Lékárnička
Lékárnička je skříňka nebo pouzdro, uzpůsobené pro dlouhodobé a bezpečné ukládání zdravotnického materiálu, obvykle určeného pro poskytování první pomoci. Lékárnička musí být náležitým způsobem označena (modře lemovaným symbolem červeného kříže v bílém poli nebo bílým křížem v zeleném poli).
Lékárnička pro motorová vozidla
V České republice je lékárnička pro motorová vozidla (s výjimkou mopedu a motokola, jednonápravového traktoru s přívěsem a motorového vozíku) součástí povinné výbavy vozidla (vyhl. 341/2002 Sb.). Pro požární automobily je výbava příslušným druhem lékárničky stanovena zvláštním právním předpisem. Lékárnička musí být ve vozidle uložena v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční světlo (záření). Tento úložný prostor pro lékárničku musí být suchý, čistý a snadno přístupný. U vozidel pro hromadnou přepravu cestujících se lékárnička umísťuje na označeném a přístupném místě v prostoru vozidla určeném pro cestující. Provozovatel vozidla musí lékárničku udržovat v řádném stavu a jednotlivé druhy zdravotnických potřeb obměňovat podle doby použitelnosti, která je na nich vyznačena.
Domácí lékárnička
Obsah domácí lékárničky není normován a doporučuje se upravit jej podle složení rodiny (malé děti, senioři) a životních zvyklostí členů rodiny (hobby, záliby, životní styl). Doporučené minimální složení je následující:
teploměr lékařský v pouzdře
pinzeta anatomická
gáza hydrofilní à 5 ks
Spofaplast 2,5 cm × 2 m
Spofaplast rychloobvaz 6 cm × 1 m
obinadlo hydrofilní sterilní 6 cm × 5 m
obinadlo škrtící pryžové 70 cm
obinadlo hydrofilní sterilní 10 cm × 5 m
vata obvazová skládaná 50 g
Acylpyrin 10 tbl.
Carbosorb tbl.
Septonex nebo peroxid vodíku 0,3%
Ophtal nebo borová voda
Středisková lékárnička
Doporučený obsah střediskové lékárničky – vhodné při delších pobytech v přírodě ve více lidech, např. společné zotavovací akce, tábory.
Léky
Acylpirin — Při podezření na infarkt rozkousat 1/2 tablety (není vhodné pro děti)
Ambrobene tablety — Při kašli – ředí hlen, usnadňuje odkašlávání – při léčbě kašle hodně pít. Dávkování: 3×1 tableta. (lze nahradit Mucosolvan, Bromhexin v tbl. či roztoku)
Calcium panthothenicum mast — Urychluje hojení – vhodné na odřeniny a rány, rozpraskané rty
Fenistil gel — Na hmyzí bodnutí s otokem, svěděním, alergickou kopřivkou.
Gastrogel — Při překyselení žaludku a pálení žáhy. Při méně závažných obtížích jednorázově 1-2 tablety, lze opakovat až 6×denně. (lze nahradit Annacid, Rennie…)
Ibalgin tablety 600 mg — Na bolest hlavy, zubů, svalů, zad. Nepodávat při žaludečních obtížích, byť jen v anamnéze (použít Paralen). Dávkování: 1-2 tablety najednou, maximálně 4 tablety denně.
Ibalgin krém — Místní bolest při podvrknutí, namožených svalech, zánětu šlach. Dávkování 3×denně. (Lze nahradit Veral, Voltaren, Dolgit, v krému či gelu)
Jodisol roztok — Dezinfekce, ke kloktání a výplachům podezřelých ran zředíme 1:20. Nepoužívat u osob alergických na jód – použít Septonex (Lze nahradit Betadine roztok – ředit 1:10)
Ophtalmoseptonex kapky — Při zánětu spojivek, podráždění oka světlem, větrem, cizím tělesem. Dávkování: 2 kapky do oka každé 2 hodiny. Nosit tmavé brýle.
Ophtalmoseptonex mast — Při nehojících se zánětěch spojivek, na něž nezabere Ophtalmoseptonex kapky. Mast se jemně nanese do spojivkového vaku každé 3-4 hodiny. Nedotýkast se hrotem tubičky oka ani řas – riziko přenesení infekce na další osoby! Při léčbě nosit tmavé brýle.
Ophtal roztok — K výplachu oka, při poleptání, cizím tělesu v oku. Vždy použij nejprve proud čisté vody! Vaničku po použití opakovaně opláchnout vodou a pak dezinfekcí.
Panthenol gel — Na popáleniny od ohně či slunce I. stupně (zarudnutí, otok). Nastříkat a nechat působit. Opakovat několikrát denně.
Paralen — Proti horečce (nad 37,5), bolesti hlavy, zubů, zad. Dávkování 1-2 tablety najednou, max. 8 denně!
Ichtoxyl mast — Na hluboko zapíchnuté třísky, či hnisající rány. Usnadní vyhnisání, uvolnění cizího tělíska. Kontrolovat okolí rány a mízní uzliny, při šíření zánětu k lékaři!
Septonex sprej — Dezinfekce, lze použít pro alergiky na jód.
Septonex zásyp — Na opruzeniny, případně na zasypání zasychajících ran.
Zodac tablety — Při projevech alergie. Dávkování 1 talbeta 1×denně. U alergika na hmyz při bodnutí ihned 2 tablety rozžvýkat a spolknout.(Lze nahradit: Flonidan, Zyrtec, Claritine, Fenistil…)
Živočišné uhlí — (Carbocit tablety) – Při průjmu a podezření na otravu 4 tablety 3×denně. Nepodávat jídlo, hodně tekutin.
Zdravotní materiál
rychloobvaz (náplast s polštářkem) 6×1 cm
gáza nesterilní na dezinfekci ran
sterilní gáza v malém balení
náplast bez polštářku – role 5 cm
nůžky
obinadlo pružné Idealtex – větší – 10 cm
obinadlo pružné Idealtex – menší – 8 cm
obvaz hotový č. 3
obvaz hotový č. 4
pinzeta anatomická
rouška pro dýchání z úst do úst
šátek trojcípý
škrtidlo (Pozor! Pevné zaškrcení škrtidlem na dobu delší než cca hodina vede na amputaci končetiny!)
teploměr
rukavice nesterilní
resuscitační rouška — pro ochranu ošetřujícího při resuscitaci
zavírací špendlík
izotermická fólie — usnadní udržení tělesné teploty při nepohyblivosti nebo bezvědomí zraněného
návod k použití
propiska či tužka a papír
Pohotovostní lékárnička
Pohotovostní lékárnička je vhodná na výlety, pro méně lidí, a tam, kde je středisková lékárnička zbytečný luxus nebo zátěž.
rukavice nesterilní
resuscitační rouška
hotový obvaz č. 3
hotový obvaz č. 4
obinadlo pružné Idealtex menší než 8 cm
trojcípý šátek
náplast s polštářkem nedělená
náplast s polštářkem dělená, 10 ks
Betadine roztok (30 ml) – k dezinfekci, výplachům, po spotřebování doplnit
Paralen 500 mg (10 talbet)
nůžky
zavírací špendlík
propiska, papírový blok
izotermická fólie
Extrémní minimum
To, co by skutečně nemělo chybět nikdy, když se člověk vydává dále od civilizace, kde je příjezd záchrané služby nemožný nebo zdlouhavý
obvaz č. 3
rukavice nesterilní
resuscitační rouška
Rukavice a resuscitační rouška jsou v tomto minimu proto, že navzdory své skladnosti mohou zachránit život zachránci, který poskytuje pomoc člověku infikovanému nakažlivou chorobou (žloutenka, AIDS při krvácejících ranách), o které nemusí vědět.
Zdroj: Wiki
Ještě bych přidala Kalcium, které se výborně hodí jako prevence před bodnutím včel a alergické reakci a lékaři ho často využívají také při alergických záchvatech.
Moc hezký článek, už mám lékarničku téměř dokončenou.