subscribe: Posts | Comments

Mora Frost – foto recenze

6 comments
Mora Frost – foto recenze

V následujících pár větách bych vám chtěl představit nůž Mora Frost od firmy K.J. Eriksson Sweden. Jedná se o švédský pevný nůž s rukojetí ze dřeva v červené barvě a čepelí z uhlíkové oceli.

Celý nůž měří asi 21,5cm a k němu přiložené pouzdro necelých 23cm.

Samotná rukojeť má cca. 10cm a je vyrobena z pevného dřeva (nejspíše buk nebo bříza). Má červenou barvu, což považuji za mínus, ale to si každý posoudí sám. Každopádně vrstva barvy není moc silná, tak že se dá relativně snadno obrousit a napustit lněným olejem. Celkové opracování není špatné, ale ani nejlepší. Čepel z uhlíkové ocele je pevně zajištěna v rukojeti a po dobu testu také tam zůstala. Což u nožů za pár stovek zdaleka není samozřejmostí :) . Výbrus je vyroben přesně a ostří je velmi dobře nabroušené.
Celkově řezné vlastnosti odpovídají ceně, a stejně jako celkové zpracování se dají zařadit do šedého průměru.

Ocel, jako každá uhlíkovka, se drží poměrně slušně, ale jako každá uhlíkovka také velmi slušně rezaví. Člověka, který je zvyklý po práci otřít nůž o kalhoty a řádně ho umýt až doma, to může nepříjemně zaskočit. Mora Frost totiž při takovém zacházení nechytá patinu, jako dražší nože, ona se rovnou pokrývá rezavými fleky.

K noži jsem dostal ještě plastové pouzdro, které považuji za velké mínus. Nějakou dobu by mohlo vydržet, ale moc bych na něj nespoléhal. Rozhodně si nedokážu představit, že bych nůž v takovém pouzdře nosil pravidelně.

Mora již díky své délce (jak celkové, tak čepele) není nůž určený na těžké práce jako sekání, štípání atd. V těchto činnostech je neohrabaný a např. přesekat suchý klacek byl trochu problém, ale dá se to. Tento nůž spíše vynikne při trhání starého hadru, stáhnutí kůže z ulovené zvěře, přípravě dříví na podpal a podobně.

Pokud potřebujete nakrájet zeleninu do polévky, tak vám Mora Frost také poslouží skvěle. Tím samozřejmě nechci považovat Moru za nůž do kuchyně, spíše bych ho viděl jako takového případného pomocníka u ohně.

Svoji cenou a zpracováním se Mora Frost řádí mezi nože „do batohu na horší časy“. Pokud však k noži koupíte nové pouzdro a obrousíte rukojeť, tak máte dobrého pomocníka na občasné použití, např. při vaření večeře u ohně.

Pro Bushcraft.cz Pavel L. alias Pawelos.

 1. Honza says:

  Tenhle nůž mám a na „bushcraft aktivity“ (příprava třísek na podpal, stažení zvířete, příprava pastí apod.) je úplně dostatečný. Ideální je nosit jej na krku.
  Pravda je, že ta liška ve vlhku je na nic, ale čepel se dá natřít brynýrem a pak už nerezaví.

 2. Ondra says:

  Mám tenhle nůž a používám jej cca 3 roky. Nůž i pouzdro vypadají levně a není to nástroj na „hard use“, potud souhlas.
  Ale řezné vlastnosti v šedém průměru?
  To snad ne..
  Mám také nože např. od SOG, Ka-Bar, Ontario. Dražší nože a zvučnější značky, ale žádný nemá takové řezné vlastnosti a nedá se nabrousit tak jedovatě, jako tahle obyčejňoučká Mora.

 3. admin says:

  Jedovate nabrousit se da i ocelove pravitko :) . U Mory je problem, ze ta uhlikovka je hrozne mekoucka, tak ze tu jedovatost velmi rychle ztraci. A jinak sila cepele a skandinavsky tvar skutecne umoznuji nabrousit ji kvalitne, snadno a rychle.

  • Ondra says:

   No, pravítko jsem brousit nezkoušel. Nerad bych zapadl do disputací o vlivech tvrdosti oceli či tvaru výbrusu na řezivost čepele, je o tom dosti řečeno jinde.
   Chtěl jsem říci, že řezné vlastnosti uhlíkových čepelí Mora považuji za velmi dobré – rozhodně lepší, než šedý průměr.

 4. Honza says:

  Mekoucka uhlikovka je to proto, ze se pocita s jejim pouzitim i v pomerne nizkych teplotach. Kdo to nezkusil, tak doporucuju na zimu 58-60 HRC noze z tvrdsich oceli. Lame se to jako paratko uz po obycejnym battoningu. Noze MORA osobne povazuju za velmi solidni a urcite bych si poridil prave je, kdybych shanel levnejsi nuz. Navic se mekci noze snadneji udrzuji a i pri castem pouzivani je cele ostri pouzitelne prinejmensim par let, nez se vlivem prebrusovani zmrsi tvar.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam