subscribe: Posts | Comments

Co je to fatwood?

4 comments
Co je to fatwood?

Může to najít v každém obchodu s outdoor potřebami. Obvykle se to jmenuje Tinder Dust, Fatwood nebo Tinder on a Rope. Česky se tomu říká smolné dřívko a není to nic jiného než kousek dřeva, které obsahuje vysoké procento pryskyřice (tudíž i hodně hořlavého terpentýnu).

 

Proč je tak super?

Díky vysokému obsahu pryskyřice snadno vzplane, dobře hoří a není potřeba se bát jeho zvlhnutí. Stačí si trochu nastrouhat, škrtnout a už jen přikládat.

 

Na jakém stromu hledat?

Hledejte na borovicích – ty obsahují 3-8% pryskyřice. Její smůla dobře hoří a na tomto stromu fatwood najdete nejčastěji. Ale například i smrk (1-2%) dokáže vytvořit části s vysokým obsahem pryskyřice.

 

Komerčně zabalený fatwood se chlubí až 80% obsahem pryskyřice z mexických borovic. Je otázka nakolik to je marketing a jaká je šance najít podobně kvalitní kousek v přírodě.

 

Kde přesně hledat?

Je jedno, jestli najdete vzrostlý strom nebo pařez. Rozlišujte mezi shnilým stromem, mokrým borovým dřevem, které je do červena stejně jako u smolného dřívka a tím co doopravdy hledáte. Pokud to voní a je to plné pryskyřice, pravděpodobně jde o fatwood. Rozhodně to poznáte.

Spodní větve obsahují část doslova nasáklou pryskyřicí (vytékající pryskyřice ze stromu je dobrým indikátorem, kde hledat). Strom se napumpováním pahýlu po větvi snaží zabránit hnilobě a pronikání vlhkosti do stromu. Pokud to čistě odříznete, není to pro strom velká rána, ale dělejte to prosím s citem. Případně se dají najít i celé pařezy, ale tam daleko jsem se nikdy nedostal. Naši předkové věděli, že jádro borovice, ideálně v 8-10let starých pařezech bylo pro sběr smůly nejvhodnější.

 

Máte zkušenosti se smolnými dřívky? Kde hledáte?

 

Zdroje:
hss.barok.org
ramblinjim.com

 1. themelin says:

  Já mám zkušenost s borovicemi rostoucími na ne uplně pro život dobrých místech. třeba nad Orlickou přehradou ve vyschlých skalách. na spodních částech kmene bývají na první pohled trochnivé větvičky a pahýlky.. tak to je ončo… :-)

 2. vlkodlaq says:

  Už jako kluk jsem ze všech smolnatých stromů sbíral do plechové krabičky od čaje vyschlou smůlu, takovou tu už drolivou, kterou stačilo trochu nasypat na vatu z akátu nebo bodláku a tak jsem nejčastěji rozdělával oheň (i když v tu dobu byl firesteel věc vcelku neznámá, takže sirkama nebo lupou). Fatwood má výhodu v lepší transportovatelnosti, v přírodě se však mnohem hůř hledá a tak klasické sbírání vyschlé smůly je pro mě určitě lepší, snažší a praktičtější.

 3. Kaze says:

  Pro případ nouze:) To dělám tak, že si naštípu kousky dřeva, které potom ponořím na pár dní do jedlého použitého oleje, vyjmu, nechám vyschnout a zabalím do papíru a nosím sebou. V případě nouze, pokud je mokro nebo tak to používám tak že z toho nařežu třísky a použiju k roztopení. !!! Velkou výhodou je že podle použitého oleje se tomu dá dát i vůně:):):)!!!
  Kaze

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam