti ja tam mam veci malo a bohate stacej a cena se pohybuje okolo 40 Kč nosim tam rybařsky light stick, sirky, vlasec,olovo,hačky, drat rozmery sou cca 2×5 cm a vse sem uz neksy pouzil plus ja ko doplnek nosim naramek z paracordu s pistalkou a samozdřejmě nuž. vse dost aktivne vyuzivam a staci mi to . Tolik k krabičce plne zbytečností! S pozdravem chala

 17. Trniman says:

  :D Přesně! Nejlepši KPZ jsou zkušenosti a zdravy selsky rozum. P.S. křesadlo mam rad, rozdělat oheň křesadlem neni tak jednoduchy (aspoň ze začatku) jak si mysli mnozi internetove survivalisti.

 18. Zdar,
  ruku na srdce, my, co řešíme KPZ, survival pack, říkejme tomu jak chceme, to řešíme hlavně proto, že nás to baví, spíš, než to vážně potřebujeme. KPZ v různých obměnách nosím od svých 14ti let a upřímně, za ty dekády jsem v praxi použil méně než polovinu obsahu, ale vždycky si říkám, co kdyby, však to není tak velký a vždyť se to tam vleze.
  Ale ten pocit si nezadá s vášní, ta příprava na čundr je skoro stejně parádní jako čundr samotný, a ten pocit, že jsem připraven na vše (i když je to samozřekmě blbost) taky není k zahození :-)

 19. xindl says:

  no tak když to vemu podle toho seznamu v článku, tak:
  1) sirky
  ano, nosím běžně, avšak mám zvlášť pár sirek, který jsou vodě a větru odolnější. jsou to nějaký vojenský, a dlouho hořej (plus škrtátko). člověk nikdy neví kde si co zmáchá anebo jaký počasí ho zastihne.. no pravdou je, že jsou ještě nepoužitý :)
  2) kompas
  ten teda nenosim. to už je fakt spíš survájvl, protože určit světový strany snad umí i desetiletý dítě
  3) svíčka
  no nelze říct, že je to úplně zbytečnost. někdy se hodí, a nejvíc teda asi určitě v zimním období. ale i běžně není k zahození ;)
  4) baterka
  mám. no není to nutnost, když má člověk bod 3, ale rozhodně to není součást KPZ. v posledních letech dávám přednost čelovce, jelikož volný ruce jsou k nezaplacení
  5) nitě a jehly
  šitíčko má s sebou asi snad každej, včetně zavíracích špendlíků. tím ale myslím pár základních barev nití, jehlu a dvě velikosti oněch špendlíků. k zašívání to stačí, a v případě šití třeba i tržnejch ran taky
  6) náplasti
  ty mám pochopitelně taky, ale mimo KPZ, teda v tzv. lékárničce, kde mám mmj. nějaký tabletky (paralen, ibalgin, černý uhlí), zásyp na rány, dezinfekci na rány, pinzetu a menší obvaz
  7) volně dostupné prášky na bolest (paralen, ibalgin atd)
  viz. bod 6
  8) propiska
  nechápu na co? dám přednost obyčejný tužce. ta totiž nezamrzne a píše i za mokra. čím složitější krám, tím větší průšvih že mi selže zrovna když to budu nejmíň potřebovat
  9) vlasec + olůvka + háčky
  no někomu to může posloužit jako morální podpora :) , ale samo o sobě je to k ho..u. kdo je rybář, ten chápe ;)
  10) provázek
  tak ten se hodí vždycky a na cokoliv
  11) drátek
  nezavrhuju, může se to hodit, ale považuju to skoro za zbytečnost
  12) gumičky
  sice jedna z možností, jak za mokra rozdělat oheň, ale nic eko, a taky nic pro bushcraftera apod. zbytečnost!
  13) lupa
  nemám problém se zrakem, ale kupříkladu při dolování něčeho zarytýho v kůži, anebo při studii brouků se i hodit může
  14) kousek suchého lihu
  myšlen je asi tuhej líh, předpokládám. tak ten nosím celkem běžně, jelikož můj lihovej vařič nic jinýho nepapá
  15) špendlíky
  jestli jsou tím myšleny zavírací, tak viz. bod 5
  16) cucavý bombon
  (správně se mimochodem píše bonbon) no je to asi dobrý po stránce vlastní morálky, a určitě není k zahození mít v zásobě nějakej kus tý energie navíc. ovšem, pokud to má bejt jako záchrana, tak si místo toho radši zabalím kostku cukru. ta může pomoct i v běžných situacích třeba nějakýmu cukrovkáři (to je diabetik ;) )

  všeobecně lze říct, že něco jako KPZ nosím, ale určitě tam zdaleka nemám tu spoustu komerčních či survájvlových hovadin, prostě jen to, co už bylo někdy potřeba (kromě těch spešl sirek). mimo to, co je tu vyjmenovaný nosím ještě kleštičky na nehty a maličkej zavírací nožík, kterej používám zásadně k houbaření

 20. Silent says:

  Měl jsem varování na začátku poslechnout a zapudit zvědavost 8DDDD
  Ted nevím zda na infantilní odpovědi některých jedinců vzteky se roztrhnout nebo smíchy puknout 8DDD.
  Myslím že v našich podmínkách o nějakém survivalu nemuže být řeč ikdyž někteří jedinci věřím tomu že by byli schopní umrznout strachy přez noc i v červenci ale to jsme už v jiné kategorii.
  No jen mě pobavilo to chytání ryb na vlasec 8DDD chlapci a chlapi ruku na srdce neviděl jsem ještě rybáře co by nahodil vlasec cca 3 metry od břehu a něco chytil (něco co se dá pozřít) rychlejší už by bylo chytit něco v bystřině a ještě jednodušší by bylo chytit ptáka :) )
  A tady XINDL asi spadl nevim tedy odkud prej šitíčko má skoro každej 8DDD aspoň pár zakladních barev no myslim že sem dostal slabší infarkt 8DDD
  No a špendlíčky a lupa to je kapitola sama pro sebe kdbych si něco zapíchl do ruky , no ti co nemají rezervní ruky v batohu tak nosi dobré kožené rukavice a pokud i přes to se do ruky něco zapíchne tak se to ostrym nožem vyřízne !! Pižlání špendlíkem je bezpředmětné jako řemeslník mám s autochirurgii ruk bohaté zkušenosti.
  NO ale abych tady jen neryl 8DD tak napíšu co považuji já za základ přežití.
  1. Kvalitní boty
  2. kvalitní oblečení ideálně přírodní materiály, uměliny jsou kničemu pokud to nejsou bleskové akce v řádu hodin.
  3.Provaz (u mě paracord unese dost a nezabere místo )
  4.Nuž
  5.Nuž
  6.Nuž
  7.Malá lékarna
  8.Oheň v jakékoliv podobě (u nás bezpředmětné vzhledem k faktu že skoro všude ve vzdálensti max. kolem tří hodin od sebe jsou hřbitovy)
  No a nejlepší rada na závěr co si mužu opatřit jakkoliv na místě netahám sebou:))

  A jinak obdivuji osobní odvahu admina že se pustil do takového článku resp. diskuze :) ) a zároven chápu zvrhlý záměr se dobře pobavit 8DD PS:Život nejsou jen starosti ale i zábava 8DDD

  • admin says:

   Nezbývá než s každým bodem souhlasit :)

   • Silent says:

    Tak sem rád že jsem příliš nepohoršil 8DDD
    Nevím proč ale stačilo mi zahlédnout kousek mojeho příspěvku a málem mi od smichu vytryskly slzy 8DD
    Tak ale nikdo učený z nebe nespadl a proto i zastáncum „kpz“ fandím že jednou dojdou prozření jako já před dvaceti lety a po pracném dvouhodinovém vytváření kpz ji mrsknou do nejvzdálenějšího a nejtemnějšího kouta pokoje sbalí jen nuž a provaz a vyrazí ven :) )

   • xindl says:

    kdyby sis mě přečet pozornějc, zjistil bys, že moje reakce v bodech byla na ten nesmyslnej seznam v článku, a tak trochu i s velkým nadhledem :)
    já mývám u sebe akorát maximálně ty sirky, baterku, zavírací špendlík, tuhej líh (především jako pohon do vařiče), skřípačky na nehty, malej jednoduchej zavírací nůž a maličkatou lékárničku jako takovou. v podstatě to ani nelze označovat jako KPZ…

 21. Chlape dej sm nejaky video ako sa chovat ked je pruser a treba ide o dieta.Daj sem prosim nejake omluveni za tie tvoje okopirovane srandy ktore si precital niekde na netu a delas so seba machra.Hrdina neni ten co kopiruje s knich ako je sas alebo dokument o legi.Chot tam skus si to a potom davaj instrukce lebo pises ze ked zachranim co len jedneho cloveka(ako napsal autor knihy S.A.S)tak ty viac ludom ublizis.Pozor na to prateli,mozes niekomu ublizit a potom sa neschovas ani za ip adresu tvojho pocitaca

 22. minus says:

  S tímto seznamem naprosto souhlasím,jen bych ještě přidal např. kondom.

 23. tomas says:

  KáPéZetka je naprostá kravina, to je jako jet do Prahy a vézt si s sebou vlastní tramvaj.

 24. Pavel says:

  Bushcraft, survival, tremping – u nás je to sranda, hra, blbnutí. Uznávám, že jsou země, kde mají aspoň ty dva první pojmy svůj obsah a význam. Do těch zemí raději nejezdím – přeci jen civilizace má své výhody – s výjimkou do hor. (Jenže s přibývajícím věkem a zdravotními omezeními už to taky není ta pravá hitparáda). KPZ – výborná věc ve skautu a vůbec pro výchovu „zálesáckého“ potěru. Děti se tak naučí dávat si do výbavy potřebné věci, místo plyšáků, autíček a panenek. Pro člověka, který je zvyklý se v přírodě pohybovat, je to v podstatě blbost. Že mám ty věci na jednom místě a nemusím je hledat? No – nevím jak kdo, ale já si různé věci ukládám (hlavně po kapsách) stále na stejná místa a nemusím přemýšlet o tom, kam jsem je zabordelil. Křesadlo je fajn věcička – na blbnutí, ale funkční zapalovač je o dost lepší (a můžu se postarat o to, aby se mu nic nestalo). Sirky – taky fajn pomoc v nouzi (ale s většinou mám tu zkušenost, že spíš uvedu do činnosti ten zapalovač nebo křesadlo, ale sirky můžu rovnou vyhodit – není to ale IN). Provázky, šitíčka, zavírací špendlíky, drátky (a ještě bych přidal párátka) – OK, na dva tři dny venku se mohou hodit, na jednodenní výšlap je to k ničemu. Nůž – samozřejmě. Sice jen občas při jednodenním výletu rozdělávám oheň (mimochodem – k jeho rozdělání ten nůž prakticky nepotřebuji, k úpravě buřta už ale ano).
  Rád se sice podívám na videjko s tím, jak ten či onen táboří, připravuje si nejrůznější pokrmy, a stavbou všech možných přístřešků a udělátek ztrácí čas, který by jinak lépe využil poznáváním krajiny, ale je to tak trochu všechno jen sranda o ničem. Do těch videí houká vlak, hučí motory aut na silnici vedle – no prostě divočina jako blázen. Ale hezky se na to kouká. Jenže praxe, skutečnost, je o něčem jiném. Tedy – pokud si tam jen nejdeme hrát a blbnout. Docela rád bych viděl (čest výjimkám) některé z těch instruktorů na videích v opravdu reálné situaci, kdy jim půjde o život a přežití. Jak si loví divočáky (nebo myši, brouky, housenky a další žoužel), ládují se tím, zapíjejí to vodou vyždímanou z kaktusů a šijí si šitíčkem rány, které jim zůstaly po hrdinném souboji s naštvaným medvědem, jemuž při tichém a obezřetném pohybu v přírodě nedopatřením šlápli na čenich.

 25. Jen bych rád doplnil že chtít se klasickou jehlou a nití šít je tak trochu blbost (kdo zkusil dá mi za pravdu) nejsou na to stavěné (i ta nejostřejší jehla je na kůži tupá a špatně tvarovaná a díky bavlněné niti zbytečně zvyšuji riziko infekce) ,většina tržných ran se dá vyřešit motýlkovou náplastí a kvalitním obvazem. Pokud chuť být aspoň nachvilku chirurgem nepřešla a nebo vím že z nějakého důvodu nebudu moci navštívit pohotovost a hrozí mi zranění pořídím si chirurgickou nit s jehlou (50-200 kč dle druhu)
  a hlavně se poradím se známým doktorem ,záchranářem nebo vojákem který už někoho šil a dokáže nám vysvětlit postup a techniku ošetření ,vetšinou za cenu pár panáků což je vzhledem k získaným zkušenostem cena vpravdě zanedbatelná.

 26. Kub4 says:

  Pánové, zajímavá diskuse… ovšem ohledně vlasce a spol. nesouhlasím – na jednoduchou „pytlačku“, tedy kus vlasce, háček a olůvko, jsem ulovil spoustu ryb, dokonce tolik, že tvořily hlavní součást mé stravy na některých outdoor akcích. Samozřejmě, nejlépe to funguje na místech, kde se ryby pohybují těsně u břehu, ale to už je otázka dovedností a hlavy, ne vybavení. Takže háček a vlasec do survival kitu či KPZ rozhodně ano, je to jedna z věcí, která skutečně může život zachránit (nebo, v méně vypjatých situacích, zachránit víkendovou akci ohroženou nedostatkem zásob).

  • Jirka F. says:

   Mám stejné zkušenosti, sice nejsem rybář, ale s pomocí strejdů rybářů i sám na pár vandrech už jsem toho upytlačil dost. Všechno na pytlačku a malej háček, na nahození si udělám snadno prut z větve. A malou rybu k večeři jsem pod jezem chytil i na ohnutej špendlík s kouskem rohlíku zavěšenej na silný niti. Ale to byla fakt náhoda a hec, asi bych to už nezopakoval:)

   • Jirka F. says:

    Ale jinak souhlasím s tím, že KPZ v té skautské podobě je celkem pitomost. Byl jsem v tehdy ještě „ilegálním“ skautu v osmdesátkách jako kluk a na vandry po Čechách a blízkém okolí jezdím přes třicet let a nějakou takovouhle krabičku jsem nikdy nevozil. O „přežití“ v našich podmínkách jde jen ve chvíli, kdy si na to člověk hraje, což je fajn zábava a vyzkoušení si svých možností. A problém je pouze ve chvíli, kdy si já, nebo někdo z party přivodí nějaké zranění, pak jde o to skutečně někde přečkat třeba pár hodin, noc (ne všude je signál a auto k dispozici). A pak je to o pár důležitých věcech na první pomoc – náplasti, obvaz, desinfekci, případně pár prášků na různé potíže. A naštěstí ne na sobě, ale u mých kamarádů jsem opravdu zažil dvakrát i to šití ran, takže ty motýlkové stehy bych určitě i na víkendový čundr doporučoval. Zvláště do společnosti „zálesáků“ s velkými bowiáky a sekerami, které používají jednou za půl roku. Z těhle věcí je fajn mít i pinzetu a i tu lupu, třísky dokážou pobyt docela znepříjemnit. A z těch věcí „kdyby něco“ už je to pro mě jen to šitíčko, náhradní knoflík a zavírací špendlík. Tohle všechno nepotřebuju mít na jednom místě, ale tam, kde to dobře najdu, v nějakých pouzdýrkách a kapsách bundy, či batohu. Ostatní jsou pro mě věci běžné potřeby, takže sirky, nebo zapalovač mám v kapse, líh v ešusu, zavírací nožík s pilkou a otvírákem v pouzdře na batohu, pevný nůž s deseticentimetrovou čepelí (bohatě stačí) u pasu. Svíčku a baterku s klipsem v kapse batohu. Stejně tak několik metrů 5mm lana a lehkou plachtu s oky místo celty, která se v pohodě do postranní kapsy vejde i s tím lanem. Pro případ blbýho počasí mám u toho ještě čtyři tenké kolíky na postavení přístřešku, ale ty se dají snadno udělat z větve.A čutoru nosím vzadu na opasku, nebo na batohu. Pak samozřejmě dobré oblečení a dobré boty. To je kromě spacáku a trochy jídla všechno.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam