subscribe: Posts | Comments

Výroba praku – foto návod

2 comments
Výroba praku – foto návod

Pochybuji, že to někdo nezná, tak že to berte jako připomenutí dětských časů, třeba vás to donutí ho vyrobit taky.

Prak jsem vyrobil za 15 minut v rámci testování bushcraft nože od TLIMa, recenzi na který zde najdete během pár dnů. Při prohrabování své lékárničky jsem našel pryžové škrticí obinadlo a neodolal. Samozřejmě je tam hodně much, lůžko není z kůže, konce gumy u lůžka jsou příliš dlouhé atd, ale skvěle jsme se zabavili. A to je hlavní! K našemu velkému překvapení lůžko z okraje obinadla (nadvakrát přeložená, přelepená a prošitá guma) vydrželo bez úhony přes 100 výstřelů a oka stále drží, natrhlá jsou jen minimálně. Dostřel praku je cca 40 metrů, např. plechovku od piva kameny silně promačkávaly a občas i trhaly. Což je zcela dostačující pro drobný lov v případě nouze.

Kdo umí, umí!

 1. Zdar,
  pro nás „odrostlejší“ je prak vcelku samozřejmost (kdo nezačínal s gumou od zavařovaček..), ale ti mladší účinnost praku často velmi podceňují a jak i ukázal autor článku, výroba je velmi snadná. Pokud si dáte s výrobou o trochu více záležet a jako střelivo použijete kuličky z ložiska o průměru 7 až maximálně 10 mm, rázem se účinnost znatelně zvýší a z jednoduchého praku je nebezpečná zbraň. Jako asi nejvhodnější gumu mám už od dětsví vyzkoušenou modelářskou (leteckou) gumu o čtvercovém průměru minimálně 4*4 mm, ještě lepší je 5*5 či 6*6mm.
  howg

 2. Michal says:

  Cao!
  Ke gumě bych jen chtěl dodat, že letecká je dost pomalá (čím rychlejší stáhnutí, tím větší rychlost střely a projektilu, tím větší energie). Já používám na střelbu ploché gumy od firmy Thera band (nejlépe thera band gold)nebo kulaté duté (nejsou tak rychlé, ale vydrží o mnoho víc výstřelů). Jsou to posilovací gumy, které si musíte nařezat do požadované délky a šířky. Kupa návodů jak vyrobit opravdu slušný prak je na této stránce: theslingshotchannel.com, kde pan J. Sprave dovedl umění praku k dokonalosti. Na youtube jsou i videa, jak v Británii nebo USA za pomocí praku loví zejména bažanty a veverky. K munici bych dodal, že čím menší a těžší střela, tím větší ryhlost, takže lepší než ložiska jsou olůvka, která jsou i levnější…
  Hoj!

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam