subscribe: Posts | Comments

Výroba primitivního luku a šípu i lukostřelba – Video návod

17 comments
Výroba primitivního luku a šípu i lukostřelba – Video návod

Výroba primitivního luku a šípu i lukostřelba

 1. Hanka says:

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, z čeho jste si udělal tětivu a jak jste přidělal ten kamenný hrot? Nějak mi to asi uniklo :) A z jakého dřeva je ten luk a šípy?

  • Vláďa says:

   Na luk se většinou používá dub, buk, javor a nebo bříza. Kamenný hrot bude přidělaný nejspíše „lepidlem“ ze smůly a popela, kdy obě látky zahřejete a smísíte.

   • vlkodlaq says:

    V našich podmínkách jsou nejvhodnější dřevinou na výrobu luku pravděpodobně tis, jilm, jasan, dřín, ale i akát nebo líska (na slabší luky) všechny tyto zmíněné dřeviny jsou na luky vhodnější než v předchozím příspěvku zmiňovaná dřeva buk, dub..
    Autor videa je zručný, přesto bych dalším výrobylukuchtivým jedincům pak doporučil výrobu dotáhnout do konce, dřevo dohladit, ošetřit a hlavně pokud chceme luk na dlouhodobější používání, tak použít dřevo vysušené a vyzrálé, nebo vyrobený luk nechat vyschnout a pak ošetřit (horší varianta).
    Jeden z lepších webů zabývajících se touto tématikou: luky.grafikajinak.cz/lukydrevo.htm

    • Dub je dobrý dřevo na luk, pokud se podaří sehnat vhodnej kmen, což většinou nejde. Buk je naprosto nevhodnej, příšerně se kroutí, zvláště při namočení a sušení. Dobrej luk se dá vyrobit snad z každýho tvrdýho dřeva snad kromě právě toho buku. Doporučuje se nechat hřbetní stranu luku (vnější oblouk) s neporušenými vnějšími letokruhy; stáhnout kůru a lýko bez jejich poškození.
     A proč je horší varianta luk vyřezat a pak sušit? Je to přece rychlejší (místo měsíců to trvá tejdny) a navíc při sušení větších kusů dřeva hrozí vyšší riziko popraskání. Možná se to může ohnout do vrtule nebo prohnout opačným směrem než je luk s tětivou. Každopádně v takoym případě by se dal luk přivázat k něčemu rovnýmu, případně vložit mezi 2 dlouhý prkna zatížený šutrem a též i na koncích a uprostřed ho zatížit; prostě aby se neměl, kam při schnutí ohejbat.

     • Protože ti bez ohledu na použité dřevo může luk při vysychání popraskat a násladná facka při finálním prasknutí může mít trvalé následky.
      Chtěl jsem v předchozím komentu říct, že si můžeme hrát a dělat luk „jen tak“, a nebo to můžeme udělat pořádně a mít luk i na několik let a za který se nemusíme stydět.

     • pidalin says:

      Zlámal jsem už docela dost luků a nikdy jsem žádnou facku nedostal, prostě to prdne, člověk se lekne a to je všechno, tak ho zbytečně nestraš. Pokud ti to neprdne v místě úchopu, což neprdne, tak se ti nic nemůže stát pokud to netaháš obráceně a nečumíš do tý venkovní strany luku, to by asi bolelo. :-D

 2. AAA says:

  CHtěl bych se zeptat z čeho je teda ta tětiva

 3. mino says:

  On použil na výrobu luku Liesku. Na výrobu luku je najvhodnejší Jaseň a hlavne teraz na Jar, je mimoriadne pružný. Používa sa aj Tis ale ten je menej dostupný, vyrábali sa z neho dlhé anglické luky. Na šípi je vhodný smrek naštiepaný po vláknach, napr. zlom alebo strom po zásahu bleskom. Šípi su pružné vydržia veľa ale vhodné sú aj z rovných Liesok. A tetivu v prírode je vyrobiť ťažko, buď zo šľachy zvieraťa, čreva alebo konskej hrivy. Ale myslím že on mal obyčajnú šnúru, ktorú mnoho krát máme v prírode so sebou.

 4. jumbocz says:

  nevíte jestli to sušil ??? :D

 5. Dobrý den mohla bych se zeptat jetli ty luky také prodáváte.

 6. obiwan says:

  Dobrý nápad. Děkuju!

 7. black wolf says:

  chtěl jsem se zeptat jak jste tam přidělal ty brka na ty šípy.
  prosím odepište na zralok11111@seznam.cz

 8. will says:

  Zdravím. Chci se zeptat, jak je na tom javor. Dneska asi nejčastěji používané dřevo na luky.

 9. radek says:

  Má tu někdo zkušenost s výrobou šípů? Používám sice smrkové, ale nejsou přesné.

  • CaveAndNature says:

   Šipy smrkové jsou velice přesné ale musí se vyrobit štípanou metodou ze cca 80 cm špalku naštípat na na tyčky opracovat a pak to je jiné střílení.

 10. pepiq says:

  Z čeho je ten provázek na tom luku ???

 11. David z Havlíčkova brodu says:

  jsi borec nechtěl bys mi jeden luk a par šípu vyrobit zaplatil bych ti 500 Kč až 1000 Kč .vodkud jsi ?

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam