subscribe: Posts | Comments

Test nože – engys

0 comments
Test nože – engys

Předem upozorňuji, že recenze není tak úplně objektivní, neboť jde o test mnou vyrobeného nástroje.
Ale budu se snažit.

1-Sekání dřeva.

Použil jsem borovou větev v průměru asi 8cm. K přesekání jsem zkusil i mačetu vyrobenou z katrové pily a ještě i pilku. Ona mačeta přesekla větev za 35 sekund. Nůž potřeboval 55 sekund a pilkou to trvalo 20 sekund. Vítěz je tedy jasný a to je pilka. Mačeta se zakusovala velmi hluboko, až byl někdy problém ji vytáhnout. Nůž byl nejpomalejší, ale zase díky výbrusu a hmotnosti to nebylo tak špatné. Největší slabinou však byla rukojeť. Při sekání měl nůž tendenci vyjíždět z ruky, což se i podepsalo na pomalé práci. Možná by to vyřešila šňůrka na ruku, ale to se mi nechce.

2-Štípání polínek.

Díky tloušťce nože bylo štípání polínek na třísky pomocí tlouku a i pomocí hmotnosti nože bylo štípání rychlé a pohodlné.

3-Výroba podpalovače.

Toto mě příjemě překvapilo. Nemyslel jsem si, že to půjde tak snadno, ale ovladatelnost nože je dobrá, a podpalovač byl vyroben rychle a efektivně.

4-Kuchyňské použití.

Při přípravě oběda si nůž vedl výborně, zvláště při krájení masa. Jen tloušťka nože nebyla ideální při krájení cibule, ale i s tím jsem si poradil a nebylo to až tak špatné.

Co napsat závěrem. Je až s podivem, že během testu nebylo nutno nůž brousit a i nyní je ostrý, Ano, neholí, ale je ostrý. I když jsem zastáncem dvou nožů (malý + velká mačeta nebo kukri nebo nůž větších rozměrů) tak bych si dovedl představit jeho používání jako jediného nože pro táboření, nebo i přežití. Svůj vliv by na to měl i použitý materiál, který se dá i v přírodě nabrousit celkem bez problémů. Jediný problém vidím v rukojeti, kterou u dalšího nože budu dělat jinou.
Autor: Engys pro web Bushcraft.cz

Diskuze o tomto noži probíhá ZDE!

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam