subscribe: Posts | Comments

Cestování pouští

0 comments
Cestování pouští

Poušť je velice nehostinné místo k životu. Pro pobyt na tomto místě je potřeba znalost terénu, dobrá fyzická zdatnost a především kvalitní vybavení.

Nejdůležitějším úkolem oděvu do pouště je uchovat stálou tělesnou teplotu. Ve dne je třeba tělo chránit před žárem slunce a v noci, když teploty náhle poklesnou, musí oblečení zachytávat tělesné teplo. Šaty mohou být porézní, protože není třeba ochrana před deštěm. Oděv by měl být lehký, prodyšný a světlý. Světlá barva odráží sluneční záření, což je přes den rozhodně přínosné.

Pamatujte, je třeba mít zakryté všechny části těla a chránit je před slunečním zářením! Dále je důležité chránit se před pískem, který je unášen větrem při pouštní bouři, a před trnitou vegetací.

  • Sluneční brýle s UV filtrem zabrání tzv. sluneční slepotě. (Neustálé vystavování intenzivnímu světlu může mít na nechráněné oči špatný vliv.)

  • Klobouk se stříškou přes den odráží sluneční záření a odstiňuje část obličeje, v noci chrání před chladem.

  • Bunda chrání před vegetací a před větrem. Její úloha v noci je udržení tělesného tepla.

  • Bavlněná košile s dlouhým rukávem chrání před vlivem slunečních paprsků.

  • Bavlněné kalhoty chrání nohy především před poškrábáním, ale i před sluncem a před větrem.

  • Boty do pouště chrání kotník, jsou prodyšné, s pevnou podrážkou.

  • Hřbety rukou si namažte opalovacím krémem, tím je ochráníte před spálením.

V případě písečné bouře si nejprve vyznačte směr cesty, letící písek může změnit terén a pak nebudete vědět, kudy jít! Zakryjte si celé tělo, před letícím pískem chraňte obzvlášť hlavu a obličej. Na cestu se dejte až po skončení bouře.

Je vhodné cestovat jen v noci, kdy je teplota příznivá, a přes den odpočívat pod improvizovaným přístřeším poskytujícím stín. Zachování vody je nutností a chůzí zkrátíte výdrž bez vody o polovinu. Proto je nutné zvážit, zda v krizové situaci není lepší zůstat na jednom místě bez fyzické námahy a čekat na pomoc.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam