subscribe: Posts | Comments

K čemu je červené světlo?

8 comments
K čemu je červené světlo?

Určitě jste si všimli, že na trhu se vyskytují čelovky s červenou diodou a někteří možná máte kamarády s trochou militantních zkušeností, kteří si svítí výhradně červeným světlem. Kolem toho, proč zrovna červené světlo, panuje vcelku dost nepravd, tak si to pojďme ujasnit.

 

1) Červené světlo neoslňuje lidské oko. Souvisí to se stavbou oka, kdy rozlišujeme dvě základní buňky. Čípky registrují barevné světlo v denním spektru, nicméně pouze za vysokého osvětlení. Tyčinky jsou naopak citlivější, pomáhají člověku vidět ve tmě či šeru, ale už nedokážou rozeznat příliš barev.

 

Když si svítím bílým světlem, tak se aktivují čípky a po zhasnutí jsem slepý. Trvá cca 20 minut, než začnou zase dominovat tyčinky a já si přivyknu tmě.
Pokud si ale posvítím červeným světlem, čípky se neaktivují (červené světlo „nevidí“) a i po zhasnutí vidím ve tmě jako předtím.

2) Červené světlo má delší vlnovou délku plus nižší energii a nešíří se tedy tak daleko. Toho se využívá hlavně, když nechci být viděn, případně někoho rušit (kromě voj. operací a lovu se to hodí i na noční kanady :) )

 

3) Elektronické přístroje typu NVG (noční vidění) zůstávají při použití denního světla oslepeny a je potřeba resetovat čip (opět se týká asi jen lovců a vojáků).

4) Pro lovce je potom důležité, že především predátoři toto světlo vůbec nevidí. A navíc, pokud jste někdy na divočáka nebo vysokou svítili baterkou, tak víte, že jejich oči ve tmě svítí. Mnohem lépe jsou vidět oči „červené“ než jiné.

 

Další barvy

A teď je tu otázka. Co jiné barvy? Modrá nebo zelená světla jsou také populární, především proto, že v jejich světle lze lépe rozeznat tmavé předměty a hlavně krev, která se v červeném světle jeví jako černá. Nicméně mají jedno omezení. Jejich intenzita musí být velmi nízká, jinak opět rozhasí mé oko přivyklé tmě. U čistě červeného světla o toto strach mít nemusím.

 

Výběr stroje

Pokud si budete červené světlo kupovat, fakt vám nebude stačit bílá žárovka s červenou clonou, jako tomu je u klasických „trikolór“:

 

Hledejte čelovky a baterky se samostatnou červenou diodou. U čelovek je obvykle kombinace bílého a červeného světla. Finančně opravdu nejde o nic drahého, je to už velmi rozšířené. Já mám konkrétně model Silva RANGER (Více ZDE.) a s cenou do 1 000,-Kč jsem naprosto spokojený.

 
Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.
 

Zdroje: fbit.cz, Katie Currid

  1. Matus says:

    Naviac, po cervenom svetle v tme nejde azda ziaden hmyz :-) . Ked sme mali v noci zapnute biele svetlo na celovkach, zrali nas komare a mole, s cervenym nam dali pokoj. Vyborna vec to cervene svetlo na celovke.

  2. Mám k článku dva dotazy:
    1) Nešlo by více vysvětlit tvrzení „fakt vám nebude stačit bílá žárovka s červenou clonou“. Proč červená clona nestačí?
    2) Když už autor uvedl konkrétní čelovku, zeptám se jak má řešeno přepínání režimů? Klasickým cvakáním spínačem a nebo lze čelovku rozsvítit rovnou v požadovaném režimu?

  3. Matyas says:

    Díky za dotazy:)

    1) To řešení není nejšťastnější. Konkrétně třeba u trikolóry docházelo k poškrábání filtru a ten potom ve skvrnách propouštěl i bílé světlo. Ano, dražší baterky jsou potom řešeny trochu jinak, ale pro mě je červená dioda tou nejjednodušší cestou.

    2) Konkrétní čelovka Silva Ranger se přepíná cvakáním jednoho tlačítka. Vždy po zapnutí se jako první rozsvítí v režimu červeného světla, bílé si přepnete až druhým cvaknutím. Popořadě to jde:
    1. červená
    2. bílá (nejsilnější)
    3. bílá (slabší)
    4. bílá (nejslabší)
    5. červená blikání
    6. bílá blikání

  4. nějaký levnejsi ekvivalent doporucovane celovky, pro „svatecni“ pouziti byste doporucil? diky

    • dewi says:

      Zkus se podívat v nejbližším armyshopu, v tom našem (Karlovy Vary) mají takové opravdu miniaturní baterky s červenou diodou případně s filtrem z probarveného plastu, takže se barva neoškrábe, asi do tří stovek. Jejich jedinná nevýhoda je ta, že používají ploché baterie, jako v čipech reálného času, apod., takže mají docela malou výdrž(asi 20 hodin svícení).

    • Rambo says:

      Osobně jsem si na AirSoft pořídil z Decathlonu Čelovka ONnight 200+ černá (okolo 420kč), je lehká, svítí dobře, ale hlavně má dvě tlačítka, jedno pro červenou ledku a druhé pro bílou ledku, takže ovládání je vážně super. Jediná nevýhoda je, že na vniotřní straně „plastu“ co se dotýká hlavy není žádný textil/neopren a dovede se to pod ním docela nepříjemně zpotit, ale to jsem vyřešil nalepením kousku neoprenu a jsem velice spokojen.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam