subscribe: Posts | Comments

Dámské punčochy v přežití a outdooru

0 comments
Dámské punčochy v přežití a outdooru

Po kondomech a menstruačních tamponech je tu další intimní věc, kterou se pro její vlastnosti a možnost všestranného použití vyplatí brát s sebou na cesty. Dámské punčochy, ať už originální „nylonky“ nebo jejich česká verze „silonky“, prostě punčocháče se vyznačují velkou pevností, odolností a skladností, což ale zdaleka nejsou jejich jediné výhody.

 

Vázací materiál

Spolu s punčochami si sebou berete i více než dva metry náhražky lana. To můžete kromě obvyklého způsobu použít i jako provizorní náhražku opasku či šlí. Pevnost punčoch je neuvěřitelná, u Škody 100 šlo punčochou nahradit prasklý klínový řemen pohonu ventilátoru chladiče, jak mi potvrdil automechanik Miloslav Foukner, který mimo jiné připravuje na cesty žluté trabanty.

 

Svou úlohu punčocha bravurně splní i jako náhražka zdravotnického materiálu. Nahradí pružné obinadlo při fixaci podvrtnutí nebo spolu s čistým kapesníkem jako improvizované obinadlo s polštářkem. Nepostradatelná je punčocha i jako síťka pro fixaci obvazů, obzvlášť při ošetření zranění hlavy jí oceníte.

 

Použití punčochy jako škrtidla se ale nedoporučuje. Díky tenkým vláknům se při natažení punčocha zúží natolik, že nadělá víc škody než užitku.

Některé příručky přežití také tvrdí, že vláknem z punčoch lze sešívat výstroj. Nám se z obyčejných silonek nepovedlo získat dostatečně silné vlákno. Vlákno se navíc načechrá natolik, že ho nelze provléct ouškem jehly.

 

Zavazadlo

V punčochách najdete nejen kus vázacího prostředku, ale také prostorný vak. Ten se hodí jako provizorní a vzdušné zavazadlo k přenosu nebo uspořádání věcí, jako provizorní vezírek na ryby, k zavěšení sýra do udírny nebo ke chlazení nápojů tam, kde z vysokého břehu nedosáhnete na dno.

 

Kondom vložený do punčochy může sloužit jako provizorní nádoba na vodu, nám se do ní podařilo nalít 8 litrů vody než praskl kondom.

 

Když svou láhev na pití omotáte šátkem namočeným ve vodě a ten zafixujete vložením do punčochy, bude vám v horku fungovat jako chladící obal.

 

Míč nebo PET lahve vložené do punčochy, kterou za zbytek nohavic přivážete k dlouhému provazu je zase velmi funkční pomůckou pro plavání nebo záchranu tonoucího. Jen u záchranné verze s PET lahví bych asi doporučoval přidat třeba kámen jako zátěž, aby s tím šlo házet.

 

Síťka

Používáte filtr na vodu? Asi není špatný nápad vodu před použitím přefiltrovat, abyste filtr nezanášeli hrubou nečistotou všeho druhu. Ostatně když si budete chtít sestavit filtr na vodu z písku a dřevěného uhlí podle knih o přežití, i k tomu se budou punčochy hodit. Punčocha vám usnadní louhování čajů a bylin do horké vody. Nebojte se, vroucí vodu snese, nylon má teplotu tání 250 °C, a silon 215 °C.

 

Pamatujete síťku na mýdlo, která kdysi bývala zavěšená na kohoutku snad v každém umyvadle? I na to se vám punčochy hodí. Ať už na stálém kempu či táboře nebo na cestách, kdy ho na cestu zabalíte do kondomu nebo nafukovacího balónku. Když už jsme u vody, síťku k odlovení věcí z vody si jistě také budete umět vyrobit.

Natahovat si punčocháče na hlavu nemusí jen zloději, než jdou do banky, můžete to udělat i vy, až váš spánek pod širým nebem budou zase jednou rušit komáři.

 

Tipy

Když použijete punčochy celé jako jeden dlouhý provaz, pozor na to, že jejich klín bude slabinou a nejspíše prvním místem, které začnou praskat. Další slabinou punčoch jsou švy. Samy o sobě jsou sice pevné, ale oslabují souvislost materiálu, který se v jejich blízkosti začne párat.

Když je jedna nohavice pro zamýšlený účel málo pevná, obraťte jednu nohavici naruby a strčte do ní ruku až na dno, tu pak i s nohavicí strčte do druhé nohavice, volnou rukou přidržte oba konce a ruku vytáhněte. Získáte tak dvě nohavice v jedné.

Když vám nestačí obsah nohavice, udělejte na nich uzly rovnou pod sedlem a to využijte jako zavazadlo.

Utažené uzly na punčocháčích se velmi špatně rozvazují. Pokud to už neumíte, teď je ten pravý čas naučit se uzel s pojistkou neboli zámkem. Ten vám umožní uzel na čemkoli rozvázat jedním tahem za konec lana.

Pokud se Vám použití punčoch v outdooru líbí a rozhodnete se je trvale zařadit do své výbavy, máte na výběr z různých materiálů, vzorů, barev a pevností. Ano, i punčochy s maskovacím vzorem najdete. Zvláštní variantou jsou pak punčochy používané pacienty s žilním onemocněním. Sice nemají špičku, za to pevnost mají ještě větší než klasické punčocháče.

Punčochy samozřejmě můžete v nouzi použít k původnímu účelu. Málokterý chlap totiž ví, jak tahle sotva viditelná záležitost dokáže zahřát. Holkám to zřejmě nebude dělat sebemenší problém a kluci vystaveni nepřipravení nečekanému chladu mají na vybranou.

Napadá vás další využití dámských punčoch v outdooru? Napište nám!

 

Zajímavost

Nylon i silon jsou polyamidová vlákna. Právě silonové vlákno ve zlínských laboratořích s dalšími dvěma jeho tvůrci pomohl vyvinout vynálezce kontaktních čoček ing. Otto Wichterle DrSc. Vyrábělo se však v podniku SILON v Plané nad Lužnicí, kde se vyráběly i slavné české rybářské vlasce.

No a pokud sháníte něco užitečného do přírody, tak klikejte SEM.

 

Autor: Petr Fiedor (HodněOhně.cz)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam