subscribe: Posts | Comments

Základní survivalové principy

2 comments
Základní survivalové principy

Dnes Vám povím o základních survivalových principech. Nejprve si zapamatujte tyto slova:

Ochrana

Záchrana

Voda

Jídlo

To si zapamatujte přesně v tomto pořadí a v nouzové situaci se tím řiďte, může vám to zachránit život.

Ochrana – To znamená, dostaňte se do bezpečí, pryč od hořícího letadla apod.…Pokuste se dostat do bezpečí i osoby, které to samy nezvládnou. Dále bych doporučil naučit se první pomoc. Všiml jsem si, že to tu kolega rozepsal, tak není třeba ještě něco dodat.

Záchrana – Podnikněte vše, co je ve vašich silách, aby vás zachránili. Postavte signální oheň, vybudujte signál SOS (… _ _ _ …), zkrátka cokoli, jen aby vás objevili.

Voda – pokuste se najít zdroj vody (pramen, kaktusy, vyschlé říční koryta, mokrý písek pod skalou, sníh, led, apod..). Led je vhodnější, než sníh, protože obsahuje 90% vody a 10% vzduchu, kdežto sníh 90% vzduchu a 10% vody.

Jídlo – Najděte jakýkoliv zdroj jídla – maso, byliny, cokoliv. Na tomto webu je to rozepsáno podrobněji. Vím, že se opakuju, ale zkrátka si ty slova zapamatujte ve stejném pořadí.

Pár dalších nezbytností:

Oheň – Setkal jsem se zajímavým názorem, že rozdělání ohně nemusí být vždy přínosem, protože v případě nezdaru vám to podstatně sníží sebedůvěru apod… Doporučuji proto se to učit už teď, nejlépe rovnou několik stylů (handdrill, bowdrill atd). Také mohu doporučit křesadlo, které mám všude sebou a kterým po krátkém tréninku zvládne rozdělat oheň za pár vteřin doslova každý. Za pár stovek získáte slušnou pojistku do budoucna.

NŮŽ – Specialista na přežití John Wiseman ve své knize „SAS Příručka – jak přežít“ napsal: „Jste jen tak ostří, jak je ostrý váš nuž“. Udržujte své nože vždy perfektně nabroušené, pečujte o ně, ať vám slouží dlouhý čas.

Přístřeší – je mnoho druhů přístřeší, já jsem si však oblíbil jeden, lidově se mu říká ÁČKO. Je to velmi pevná konstrukce, ale hodí se spíše na letní přespávání v lese apod.… Skládá se ze dvou klád spojených ve tvaru „A“ a zapuštěných do země.

Poté se vezmou dvě klády, delší než ty předchozí (musí mít minimálně stejnou výšku, jako je vaše, na těch se bude ležet) a připevní se lanem. Teď už jen připevněte příčné desky a vystelte trávou nebo jehličím. Když si na to lehnete a mate vše správně udělané, tak se to zpevní a bude držet po hromadě.

Autor: Filip

  1. marek says:

    dobry clanek ale chtelo by to lepe graficky znazornit ale davam +

  2. vlkodlaq says:

    Obrazky! fotky! Pozn. křesadlo za par stovek? Ebay cca 30 kč i s cestou a sice se víc opotřebovává (je měkčí) ale za to je podstatně větší a dělá víc jisker, což nedostatky vynahradí. Rozdíl v ceně ani nebudu komentovat.
    Howg

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam