subscribe: Posts | Comments

S pepřovým sprejem na medvěda?

7 comments
S pepřovým sprejem na medvěda?

V České republice setkání s medvědem nehrozí, ale v létě řada z nás cestuje do oblastí, kde je srážka s touto šelmou více než pravděpodobná. Spousta lidí ale neví, jak se s touto potenciální hrozbou vypořádat. Existují speciální spreje na zaplašení medvědů, ale někteří lidé zastávají ten názor, že na medvěda jim stačí normální pepřový sprej. Jak je to ale doopravdy?

Medvěd je i přes svou impozantní velikost a sílu poměrně plaché zvíře, které ve většině případů o kontakt s člověkem vůbec nestojí. Je tedy třeba na úvod říct, že nejlepší obranou proti útoku medvěda je prevence. Respektujte zákazy vstupů do klidových zón, v oblastech s častým výskytem medvědů se neprodírejte hustým houštím, kde by se medvěd mohl ukrývat, nenechávejte kolem tábořiště válet zbytky jídla a při průchodu rizikovými oblastmi dělejte trochu hluku. Medvěd tak bude vědět kde se nacházíte a zpravidla se vám vyhne.

Když vás ale medvěd přesto zaskočí (nebo vy zaskočíte jeho) jak se bránit? Existují dvě varianty – použít zbraň, která medvěda zraní či usmrtí, anebo použít sprej s obsahem kapsaicinu, který medvěda dezorientuje, dá vám čas na útěk a medvěda odradí od dalšího pronásledování.

Zbraň není příliš dobrou volbou hned z několika důvodů.

- Zaprvé, každý, kdo má alespoň trochu úcty k přírodě, se bude chtít vyvarovat usmrcení medvěda, který například jen brání svá mláďata.

- Zadruhé, v našich končinách není zbraň dostupná pro všechny a pořizovat si střelnou zbraň jen kvůli jedné dovolené není nejlepší řešení.

- Zatřetí, i když zbraň už vlastníte, není to spolehlivý způsob, jak zastavit medvěda.

Představte si, že se na vás řítí půltunová šelma rychlostí 50 km/h a vy ji hodláte zastavit titěrným kouskem kovu (nehledě na to, že se ve stresu nemusíte vůbec trefit). Existuje TENTO VÝZKUM, podle kterého 56 % lidí, kteří se bránili medvědovi pomocí zbraně, byli během útoku zraněni nebo zabiti. A při těchto incidentech zemřel medvěd v 60 % případů. Kdo by chtěl být součástí takové statistiky? Mnohem lépe vypadají čísla u použití spreje. Tam bez zranění vyvázlo 98 % lidí a nezemřel jediný medvěd.

Čísla tedy jasně hovoří ve prospěch sprejů. Otázkou je, jaký sprej pořídit. Mezi spreji na plašení medvědů a spreji na sebeobranu existují dva zásadní rozdíly, které vám napoví, jaký sprej si máte vybrat.

 

Velikost

Zatímco spreje na sebeobranu jsou většinou malé, aby se vešly do kapsy nebo do kabelky, spreje na medvědy jsou mnohonásobně větší a zpravidla mají obsah přes 200 ml. Důvodem není jen to, že medvěd je výrazně větší než člověk, ale i způsob jakým se mají spreje používat.

 

Způsob použití

Pokud na vás útočí člověk, je to obvykle na relativně krátké vzdálenosti v užších prostorách (ulice, místnost…) a chcete mu vyprázdnit co největší várku účinné látky přímo do obličeje, aby poměrně rychle litoval svého rozhodnutí. Sáhnete tedy po spreji s co největší koncentrací účinné látky, který budete používat nablízko.

Cílem spreje proti lidem je přesně zasáhnout útočníka a způsobit mu bolest a podráždění pokožky, očí a dýchacích cest, aby nebyl schopen pokračovat v útoku.

Spreje proti medvědům se používají spíše k odrazení zvířete. Mají menší obsah účinné látky, takže medvěda odradí, ale nepůsobí takové komplikace jak spreje na sebeobranu. Aplikují se ve formě mlhy, která má vytvořit stěnu mezi vámi a šelmou. Nesnažíte se přímo zasáhnout medvěda, ale zamezit mu přístup k vám a dát vám čas na opuštění místa. To je také důvod, proč mají spreje na medvědy větší kapacitu – mají za úkol pokrýt mnohem větší oblast než jen obličej útočníka.

Dají se tedy tyto dva typy sprejů zaměňovat? Obecně řečeno dají, ale má to svá omezení a použití pro jiný účel, než pro jaký byl sprej vyroben, bude méně efektivní. Při sebeobraně sprejem na medvědy s největší pravděpodobností zasáhnete nejen útočníka, ale i sebe. Navíc není sprej na lidi tak účinný, kvůli nižší koncentraci dráždivé látky, takže je jistá pravděpodobnost, že útočníka nezastavíte.

Na druhou stranu, jestli chcete použít sprej na sebeobranu proti medvědům, musíte mít medvěda už hodně blízko a zasáhnout mu hlavu, abyste sprej účinně použili. A to určitě riskovat nechcete.

Je ale fakt, že spreje proti medvědům nejsou nejlevnější a pokud vám nevychází rozpočet, je lepší s sebou mít alespoň klasický pepřový sprej, který vás ochrání například v situacích, kdy se vám medvěd začne v noci vloupávat do stanu.

  1. Flexa says:

    S tím obsahem účinné látky to není pravda. Jen tak náhodně jsem našel nějaký sprej proti medvědům – 2% kapsaicinu. A jiný náhodný pepřák proti lidem – 11% kapsaicinu.

    Toto je právě jeden z důvodů, proč jsou někteří lidé zastánci používání klasických pepřáků i proti medvědům.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam