subscribe: Posts | Comments

Nejlevnější čištění vody – Ovocné slupky

3 comments
Nejlevnější čištění vody – Ovocné slupky

Po minulém článku o levném filtru využívajícím Xylemových pletiv v mladých větvích (ZDE), Vám přinášíme další způsob, kterým jde vodu levně a rychle zbavit mnoha nebezpečných látek a částí.

V porovnání s předchozím, nejde o filtrování v pravém slova smyslu. Částice nejsou z vody mechanicky zachytávány, ale využívá se chemických reakcí, které zbaví vodu těžkých kovů a jiných znečišťujících látek. Tyto látky se navážou na slupky, které je poté potřeba z vody odstranit.

V článku čerpáme především ze studií provedených Bioscience Institutem v Brazílii a Vědeckou Fakultou Národní Univerzity v Singapuru.

Prvním ovocem, které se k čištění vody hodí, je banán. Toto ovoce je u náš obvyklé, ale v přírodě volně neroste. Nicméně, se podíváme, co banánové slupky dokážou. V experimentu brazilského institutu, byly banánové slupky pouze rozdrceny a smíchány s vodou. Zajímavým zjištěním je, že banánové slupky mají jen o něco málo nižší schopnost absorpce než Silica gel. Látky, které potom banánové slupky dokážou zachytit jsou:

K čištění vody byly Singapurskou univerzitou použity rajčatové slupky (ano, rajče je vskutku ovoce ) hlavně z důvodu jejich dostupnosti.

Věděli jste, že: Rajče je druhým nejkonzumovanějším ovocem na světě se spotřebou 37mil. tun!?

Rajčata ze supermarketu byla oloupána a po 10 minutách ve vroucí vodě omyta denaturovaným alkoholem. Rajčatové slupky poté stačí usušit a bez dalších úprav zamíchat ve vodě, kde odstraní:

Obvyklejší náhradou by mohly být slupky z jablek, které obsahují obdobné účinné látky. Jablečné slupky bohužel nestačí ve vodě několik minut namáčet, ale je nutné je napustit oxidem zirkoničitým. Které škodliviny dokážou jablečné slupky odstranit?

Tento způsob čištění vody asi není možným adeptem na cestovní filtr do lesa, ale z jiného pohledu může být zajímavou zprávou do budoucna. Cílem celé studie bylo najít způsoby čištění vody znečištěné průmyslovou výrobou a zemědělstvím, kde by se slupky používaly jako absorbenty škodlivých iontů.

Celá problematika je vysoce odborná, proto pokud se vyznáte v chemii a přijde Vám to zajímavé, podělte se s námi v komentářích!

Poznámka: Ne u všech látek bylo odstranění stejně účinné, zároveň výsledky ovlivňuje teplota a pH vzorku vody. Pokud máte zájem o původní anglické studie, podívejte se do zdrojů, nebo nám neváhejte nechat Váš e-mail!

A pokud chcete něco do batohu, doporučujeme přece jen zainvestovat do něčeho více technologického. Například do cestovních filtrů firmy Katadyn, známých po celém světě svou špičkovou kvalitou.

Zdroje:

http://www.science.nus.edu.sg/press-releases/726-nus-researchers-developed-world-s-first-water-treatment-techniques-using-apple-and-tomato-peels

http://cleantechnica.com/2013/07/24/bioremediation-gets-a-new-best-friend-apple-peels/

http://www.ctahr.hawaii.edu/hawaiirain/Library/Articles/Banana%20Peel%20Removes%20Heavy%20metals2.pdf

  1. Brumla says:

    Zajímavé, nicméně pro potřeby bushcraftu jen obtížně použitelné. Na klasický písko-uhelný filtr (třeba ještě s vložkou u lýka) bych se spoléhal více. Voda v igel. pytli odpařená z větví je taky celkem jistota.

    • Matyas says:

      Ano, pro bushcraft asi těžko využitelné, obecně pro postapo nebo nějaké jiné průmyslové katastrofy to je docela zajímavý způsob, jak zbavit vodu těžkých kovů a dalších toxických látek, kterých se jinak nezbavíte. ´

      Toto nefunguje proti bakteriím nebo virům, takže bych to jako jediný způsob filtrace nedoporučoval.

      • vlkodlaq says:

        Možná lepší jabko sníst i se slupkama, ať si to tělo přebere.. :-)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam