subscribe: Posts | Comments

Problémy v polárních oblastech

2 comments
Problémy v polárních oblastech

V tomto článku se budu věnovat četným nebezpečím, které vás mohou čekat v polárních oblastech nebo kdekoliv jinde v zimě.

Nebezpečí dehydratace

Mnoho lidí by vám doporučilo nejíst v zimě sníh, protože to snižuje tělesnou teplotu a může dojít k podchlazení. Ale pokud máte příznaky dehydratace (sytě žlutá moč, bolesti hlavy, snížení schopnosti přemýšlet), tak sníh pomůže. Nechte ho před polknutím rozpustit v ústech, tím se zvýší jeho teplota.

Lidské tělo se odvodňuje pocením. Při dehydrataci je proto třeba mít na sobě spíše méně vrstev a cítit mírný chlad, aby nedocházelo k dalšímu zbytečnému výdeji vody.

Je nutné najít zdroj vody a doplnit deficit. Až když moč zesvětlá a odezní bolesti hlavy, tak je všechno v pořádku. Vaše schopnost přemýšlet a plánovat se také vrátí na původní úroveň.

Podchlazení

Při podchlazení klesá tělesná teplota pod svou běžnou hodnotu, tělo už nestačí produkovat dostatek tepla. Při ponoření do vody nastává rychlé prochladnutí kvůli dobré tepelné vodivosti vody. Na souši se tělo ochlazuje pomaleji.

Běžná tělesná teplota je 37 °C, při 35 °C cítíme zimu a už při 33 °C se snižuje úroveň vědomí. Při dalším snížení teploty nastává tuhnutí končetin a úplná ztráta vědomí, následuje nepravidelná činnost srdce. Teplotu 24 °C již organismus nesnese a člověk umírá.

Podchlazeného člověka je nutné co nejrychleji ohřát. Nejlepší je položit trup do vody o teplotě kolem 40 °C Nesmíme ponořit celé tělo, hrozí šok a zástava srdce! Nemáme-li k dispozici teplou vodu, zabalíme podchlazeného k někomu do spacáku. Oba by měli být nejlépe nazí, aby docházelo k co možná největší tepelné výměně. Jakmile nabyde postižený vědomí, začneme mu podávat horké slazené nápoje.

Vždy, když jste vystaveni chladu, pravidelně jezte a pijte teplé nápoje. Vyhýbejte se promočení! Když spadnete do vody, lehněte si na chvíli do sněhu, který částečně pohltí vlhkost. Ihned potom vyhledejte úkryt, kde usušíte oblečení. Najezte se a pijte horké nápoje.

Omrzliny

Jedná se o poranění kůže, dochází k nim při teplotě nižší než -12 °C. Teplota však může být vyšší, omrzliny pak způsobí chladný vítr nebo promáčení. Omrzliny vyvolává tvorba krystalků ledu v kůži, a jelikož chlad způsobuje znecitlivění, postižený je ani nemusí registrovat.

Omrzliny nejčastěji postihují okrajové části těla, například nos, uši, ruce nebo nohy. Prvním příznakem jsou bílé fleky na kůži, pak dochází ke vzniku puchýřů a nakonec tkáň úplně odumírá.

Proto neustále sledujte obličeje vašich společníků! Jestliže se u vás vyskytnou první příznaky (bílé skvrny), pak toto místo masírujte a zahřívejte dlaněmi, dokud tyto skvrny nezmizí.

Mrazivý vítr je velice nebezpečný. Čím je rychlejší, tím nižší teplotě vzduchu odpovídá. Například při teplotě vzduchu a působení větru o rychlosti 50 km/h se vaše tělo chová, jako by bylo vystaveno vzduchu o teplotě -34 °C. Vystavování se silnému větru vede k omrzlinám a k podchlazení.

Postižené části těla se nesnažte zahřívat u ohně, nejlepší je zahřát je tělesným teplem. Postižené místo zavažte sterilním obvazem, puchýře nepropichujte.

Buďte vždy dostatečně teple oblečeni. Nenoste upnuté oblečení, to zpomaluje krevní oběh. Co nejvíce se chraňte před větrem. Pohybujte končetinami a cvičte svalstvo v obličeji, dělejte nejrůznější grimasy. Tím zajistíte dostatečnou sílu krevního oběhu a zabráníte omrzlinám.

Prochladnutí nohou zabráníte častou výměnou ponožek.

Pro zahřátí pokožky můžete vyzkoušet metodu autosugesce. Nejprve si prochladlé ruce přiložte k tělu, tím zvýšíte jejich teplotu.

  • Představte si, že se cévy vašich rukou rozšířily a proudí jimi teplá krev. Dále si představte, že své ruce ponoříte do husté oranžové tekutiny.

  • Přitom se dívejte na svoje ruce a věřte, že máte absolutní kontrolu nad všemi tělesnými pochody.

Oslnění sněhem

Krystalky ledu extrémně dobře odrážejí sluneční paprsky, lidské oko je tedy vystaveno prudkému působení světla.

Když zrudne bělmo a oči vás pálí nebo dojde ke zhoršení zraku, je třeba okamžitě jednat. Běžte na temné místo bez přístupu slunečního svitu a oči ovažte navlhčeným obvazem.

Noste sluneční brýle, účinná metoda je také potírání pokožky kolem očí popelem. Ten absorbuje sluneční záření mířící do očí.

  1. 4RW says:

    Ahoj,
    jen bych doplnil, jak v omrzlinach pises o wind chill faktoru tak wind chill -34°C by pri 50km/h byl pri cca -18°C realné teploty – coz nikde v textu nezminujes, a mohlo by to byt pro nekoho zavadejici :)

    PS: pekny shrnuti zakladu ;)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam