subscribe: Posts | Comments

Bavlna jako multifunkční nástroj

0 comments
Bavlna jako multifunkční nástroj

V nedávném článku jsme se podívali na to, proč a jak může „bavlna zabíjet“. Nosit bavlněné oblečení do přírody většinou není nejlepší volba, ale na druhou stranu takový obyčejný bavlněný šátek má pomalu víc použití než kdejaký multitool.

Pojďme se tedy podívat na to, kdy se nám bude šátek ve výbavě hodit.

- Bavlna skvěle absorbuje vodu. To je důvod, proč bychom ji neměli nosit na sobě, ale dává jí to řadu jiných využití. Bavlněný šátek můžete použít místo utěrky, ručníku nebo kapesníku. Pak jen stačí zavěsit šátek na batoh a nechat ho tam za pochodu schnout.

- Další využití je jako podložka. Ať už pro vás, když si nechcete sedat na studenou zem, nebo pro různé vybavení, které vám v batohu rachtá – strčíte šátek mezi dva kastrůlky a máte klid a ticho. Šátek také může v batohu ochránit choulostivější věci, jako telefon nebo brýle, před poškrábáním.Navíc můžete displej telefonu nebo skla brýlí, dalekohledu či hodinek šátkem vyčistit.

- Určitě si pamatujete výjevy z českých pohádek, kde si tulák nese veškeré věci v šátku uvázaném na holi. Batoh za šátek asi nikdo z nás nevymění, ale improvizovaná nádoba ze šátku se může hodit například na sběr lesních plodů. V nouzi můžete pomocí šátku sbírat i vodu, pokud si ho ovážete kolem kotníků a projdete orosenou trávou.

- Šátek má své uplatnění i v první pomoci. Přímo se nabízí jako závěs na zlomenou ruku a když nemáte po ruce nic lepšího, můžete ho použít jako obvaz, improvizované škrtidlo nebo na přikrytí popáleniny. To by ale mělo být až poslední řešení, poté co vyčerpáte všechny možnosti své lékárny.

- Šátek je skvělý ke značení všemožných věcí. Můžete s ním například na rozcestí označit směr cesty pro někoho, kdo vás má následovat. Přivázáním šátku můžete výrazněji označit kotvící šňůry přístřešku, takže o ně nebudete za šera zakopávat. Šátky se zářivou barvou můžou fungovat jako signalizace pro záchranáře.

- Plní také funkci tepelné izolace, když potřebujete z ohně sundat ešus nebo podržet horkou pokličku při slévání vody od uvařených těstovin. Pokud nemáte pokličku, můžete vodu cedit přes čistý šátek, který těstoviny v hrnci udrží. A cedit nemusíte jenom těstoviny. Šátek se dá použít jako filtr na vodu, který vám z vody odstraní bahno, jehličí a další mechanické nečistoty. Pak už jen stačí vodu důkladně převařit.

- Další využití je nouzová oprava výstroje. Šátek vám může nahradit rozbitý opasek nebo roztržený popruh. Není to žádné pohodlné řešení, které byste si chtěli nechat, ale domů s tím dojdete.

- Bavlněný šátek poslouží i jako improvizovaná ochrana dýchacích cest před kouřem.

- Některé šátky se vyrábějí potištěné textem a můžou pro vás být zdrojem informací pro přežití. Takové šátky jsou zatím ale k dispozici jen s potiskem v angličtině.

A na závěr nesmíme při vší té multifunkčnosti zapomenout, že šátek se dá prostě využít jako šátek.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam