subscribe: Posts | Comments

Jak odhadnout počasí?

2 comments
Jak odhadnout počasí?

Počasí je závislé na podnebí dané oblasti a na roční době. Místní změny jsou způsobeny rozdílem teplot, atmosférického tlaku a pohybem vzduchu, který vyvolává vítr.

Oblaky (mraky) jsou tvořeny nahuštěnou srážející se vodní parou. Jejich výška a velikost umožňuje předpovídat blížící se počasí. Bílé mraky ve vysoké výšce předpovídají stabilní a dobré počasí, bouřkové mraky bývají tmavé, spojují se do velkých útvarů a drží se nízko nad zemí. Nízká oblačnost může vysoko položená místa pokrýt mlhou.

Dešťová kupa (Kumulonimbus) přináší kroupy, silný vítr a bouře. Tyto tmavé a těžké mraky mohou tvarem připomínat kovadlinu.

Kupa (Kumulus): Jedná se o načechraná bílá oblaka, která věští dobré počasí. Ale mohou se spojit a vyvolat déšť!

Slohová kupa (Stratokumulus) se rozprostírá vysoko nad kupovitou oblačností. Může způsobit drobné přeháňky.

Řasa (Cirus): Jedná se o bílé a jiskřivé oblaky. Tvoří se za dobrého počasí ve velkých výškách. Tyto oblaky se vyskytují vysoko nad zemí, kde mrzne, proto se skládají z ledových krystalků.

Hory a pohoří nutí větry obtěžkané vlhkostí (většinou vanoucí od moře) stoupat vzhůru. Vytváří se tak mraky, které svou vlhkost ztrácí deštěm. Dešťová voda opět steče dolů do moře. Tento koloběh zajišťuje v pobřežním horském pásu nadbytek srážek.  Přes hory se tedy dostane vzduch bez vlhkosti, vnitrozemí proto bývá dost suché.

Zvířata dobře vnímají změny atmosférického tlaku. Dokážou vycítit blížící se bouři a stáda se pak přesunují do nižších, bezpečnějších poloh.

Červánky při úsvitu bývají důsledkem zvýšené vlhkosti vzduchu. Sluneční záření se odráží od kapiček vody v mracích. To znamená, že ráno mohou červánky signalizovat blížící se bouři.

  • Změna směru nebo rychlosti větru může signalizovat blížící se déšť.
  • Ranní mlhy jsou předzvěstí dobrého počasí, ale na horách mohou přinést déšť.
  • Když je při stmívání obloha jasná, připravte se na mrazivou noc. Mraky mají schopnost zadržovat teplo ve spodních polohách zemské atmosféry.
  • Změna tlaku způsobuje bolesti u lidí s kloubními potížemi, rostliny otevírají své póry a jsou silněji cítit, dřevěné předměty zvětšují svůj objem (šišky se rozevírají). Všechny tyto úkazy jsou předzvěstí deště.

  1. Ahoj,
    Čistě gramatická záležitost: Množné číslo slova OBLAK ve tvaru OBLAKA je čistě básnický tvar. V meteorologii se používá tvar OBLAKY, tedy například „…bílé a jiskřivé oblaky.“
    Hynek

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam