subscribe: Posts | Comments

Orientace bez kompasu

6 comments
Orientace bez kompasu

- Volně zavěšený kousek zmagnetizovaného železného kovu se po chvíli stabilizuje v severojižní ose. Funguje to na stejném principu jako kompas či buzola: Na kov působí zemské magnetické pole.Zmagnetizujte jehlu pravidelným třením v jednom směru, například šátkem. Tím se vytvoří náboj statické elektřiny. Do misky s vodou položte stéblo trávy a na něj jehlu, která se zorientuje, a bude ukazovat severojižní směr.

- Podle slunce se dají velmi zhruba odhadnout světové strany. Vyjděte z toho, že slunce vychází na východě a zapadá na západě. Jestliže máte hodinky, existují přesnější metody:Na severní polokouli zaměřte malou ručičku na slunce. Osa půlící úhel mezi malou ručičkou a dvanáctou hodinou ukazuje jih.Na jižní polokouli zaměřte značku dvanácté hodiny na slunce. Osa půlící úhel mezi dvanáctou hodinou a malou ručičkou ukazuje sever.

- Hvězdy

se vůči sobě vzájemně nepohybují. (Pohybují se, ale pro naše účely je to zanedbatelné.) Jen se zdá, že se pohybují po obloze, ale to je pouze dojem kvůli otáčení země. Jediná hvězda, která nemění svoji polohu (neotáčí se po obloze), je Polárka (Severka). Polárka ukazuje na severní polokouli sever.

Vzdálenost mezi hvězdami, které tvoří koncovou část velkého vozu, prodlužte pětkrát. Jasná hvězda na tomto místě je právě Polárka.

Na jižní polokouli určíme jih pomocí souhvězdí Jižního kříže. Ramenem kříže veďte čáru do vzdálenosti rovné asi pětinásobku jeho délky. Jih je na horizontu přesně pod tímto bodem.

 1. Ahoj,
  Rovněž měsíc vychází přibližně na východě a zapadá přibližně na západě a světové strany lze určit podle východu a západu některých planet. Východním směrem jsou zpravidla postavena kněžiště starých kostelů. V našich zeměpisných šířkách se dá přibližně určit sever jako strana kmene, orostlá lišejníkem – např. ve Skandinávii je ale lišejníkem orostlé vše a ze všech stran.
  Hynek

 2. Rob says:

  Když jste zmmínili ten měsíc, pokuď jsou zřetelné špičaté konvce, měla by jejich spojnice ukazovat směr sever – jih. Ale podle mě to má stejný problém, jako s tou jehlou. Nějak se otočí, ale jak poznáte kde je jedna a kde druhá strana ?

 3. B4B4N3C says:

  Mám stejný dotaz jako výše ROB, záleží to na směru kterým třeme jehlu? Když třu jehlu OD sebe nahoru je nahoře Sever? Nebo mi to určí jen základní osu Sevr-Jih?
  Předem děkuji a jsem zvědav na další pasti a další různá udělátka :)

  • Nemi says:

   Co takhle k tomu ještě připojit orientaci podle slunce/měsíce? :) Máte-li osu Sever/Jih a slunce vám zapadá po levé ruce, logicky koukáte na sever…

 4. Honky says:

  Ještě vy se mohla hodit orientace ve městě pomocí satelitu. U nás jsou většinou natočeny na astru, což je přibližně 169 stupňů, tedy přibližně jih.
  http://www.digitalnitelevize.cz/nastroje/nastaveni-paraboly/

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam