subscribe: Posts | Comments

Úvod do moderních tajů impregnace

2 comments
Úvod do moderních tajů impregnace

K bushcraftu rozhodně patří občas trochu zmoknout. Pro někoho je déšť nepřekonatelnou překážkou, já osobně do deště vyrážím hrozně rád, každý den je potom obrovským zážitkem a pocit, kdy se celý promočený suším u ohně se šálkem čaje, je k nezaplacení!

 

Už v historii existovalo mnoho způsobů, jak se před deštěm bránit. Kromě příbytků kam neteklo, šlo především o impregnaci textilu. Pokud se podíváte na klasickou plátěnou plachtu, tak určitě pochopíte, že látka sama o sobě před deštěm neochrání. Je to především o tom, čím je plátno nebo jiný textil ošetřen – tedy impregnován.

 

Impregnace jako taková obvykle nemá za cíl vytvořit vodě nepropustnou vrstvu, protože by tím radikálně klesla prodyšnost dané věci a měli byste pocit, že jste se ocitli v mikroténovém sáčku místo jarní bundy.

Kromě toho narazíte na pojmy jako nasycenost a povrchové napětí. Pokud tedy něco impregnuji, chci ideálně aby látka nevsakovala vodu – ideálně tedy vlákno nasytím něčím nerozpustným ve vodě. Tradičně se k této úpravě používá včelí vosk nebo jiná podobná látka.

Druhou vlastností, kterou chci impregnací získat je zvýšení povrchové napětí, které jakoby „odpuzuje“ vodní kapky – zde hovoříme o efektu lotosového květu. Kapky v tomto případě neproniknou látkou, ale jako kapky stečou.

 

Pokud chcete, můžete umíchat vosk s olejem a ředidlem, kterým potom budete tkaninu potírat a zapékat, tak jak to například funguje u oblečení značky Fjallräven. Tento způsob se dá aplikovat jen na určité materiály.

Druhá varianta vám dá možnost ošetřit jakékoliv materiály, a to i ty moderní. Nejspíš se podíváte po nějaké impregnaci, která se nanáší sprejem a funguje na bundy, stany i boty. V tomto případě nanesete impregnaci jednou či opakovaně na tkaninu sprejem, necháte zaschnout a máte látku ošetřenou. Na fotkách níže jsem aplikoval impregnaci Active Outdoor na starší softshell bundu.

 

Výhodou této impregnace je fakt, že nezanáší membrány a můžete tak vylepšit schopnosti i produktů s Gore-texem – ten je až pod několika vrstvami látky, které se rozhodně vyplatí ošetřit.

Po třech aplikacích zbyla v plechovce více než polovina. Impregnace neudělá nic zázračného, ale pokud prší, tak se kapky na impregnované bundě nevpíjí tak rychle, mají čas stéct dolů. Jako u každé podobné impregnace ale bunda v prudkém lijáku promokne, protože dopadající kapky tlakem projdou skrz látku. Ta je sice příliš nevsákne, není nacucaná, ale stejně jste mokří. Další obecnou nevýhodou je fakt, že takováto impregnace se může mechanicky rozrušit a nepřežije přímé vyprání.

 

Pokud jste narazili někdy na produkt s názvem nanoimpregnace, můžete se podívat na TENTO ČLÁNEK, kde jsme testovali fungování těchto kouzelných nano látek.

 

Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.

 

Impregnaci Active Outdoor nám poskytla společnost Top-armyshop.cz.

  1. Aleš Duraj says:

    Dobrý den,

    Chtěl bzch se zeptat, zdali je někde návod na impregnaci z vosku s olejem a ředidlem?

    Děkuji.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam