subscribe: Posts | Comments

Obuv

1 comment
Obuv

Při chůzi v drsném terénu s batohem na nohy působí veliký tlak, je proto velice důležité nohy chránit. Boty před výletem rozšlapejte, musí se v nich chodit pohodlně. Nohy udržujte stále čisté a suché.

Noste tlusté bavlněné ponožky! Ochrání vaši nohu před ošoupáním a odsávají pot do vnější vrstvy vláken, tím udržují pokožku v suchu.

Pro ochranu nohou před průchodem vody používejte návleky. Jsou lepší než gumové boty, protože se v nich nepotí noha.

Textilní boty

Jedná se o lehkou obuv, která neposkytuje nohám moc velkou ochranu. Využívá se na kratší a nenáročné pochody nebo při pobytu v táboře. Textil se sice rychle promočí, ale také rychle uschne! Poskytují nohám oddech po chůzi v těžkých botách.

Tenisky

Jsou pohodlné a lehké, to je jejich výhoda. Ale neposkytují nohám ochranu, lehce se nasáknou vodou a snadno se vyzouvají.

Boty do pouště

Mají pevnou podrážku a lehký kožený vršek umožňující dýchání. Chrání kotníky před vegetací a brání vyvrknutí. Ale snadno propustí vodu a trvá dlouho, než uschnou.

Pohorky

Jedná se o těžkou obuv s dobrými ochrannými vlastnosti. Pohorky poskytují pevnou oporu nohy v kotníku. Podrážka perfektně tlumí a absorbuje otřesy při chůzi, její vzorek slouží k zachycení na kluzkém povrchu. Kožený vršek boty by měl být dokonale nepropustný.

Boty do sněhu

Jsou dobře zateplené, zadrží chlad i při tuhých mrazech. Jejich konstrukce umožňuje zpevnění nohy při používání maček na ledovci. Plasty zaručují dokonalou voděodolnost, ale chůze v těchto botech je velice nemotorná

Boty do džungle

Disponují gumovou podrážkou, která nepropustí vodu od vlhké země. Po průchodu řekou je voda odstraňována speciálními otvory na nártu. Jedná se o kvalitní ochranu proti ostrým větvím a kamenům.

Péče o obuv

 1. Vytáhněte z boty tkaničky a vložky, poté obuv očistěte od bláta.

 2. Nechte boty vyschnout, pokud možno ne na přímém slunci nebo u ohně. Kůže by mohla popraskat.

 3. Po uschnutí boty naimpregnujte.

 1. vlkodlaq says:

  Celkem pěkně načatý, leč nedokončený článek, po doladění bude super.
  Bavlněné ponožky doporučuji nahradit vlněnými (smartwool, icebreaker atd) mnohem lepší vlastnosti než bavlna.
  Péčeo boty: kůže – ideální je vosk na kůži, syntetické mat. nejlepší je tepelně aktivovaná impregnace ve spreji, (po uschnutí je třeba povrch zahřát krátkodobě na 80 stupňů)taková impregnace vydrží celou sezonu včetně mytí.
  Osobně dávám přednost botám, když jsou kožené tak bez membrány (zbytečně další vrstva), u synt. mat. spíše s membránou. ale není podmínkou, hustě tkaná, dobře naimpregnovaná látka je prodyšnější než např. goretex a stejně s goretexem musíte impregnovat (asi aby se nenamočil :-)
  Howg

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam