subscribe: Posts | Comments

Vlčí park Wernera Freunda

1 comment
Vlčí park Wernera Freunda

V roce 1972 bývalý německý výsadkář Werner Freund založil ve městě Merzig (Saarland) vlčí přírodní rezervaci. Za posledních 40 let tam vychoval více než 70 vlků. V současné době na tomto chráněném území o rozloze 10ha žije 29 vlků, sdružených do šesti smeček. Aby si vydobyl respekt, musí se nyní 79letý nadšenec chovat jako vůdce.

„Žijeme vedle sebe mnoho let, díky čemuž jsem se naučil rozumět vlčímu chování a ponořil se tak do jejich světa.

Při rozdělování potravy jednoletý Alfa vlk není mým soupeřem. Rána přes tlamu a vlk hned chápe, kdo jde ke kořisti jako první.

Získal jsem tady statut „nejvyššího vlka“, stojím nad Alfa párem. Nicméně smečku řídí Alfa samec.

Ve vlčím světě se musím podřídit vlčím zákonům. Nemohu tu dělat vše, co si zamanu. Například nemohu se jen tak přiblížit k vlkovi, který je hierarchicky mnohem níže postavený. Vyšší nikdy nepřichází k nižšímu. Vzhledem k tomu, že mám postavení „nejvyššího“, Alfa samec by to považoval za signál k útoku a přidal by se také.

Nemohu se tu chovat „lidsky“. Ačkoli je mám všechny rád naprosto stejně, žádnou vazbu na nižší vlky mít nesmím. Na rozdíl od psů, se vlci nedají ochočit. Oni se nemění, změnit jsem se musel já. A právě proto se mi podařilo žít tu s nimi tak dlouhou dobu.“

Vlčí park Wernera Freunda je otevřen každý den od úsvitu do soumraku. Vstup je zdarma. Můžete sem vzít i své psy, pokud budou na vodítku.

http://www.wolfspark-wernerfreund.de/

no images were found

  1. Hana says:

    Fantastic..

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam