subscribe: Posts | Comments

Křesadlo VS zapalovač

19 comments
Křesadlo VS zapalovač

Nebudu daleko od pravdy, když dám znaménko „=“ mezi pojmy Bushcraft a Firesteel. Skutečně mnozí z nás si nedovedou představit svůj pobyt venku bez křesadla. Poprvé jsem se s ním setkal v roce 2007 a jak tvrdí strýček google, rozdělání ohně za pomoci troudu z přírodních zdrojů mi tehdy trvalo cca 70-80 vteřin. Před tím jsem měl zkušenosti pouze s klasickou kombinací křemen-pilník, ale pořádný švédský Firesteel, to je přece úplně jiná liga. Sami asi znáte ten skvělý pocit, když vidíte žhavé jiskry padat na pečlivě připravený troud.

 

Od té doby jsem křesadlo pravidelně používal a nedal na něj dopustit. Avšak čím víc mám zkušeností a čím víc přemýšlím nejen nad Bushcraftem jakožto skvělým volnočasovým koníčkem, ale i nad řešením vyloženě krizových situací, tím víc a víc začínám váhat. Resp. už ani neváhám. Dospěl jsem k názoru, že ve srovnání se zapalovačem křesadlo prohrává jak na poli primárního zdroje ohně, tak i na poli nouzového. Ale k tomu se ještě dostanu. Pojďme nejdříve shrnout jeho klady.

Spolehlivost. Tady není co řešit. Můžete se s ním koupat, můžete se válet po uši v hovnech bahně, házet křesadlo ze skály, či dělat cokoli jiného. Po všech těch radovánkách ho stačí vysušit, otřít od bahna a škrtnout. Ještě jsem neviděl Firesteel zničený natolik, aby se nedaly vykřesat jiskry.

Životnost. Pokud používáte originální švédský Firesteel, vydrží vám i při každodenním použití minimálně rok. U čínského křesadla za 0.89$, které je zpravidla měkčí a mnohem rychleji oxiduje, samozřejmě životnost bude mnohem nižší.

Vynechal jsem ještě něco?

Vlastně ano. Křesadlo je úžasný způsob, jak zabavit skupinku lidí v přírodě, když potřebuji klid na vaření. V podstatě vždy, když jsem někde venku, beru na starost vaření, a v době, kdy připravuji vynikající šašliky na asijský způsob, ostatní jsou zabavení pokusem o získání ohně a nepletou se mi pod rukama.

 

Ale až na toto poslední využití, upřímně… Skutečně by to vše nezvládl stejně dobře, případně ještě lépe obyčejný zapalovač? Při ceně cca 360Kč za originální křesadlo značky Light My Fire ve velikosti Army si můžete bez problémů pořídit cca 50 kusů čínských zapalovačů. Otázkou je, co vydrží déle.

Pokaždé, když jsem hájil svůj Firesteel, tvrdil jsem, že ho mám vždy při sobě, nikdy nezvlhne a nečekaně nedojde. Jenže v dnešní době je na trhu tak obrovské množství tzv. „survival“ zapalovačů, že křesadlo bohužel prohrává na všech frontách. Jasně, mám-li trávit rok sám na pustém ostrově, vezmu křesadlo. Bude-li to však kratší doba, volím zapalovač.

 

Posuďte sami:

- Rozdělání ohně jednou rukou. Když už ten Firesteel máme hlavně „pro sichr a jen tak kdyby něco“. Zapalovačem to jde snadno a rychle. Křesadlem? S prominutím, pardon, ale vysrat ježka by bylo asi příjemnější… Poněkud hůř. Však to sami zkuste.

- Za silného deště. Jasně, suchý troud někde najdeme vždy. Akorát čím ten oheň rozděláme rychleji?

- Za silného větru. To samé. Mám-li vybrat mezi originálním LMF křesadlem nebo „survival“ zapalovačem, nejlépe v turbo provedení, i v tomto případě asi zvolím zapalovač.

- Podpal, řekněme, původně k tomu neurčených předmětů. Všichni víme, že plasty, gumy či třeba tabletky ibalginu mohou posloužit jako skvělý podpalovač. Zkuste je zapálit křesadlem. :)

- Stejně tak podpal v noci, bez přirozeného či umělého osvětlení.

- Anebo třeba i použití člověkem bez předchozích zkušeností, když vy zrovna budete (nedej bože) zavalení, ochrnutí, či z jakéhokoli jiného důvodu znehybnění. Kolik času laikovi potrvá, než poprvé rozdělá oheň křesadlem? Nepůjde to přece jen lépe zapalovačem?

Máme ohledně toho jednu čerstvou story z Norska…

Kamarád si před odjezdem pořídil křesadlo. Nikdy s tím nepracoval, takže bylo zajímavý sledovat ho, jak s tím zachází jako úplný začátečník.

První problém byl, že neměl čím škrtat. Ke křesadlu se žádný kovový plíšek nedodával, na hřbetu velkého nože neměl ostrou hranu a zavírák zas neměl pojistku, takže se mu při škrtání sklápěl na prsty.

Zadruhé netušil, že musí oškrábat tu vrchní zoxidovanou vrstvu, aby mu to házelo jiskry, takže na začátku škrtal a divil se, že nic nelítá.

A když už něco lítalo, tak to nedokázal nasměrovat tak, aby mu jiskry přistály v troudu a zapálily ho, protože neznal správnou techniku.

Takže pokud má někdo (hlavně začátečníci v bushcraftu) představu, že si křesadlo strčí do batohu jako jediný zdroj ohně pro případ nouze a poprvé ho vytáhne až teprve v té nouzi, tak ho může čekat dost nemilé překvapení v podobě toho, že ten oheň prostě nerozdělá.

 

Ještě nedávno jsem na naší konferenci obhajoval křesadlo tvrzením, že nikdy nezvlhne. Avšak moderní „survival“ zapalovače také ne. A jak je to vlastně s těmi obyčejnými, za pár korun? Byl jsem vždy přesvědčený o dvou věcech. Za „A“, že piezo zapalovače po navlhčení nefungují. Myslel jsem si to od doby, kdy mi voda zalila piezo zapalování na vařiči Primus a prodejce mi to odmítl reklamovat s tím, že po zalití vodou žádné piezo fungovat nebude a že bych to přece měl vědět dávno, když už do té přírody vůbec lezu. A za „B“ jsem si vždy z nějakého důvodu myslel, že klasické sirky po zvlhnutí mění svoje chemické složení a po usušení už nebudou fungovat. Kde jsem to vzal, vůbec netuším. Rozhodl jsem se to ověřit a přidal k tomu pár dalších zapalovačů. Viz galérie.

Jak vidíte, po ponoření na dno misky, ponechání ve vodě na dobu cca 1min a následném vysušení všechny zapalovače fungují bez problémů. Některé sirky se rozpustily na kaši, ale většina je stále použitelných. Takže ani s tím navlhnutím to není tak dramatické, jak jsem si vždy myslel.

Zajímavý je také test, který udělali youtubeři z kanálu Black Owl Outdoors. Pohodili zapalovač v lese a jednou za pár měsíců tam chodili kontrolovat jeho funkčnost. Vydržel jim tam přes rok včetně toho, že na zapalovač nasněžilo a přimrzlo k němu i listí a hlína. Po očištění a zahřátí v kapse zase v pohodě fungoval.

Co říct závěrem? Asi nic… Berte tento článek jako pobídku k zamýšlení a nějaké ty závěry si udělejte sami. Jen pro zajímavost uvedu statistiky z naší FB skupiny a také několik komentářů.
Na otázku, zda raději křesadlo nebo zapalovač, prozatím lidé odpovídali takto: 13 lidí pro křesadlo, 2 pro zapalovač a 8 pro oboje najednou. Za sebe mohu říct, že jsem také pro oboje a nejlépe po více kusech od každého.

 

Když jsem se zeptal, v čem je vlastně křesadlo lepší, lidé odpovídali takto:

 

Ale nejupřímněji, dle mého, odpověděl Tomáš Melich, aktivní bushcrafťák a kluk s vojenskou školou za sebou:

 

A o tom to asi celé je. Právě proto křesadlo používáme raději, než zapalovač. Však to sami porovnejte :)

 

  1. Topa says:

    Dobré zamyšlení.
    Vlastně tvůj článek potvrzuje i mojí myšlenku mít kresadlo jako zálohu a zapalovač.
    V případě potřeby použiješ zapalovač. Jinak máš křesadlo jako zálohu a používáš ho právě na to jak jsi psal :D K zabavení ostatních a k tréningu vlastního umění aby ruce časem nezdřevěněly a mozek nepozapoměl.
    Mimochodem dobrý nápad a pěkně zpracované. Článek se mi moc líbí. Ode mě za 1 ;-)

  2. Procházka says:

    Článek je tak trochu o porovnávání hrušek s jablky. Je to jako porovnávat klady tužek a propisek :-) S obojím se dá psát, ale každá psací potřeba slouží primárně pro jiný druh psaní. Stejně tak výše uvedený zapalovač a křesadlo. Chodit dnes do lesa bez aspoň 2 ks zapalovače (1 v kapse, 1 v batohu) je při cenách 5 – 20 kč za kus nelogické. Stejně tak bez křesadla, které se dá sehnat v kterémkoliv outdoor sportu za cca 100 – 300 kč. I když je možné, že zapalovač po namočení fungovat bude, může se v případě neúplného vyschnutí vydrolit kamínek – při nárazu může vystřelit ventil – může snadno dojít plyn / křesadlem se zase cigareta připaluje poměrně těžko – stejně tak při potřebě zatavení konců padákové šňůry je nelogické používat křesadlo a mnoho dalšího. Na závěr bych doporučil lidem, kteří nechtějí kupovat outdoor zapalovač, aby si v trafice pořídili zapalovač od firmy Cricket, případně BIC. Nemají sice možnost regulace plamenu, ale jsou velice precizně zpracované a vydrží minimálně 3 měsíce každodenního používání.

    • admin says:

      Není to o porovnání tužek a propisek, ale spíše o porovnání moderní gelové propisky a stylusu. Z křesadla se stala modla a chtěl jsem článkem poukázat na to, že jde v podstatě jen a pouze o módu, v ničem jiném Firesteel zapalovač nepřekoná.

  3. Sheik says:

    Zippo je jasná volba s doživotní zárukou, ještě nikdy mně nenechal ve štychu.

    • marek_pd says:

      Kamaráda zippo nechal ve štychu… Obaja sme fajčiari, ja nosím v batohu aj firesteel, aj náhradný zapaľovač+ v kapse nohavíc fajčiarsky zapalovač tzv. rakušák, kamarát mal zippo a v batohu firesteel, náhradný zapaľovač nemal. Začalo pršať, mali sme na sebe plášte, ale dlane a samozrejme prsty sme mali mokré. Rakušák sa sám zapáli pri otvorení, teda mne horel. Kamarát „škrtol“ koliečkom, preniesla sa naň voda z prstu a až kým sa úplne nevysušil, nerobil iskry. Úplné vysušenie pri vyššej vzdušnej vlhkosti a nízkej teplote trvá dosť dlho… Nechcem ponižovať značku zippo, sám musím povedať, že to je spoľahlivý zapaľovač, len som chcel poukázať na nutnosť mať náhradný „oheň“

  4. PaaX says:

    :-) Tak jasně, já taky používám zapalovač z OBI s tím dlouhým sosákem a mám i plný sprej plynu :-) . Křesadlo je jen totálně nouzová alternativa. Fajn článek, který postavil efektivitu nad efektnost.

  5. Soja says:

    Zippo není nejlepší, jednak se benzín odpařuje a stane se, že po měsíci nevyužívání zjistíte, že je úplně vyschlý. Druhá věc je, že do něj lehko zateče voda a to taky není moc dobré. Plynové zapalovače jsou zase náchylné na poruchy a nevydrží dlouho souvisle hořet, roztaví se plast, vyskočí škrkátko i s kamínkem a zapalovač je odepsaný. Nosím u sebe už 2 roky velice praktický zapalovač, konkrétně http://www.alpisport.cz/cz/produkt/432-2012262-true-utility-zapalovac–firestash-tu262.aspx

    Když se namočí nic se neděje, lehko se doplňuje, neodpařuje se z něj benzín, je spolehlivý a velice malý. Nosím ho na klíčích a jsem s ním nad míru spokojený. Ještě se nestalo, že by zklamal.

    • groula says:

      ten samej kus se dá koupit na alliexpresu a vyjde asi na dolar a pošta je zadarmo.
      mám doma dva a oba fungujou úplně dokonale….

      • zdravím vás chcel by som sa vás opýtať na ten alliexpress …že či tam nie je neaky háčik pri tých cenách :) mal by som záujem o par veci a nemám s touto stránkou žiadnu skúsenosť …vopred ďakujem za odpoveď

        • MildaPajda says:

          Je to asi jako se vsim takovym = je to cina, takze levne, ale ne moc trvanlive… ;)

  6. Zdar,
    křesadlo používám, ne snad že by to byl nejlepší způsob, ale protože je nejpříjemnější. Rituál kolem rozdělání ohně je pro „bushcraftí“ styl mnohem vhodnější a oheň, který dá trošku práce hřeje o mnoho víc, protože hřeje i na duši :-)
    Samozřejmě taky mám rezervní plynový cricket, ale dokud to jde, křesám. Co se týče křesání jednou rukou, taky to jde, jen trochu cviku nebo škrtací automat s perem. Když je občas pěkně sucho a nevím co s časem, třu dřeva, pálím lupou atd., i když mám křesadlo i zapalovač. Proč? Protože mě baví umět to i jinak a jak tu padlo, aby ruce nezdřevěnely a mozek nezapoměl.
    Firesteel je skvělá věc, když se s ním umí zacházet, úsporné křesání, vhodný obal atd. Komu z Vás se přes zimu nevhodně skladovaný firesteel rozpadl na prach? Buď se dá koupit ve šroubovacím pouzdře, nebo si můžete vodotěsné pouzdérko udělat třeba s propisky
    http://www.dodivociny.estranky.cz/clanky/tipy–triky–navody/pouzdro-na-firesteel.html
    Takto vydrží dlouhou řadu let, kdy se kamínek ze zapalovače dávno vysypal a piezo krystal už dávno ztratil své vlastnosti a jiskru neháže.

    Můj závěr?: Křesadlo, zapalovač a pod čepicí. Vědomosti a zkušenosti jsou mnohem víc než špičkové vybavení.

    vlkodlaq

  7. Adam says:

    Jestli mohu doporučit levný, estetický a hlavně funkční benzínový zapalovač, tak mám dva kousky tohoto – http://dx.com/p/trendy-oil-lighter-with-leather-strap-30536 – benzín nevysychá, spodní část se na rozdíl od zippa šroubuje a naplněný vydrží opravdu dlouho (poslední zkouška po půl roce od naplnění).

    Jako zálohu pak doporučuju nějakou tu ruskou zápalku a samozřejmě firesteel.

  8. flinx says:

    já sem při sobě nosil sirky , protože je to taková klasika a je to pro mně ten pravý bushcraft a baví mě to snažení se o to ,aby nenavlhly. ale teď se přikláním k názoru ,že je přeci jenom lepší nosit zapalovač právě ze zmíněných důvodů. Jedno po zimě jsem na zahradě našel obyč. reklamní zapalovač , který byl celou zimu pod sněhem a na třetí pokus vykřísnul takový malý plamínek. Takže te´d přecházím ze sirek na zapalovač. kuba

  9. hurka says:

    ja nosím len firesteel, ako práchno môžem za vlhka použiť fatwood, brezovú kôru, feather stick.z firesteelom od mil-teku sa mi podarilo zapáliť aj cigaretu :)
    kresadlo má tú výhodu, že kúpite raz a nemusíte sa terigať do mesta po nové.
    ale čoskoro mám v pláne si brať aj zápalky :)

    • Matúš says:

      Pravda tiež som mal lacný mil-tec a stačilo ten nepoužitelný plech vymeniť za jeden lupienok z lacného plieškového nožíka a zapálite trávu ktorá trčí zo snehu cez zimu. Odporúčam.

  10. Ahoj,donedávna jsem si myslel, že to pravé jsou obyčejné suché sirky. Jak navlhnou, sice se dají usušit, ale jednou převlhlé sirky prskají, vystřelují a prostě nehoří, jak mají. Vlhké je nezapálíte téměř vůbec, některé se špatně používají i díky nevhodnému škrtátku atp.
    Nejsem příznivcem zapalovačů, i když jsem jich míval různých druhů dost, včetně dýmkového. Nekouřím a zapalovač po několika letech nepoužívání pro mě není spolehlivý.
    Nedávno jsem měl možnost zkusit si rozdělat oheň, pod odborným vedením, pomocí magneziového křesadla a samotného mne udivilo, jak je to snadné. Stačí u sebe mít suché klasické tampony (ano, tampony!), tampon rozbalíte, rozrolujete a škrtnete, pokud se trefíte jiskrou, tak hoří hned.

  11. ycsc says:

    Autor článku oběvil Ameriku. Proč asi naši pradědové přešli od křesadel k sirkám a pak k zapalovačům ? Nebejt Grilse a podobný komerce tak by podobný hovadiny až na pár bláznů nikdo nekupoval. Vždy mě hrozně bavilo když mi nějaký zastánce křesadla vysvětloval jak strašně survivalistickej způsob rozdělání ohně to je . Potřebujete jen koupené křesadlo. Nelépe ještě koupený tampon či vatu a vůbec nejlépe ho ještě polejt benzínem :-D a nebo si můžete vzít 2 zapalovače za 10kč a když se chcete brodit bažinou…každý z nás jistě 5x ročně podniká tak druhý zabalíte do pytlíku jako rezervní. Opravdu mi připadá jako by většina lidí na stránkách věnovaných této tématice žila někde mezi romány a seriály tipu walking dead.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam