subscribe: Posts | Comments

Stavba iglú – foto návod

11 comments
Stavba iglú – foto návod

Radovan V. nafotil a sepsal jednoduchý a přehledný článek, který rádi zveřejňujeme.

Úvod

Do stavby jsem se pustil, protože jsem si chtěl vyzkoušet, zda to zvládnu udělat a zároveň jsem udělal dětem radost :-)

Vzhledem k teplotě těsně nad nulou a malé vrstvě sněhu nešlo sněhové kostky vyřezávat mačetou, proto jsem je musel vyrábět pomocí bedny.

Vnitřní prostor

Na nouzové přečkání noci nebo sněhové vichřice se vejdou 4 dospělí určitě. Žádné pohodlí a spánek nebude, ale přežijí. Na přespání tak max. pro 2 dospělé + věci.

Kostky/cihly

Sníh byl mokrý, takže jsem zvolil mačkání sněhu do bedny, která dala kostkám tvar a při upěchování i dostatečnou pevnost. Do bedny jsem chtěl sníh sešlapovat nohou, ale protože se mi tam nevešla bota, hutnil jsem to pěstmi v rukavicích a i tak byly kostky dostatečně pevné.

Stavba

Iglú jsem stavěl vždy po vrstvách a jednotlivé vrstvy se překrývají ve spojích > klasická stavba jako dům z cihel. První řada byla bez náklonu dovnitř a pouze vymezila prostor, který bude iglú zabírat. Další vrstvy jsem už usazoval s náklonem dovnitř a po každé celé řadě jsem je ještě rukavicí vyhladil, abych udržel sklon dovnitř stejný po celém obvodu. Dokončení stavby šlo překvapivě rychle a kostky se u vrchu nepropadávali dovnitř jak jsem se obával. Po dokončení „střechy“ je stavba docela pevná. Přes noc trochu přimrzlo a bez problémů to unese dospělého člověka.

Vchod

Klacky nad vchod jsou použité, protože se kostky v místě plánovaného vchodu začaly ulamovat a nedržely. Bylo to nouzové řešení, klacky na podepření se dají najít i v přírodě a navíc jsem spěchal, protože se děti těšily, až bude hotovo. Nyní bych celé iglú stavěl bez vchodu a vstup by se udělal až při dostatečné výšce iglú, kdy je konstrukce už pevná/samonosná.

Vchod by mohl byt lepší, ale to už je jen otázka vylepšování a času. Radši nacpu do vchodu batoh, než se ve vánici dělat ještě se závětrným vchodem.

Závěr

Je třeba zvážit, zda stavět iglú nebo použít nějaký „obyčejný“ úkryt (napnutý provaz ke stromu a plachta přes něj taky udělá svoje). Důležitou roli také hraje aktuální počasí, které je při stavbě přístřešku. Za dvě hodiny stavby našeho iglú chvílemi silně sněžilo a také jsem se potil, takže jsem byl zmáchaný až dost. V krizovém přenocování by bez převlečení do suchého byla asi dost zima.

Chci upozornit, že šlo o první pokus o takovouto stavbu, takže je to trochu šišaté, ale mě to po dokončení udělalo velkou radost.

Parametry

průměr iglú na zemi asi 180cm

bedna na „cihly“ 25x28x20(výška)cm plastová od nějaké barvy, vnitřní stěny hladké

teplota při stavbě asi 1,5°C

sníh mokrý

stavba trvala asi 2 hodiny v 1,5 člověku (dospělý a dítě 5 let)

Tloušťka stěny 25cm tlumila zvuk docela hodně, obyčejný hovor na druhé straně od vchodu byl uvnitř těžko slyšitelný a nebyl srozumitelný.

  1. Baltimore says:

    Super návod. Jen je mi líto že to nemůžu vyskoušet. U nás tolik sněhu nenapadlo už aspoň 2-3 roky.

  2. Tomas says:

    Moc pěké ale podle mě je jednoduší prostě naházet hromadu snehu uplácat to počkat přes noc a druhý den to vyhrabat a je to.

  3. admin says:

    Pardon, Tomáši, kde přesně chceš čekat přes noc? Doma u krbu, nebo pod šírým nebem v mínus dvaceti?

  4. Tomáš says:

    No to záleží na sněhu když je to prašan tak to asi půjde asi až ten druhej den, ale když je sníh perfektní můžeš uplácat a kopat hned.A taky každej u sebe nenosí nějakej ten nástroj do kterýho by se to formovalo.

    • Tomáš má podle mě pravdu, když bude dobrý sníh, tak je lepší udělat hromadu a pak jí vykopat. Ale i tento návod je výborný a pokud někdo narazí na tak dobrý sníh ze kterého to jde udělat, určitě je to stabilnější. Dobrá práce Radovane. Bear Petr

  5. Barnes says:

    Jo iglů bych si taky postavil a přespal v něm, ale opravdu není z čeho :)

  6. Radovan says:

    Bednu jsem pouzil, protoze bylo nad nulou a snih mokry. Kdyby byl mraz vyrezaval by jsem stejne, mozna trosku vetsi, kostky macetou a stavel z toho. Nemusela by byt ani ta bedna, Tomasi ;-)
    Kdyby byl jen prasan, tak by jsem pouzil nejaky jiny pristresek(treba tu plachtu a provaz), ale to uz je jine tema.

    RV

  7. Aleš says:

    Moc pěkný návod,možná dnes vyzkouším,potřebuju zabavit děti :) Ale ještě mě napadlo-co to iglů nakonec postříkat vodou?Zmrzne to a ještě více se zpevní….

  8. petr says:

    jdu na to

  9. zálesák Petr says:

    Já to dnes udělal :D my máme strašně velkou hromadu sněhu opravdu fakt velkou uplácal sem ale na poprvý to spadlo no ale teď to drží a rovnou sem si udělal tunel :D na to že mi je 12 tak si vedu dobře :D

  10. Sheik says:

    Nač vysvětlovat, zde je odkaz postupu při stavbě:

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Igloo_spirale.svg

    a to důležité je, že vchod musí být pod úrovní podlahy, aby neunikalo teplo.

    Jinak v polních podmínkách když neni bedna na tvarování, nebo sníh není dostatečně soudržný aby šli cihly rovnou vyřezávat, uválíme ve sněhu koule jako na sněhuláka (né tak velké) a z nich postavíme iglú, nerovnosti pak doházíme sněhem a uhladíme.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam