subscribe: Posts | Comments

Proboření na ledu – rozbor situace

3 comments
Proboření na ledu – rozbor situace

Není led jako led

Nejčastější příčinou proboření člověka na ledu je podcenění jeho tloušťky, ať se jedná o děti toužící po zimních radovánkách nebo dospělé zkracující si cestu přes nedostatečně silný led. Nemusíte být ale ani nedočkavé dítě, ani nezodpovědný dospělý, abyste se do takové nepříjemné situace dostali. Stačí například při chůzi po ledu nevědět, že u břehů bývá led tenčí, a to obzvláště leží-li na ledu sníh, například sesunutý z vysokých břehů nebo odhrabaný sem z plochy, kde se právě hraje hokej místní ligy.

 

Dalším faktorem zeslabujícím led, který můžete přehlédnout, je vegetací zarostlý vývod kanalizace či odpadních vod na břehu. I slabý proud z takové trubky může pomalu ohřívat vodu natolik, že vás led v její blízkosti neunese.

 

Jedním z dalších nebezpečí u břehů jsou keře vystupující daleko do vody. Jednak v jejich okolí může být oslabený led díky bahnu, které se díky hnilobnému rozkladu pod keři vyskytuje a jednak v takových místech bývají mnohdy nashromážděné odpadky, které sem navál vítr či přinesly proudy. Zejména směs plastových lahví, zmuchlaného igelitu a polystyrenu, ze kterých se takové vodní smetiště většinou skládá, dokáží pevnost ledu velmi snížit.

 

Dalším místem zvýšeného nebezpečí proboření se, je oblast přítoků, odtoků, hrází, jezů a provzdušňovacích zařízení.

 

Jaké to bude

Led pod vámi zapraská a prolomí se. Náhle nebo postupně se ponoříte do vody. Instinktivně se nejspíš budete snažit zachytit ledu kolem. Dost možná se u toho o led uhodíte nebo odřete. V tom lepším případě narazíte na dno dřív, než se vám potopí většina těla. V horším případě se s vámi led proboří tam, kde sotva stačíte. Každopádně se při potopení těla dostaví události v následujícím pořadí.

Zchlazení vás, zahřáté a teple oblečené, naprosto ochromí. Pro netrénovanou osobu lze pocity přirovnat k nárazu v autě při nižší rychlosti. Zalapáte po dechu, protože plíce smrštěné náhlým ochlazením na několik okamžiků nepojmou tolik vzduchu, jak jste byli zvyklí. Situace je to nepříjemná, může být i život ohrožující. Výhodu zde mají ti, kteří nezpanikaří, třeba proto, že tento stav znají z otužování pod studenou sprchou. Tedy párkrát zalapáte po dechu, pokud už jste to neudělali, teď se instinktivně zachytíte okrajů ledu. Ve snaze dostat do plic dostatečné množství vzduchu začnete rychle a mělce dýchat. Po té se několikrát už zhluboka nadýchnete a situace s dýcháním se stabilizuje. Pokud bylo proboření se do vody rychlé a náhlé, teprve teď budete schopni se pozorně rozhlédnout kolem sebe a zvážit situaci. Pokud jste se ještě nechytli ledu, který je možná dost tenký na to, aby se ho šlo vůbec zachytit, možná teď šlapete vodu.

Dost pravděpodobně jste utrpěli drobná poranění, ať se jedná o natlučená kolena, klouby rukou nebo odřeniny o led, který se může chovat jako tupý nůž nebo štěrk. Každopádně vás v takové situaci překvapí, že svaly při pokusu udržet se na hladině nebo vyškrábat se na led, nefungují tak, jak jste zvyklí. Budete mít nejspíše pocit, že zabíráte na plný výkon, reálný výkon však bude podle některých příruček pro přežití přibližně třetinový. Proto šetřeme energií a zachovejme chladnou hlavu.

 

Zbavte se věcí, které vám překážejí v cestě

Kolem vás se teď nejspíš vyskytuje několik plovoucích kusů ledu, které vám ztěžují pohyb. Pokud nejdou rozhrnou rukama do stran, zasuňte je pod okraje ledu, kterého se pak zachyťte.

 

Pokud máte na zádech batoh, zbavte se ho tak, že se zachytíte jednou rukou ledu tak, že na něj ruku v nejdelší možné délce prostě položíte.

 

Druhou rukou si sundejte jeden popruh batohu a pak už je snadné otočit se čelem k ledu a batoh stáhnout uvolněnou rukou z druhé ruky. Batoh dle situace odložte na kraj ledu.

 

Pokud se potřebujete zbavit bundy, zde už situace není tak jednoduchá. Pokud ve vodě stačíte, zbavit se bundy bude snadné. Pokud jste nuceni šlapat vodu, navíc zcela jistě s botama na nohou, bude takřka nemožné si bundu vysvléct. Když se ale přece jen budete potřebovat vysvléct z bundy, existuje varianta, kdy se zachytíte jednou rukou ledu, volnou rukou si rozepnete bundu. Nezapomeňte také na povolení rukávů, máte-li na nich tunýlky, patenty nebo zipy.

 

Teď máte dvě možnosti. Vyhoupnutím se nalehnete tělem na led a bundu si čelem k ledu vysvlečete. Otázkou je, zda je to nutné. Když už se zvládnete vydrápat na led, zvládnete většinou i vylézt ven.

 

Druhá varianta je položit se ve vodě na záda, zapřít se temenem hlavy o pevný okraj ledu a pokud možno se nohama zapřít o led na druhé straně díry. V této pozici máte teprve šanci bundu svléknout.

 

Ve většině případů ale tento úkon nebudete potřebovat. Moderní materiály a fyzikální zákony vám umožní dostat se z této situace i s bundou na sobě. Čeho se rozhodně nezbavujte, je čepice. Hlavou z těla uniká velké množství tepla a to teď budete velmi potřebovat. Čepice se Vám navíc hodí pro přípravu podmínek pro výstup.

 

Připravte si podmínky na výstup

Někde je to jednoduché jako facka a jindy ne. Co vám kromě vlastních sil a ledových ker nejspíše bude bránit dostat se ven, je buď síla ledu, nebo vlastnost pro led nejtypičtější, a to jeho kluzkost.

Když se vám při pokusu vylézt ven led dál láme pod rukama a vy nemáte na výběr, máte jedinou možnost, a to lámat led před sebou do té doby, dokud se nedostanete k ledu silnějšímu nebo prostě na břeh. To můžete udělat rukama nebo postupným naléháním na kraj ledu, jeho odlomením a zasouváním vzniklých tabulí pod okraj ledu. Je na vašem zvážení, zda budete led zasouvat pod led před sebou a tím zvyšovat jeho nosnost nebo do stran aby vám nepřekážel při lámání další části.

Ohledně kluzkosti ledu, pokud je na ledu vrstva sněhu, máte vyhráno. Nahrnutý sníh, ale i hromádky mokré ledové tříště totiž nekloužou. Pokud jsou okraje ledu ale mokré, hladké a tudíž kloužou, můžete sníh nahrnout odjinud. Další možností je položit na kraj ledu součást oděvu co máte na sobě. Lze použít čepici, šálu, rukavice a tak dále. Pokud mrzne a teplota je hluboce pod nulou, věci k ledu částečně přimrznou, ale i když bude teplota kolem nuly, části oblečení vám poskytnou dostatečně velkou plochu, o kterou se budete moct vzepřít. Stejnou službu vám udělá batoh, taška nebo součásti výstroje. V nouzi i okraje rukávů s tunýlkem na gumu nebo vystouplými patentkami poslouží.

 

Tip: Mimochodem zkuste si udělat někdy s kamarády závod na 20 metrů po ledě s tím, že je povoleno k posunu vpřed používat pouze ruce. Je v tom pro takové situace cosi poučného.

 

Vlastními silami se škrábeme ven

Vyškrábat se v takové situaci zpět na led není jednoduché. Na nohou máte boty, mnohdy dokonce brusle, na sobě mokré oblečení, šok z chladné vody ještě úplně neodezněl, dost možná máte natlučená kolena a navíc poškrábané ruce, je vám zima a svaly nefungují jak jste od nich zvyklí. To je hned několik důvodů proč se naučit co nejméně vysilující a hlavně maximálně funkční způsob jak se dostat ven z díry v ledu.

 

1. způsob „Na píďalku“

Pokud vás led udrží jen taktak, je dobré použít tento způsob. Položte se ve vodě na břicho a splývejte. Zapřete se o led předloktími a jejich postupným překládáním se pohybujte vpřed. Pokud vám to otvor v ledu umožňuje, můžete si pomoct kopáním do vody nebo odražením se od protilehlého okraje ledu.

 

2. způsob „Na pavouka“

Na nepříliš pevném ledu a za předpokladu, že kolem vás v ledu nevznikla příliš velká díra se dá použít další metoda a tou je ta, při které se zachytíte se rukama okraje ledu, položíte se na vodu a postupně na protější okraj díry vyndáte z vody nohy. Pak se v poloze podobné pavoukovi, kdy máte končetiny daleko od sebe přepravíte mimo nebezpečí. Při použití této metody dbejte na to, abyste byli i během pohybu maximální plochou položeni na led. Jen tak se celá vaše váha rozloží do co největší plochy. To se ostatně doporučuje při jakékoli situaci, kdy jste na ledu, který hrozí probořením.

 

3. způsob „Na lachtana“

Pokud okraj ledu neklouže nebo jste si na kraj položili část výbavy či oblečení a zároveň je-li led dostatečně silný, můžete se o něj opřít tak, že se vzepřete rukama, zakopáte nebo zapřete se nohama a vyhoupnete se tak na led.

 

4. způsob „Na koně“

Vyberte si nejsilnější okraj ledu a v poloze na boku si na něj nasedněte jako na koně. Uděláte to tak, že z vody postupně, jak vám zapření dovolí, přesouváte části těla na led. Pokud v místě kde vylézáte svírá okraj ledu alespoň nějaký úhel, lze se rukou nebo nohou vzepřít o blízký okraj. Způsob je to asi nejsložitější, ale dá se trénovat v létě, při vylézání z bazénu.

 

S pomocí ven

Snad počínaje zálesáckým zápisníkem z našeho dětství se ve všech knihách o přežití dočtete, jak probíhá záchrana, je-li u nehody tohoto typu více lidí. Co nejrozloženější hmotnost na ploše ledu, provizorní provaz z oblečení či lyžařské výbavy, žebřík, veslo, klacek…

Důležité je vědět, že spolehnout se nemusíte jen na kamarády, ale i na pomůcku, kterou si můžete připravit předem. Ze zlomené násady z lepšího materiálu nebo třeba z bukových nohou od starší židle odřízněte dva kusy dlouhé tak, aby se vám vešli do dlaně jako rukojeti. Z jedné strany do středu vyvrtejte otvor do kterého zasadíte uříznutý větší hřebík tak, aby z rukojeti kus čněl. Z druhé strany do rukojeti zašroubujte očko. Obě rukojeti s hroty pak spojte provázkem tak, aby až půjdete například bruslit nebo na procházku po zamrzlé hladině, jste si mohli tento vynález provléct rukávem bundy jako jsme si v dětství provlékali rukavice na špagátu. Když na hroty hřebíků navléknete kousek brčka na pití, neprotrhnete si rukávy. V případě nutnosti je použít vám nebudou překážet, při prvním zabodnutí do ledu brčko snadno překonáte.

 

A rychle do tepla

Ať s pomocí nebo bez, až se doplazíte ke břehu, učiňte všechna opatření proti ztrátám tepla. Máte-li se do čeho převléct a jak se zahřát, okamžitě s mokrým oblečením dolů. Deka z kufru auta, izotermická fólie z lékárničky, kamarádova bunda, v nouzi i potahy autosedaček, to vše se vám teď hodí.

 

Závěrem

V případě, že se Vám tato nepříjemnost stane, přeji vám hodně štěstí. Mějte ale na paměti, že štěstí přeje připraveným. Otužujte se, zvykejte si na chlad v suché i mokré podobě. Zkuste si v létě u bazénu dostat se z něj různými způsoby ven, třeba za použití jen jedné ruky. To co je totiž ve volném čase jen hra, zábava a výzva, může být v krizové situaci vaše poukázka na život.

 

Pro Bushcraft.cz sepsal a nafotil Petr Fiedor – kaskadér, fakír a držitel 31 českých a světových rekordů. (HodněOhně.cz).

 

P.S. A na závěr jedno tématické video. Jedná se o nácvik, nedošlo zde pochopitelně k nečekanému propadu. Berte proto ohled na silu ledu a zvolený způsob záchrany.

 1. Ulrik says:

  „Nejčastější příčinou proboření člověka na ledu je podcenění jeho tloušťky,….“ Krásný dvojsmysl :D

 2. Přibyl says:

  Dobrý den
  Prosím, mohl bych část článku o proboření na ledu, přetisknout v Hasičských novinách. (S uvedením zdroje).
  Děkuji za odpověď
  Oldřich Přibyl

  • admin says:

   Dobrý den. Autor vzkazuje, že záleží na tom, jakou část a v jakém kontextu, ale jinak nemá nic proti, pokud bude uveden jako autor a bude mu zaslán odkaz/výtisk.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam