subscribe: Posts | Comments

Zaviní ochránci zvířat smrt 200 lvů? Možná ano!

0 comments
Zaviní ochránci zvířat smrt 200 lvů? Možná ano!

V březnu jsme zveřejnili rozhovor s Michaelou Fialovou, známou díky jejímu FB profilu Michaelka’sHunting a odvážným fotkám s ulovenou zvěří. Její názory rozdmýchaly mnoho emocí a celou problematiku spousta z vás vášnivě komentovala pod článkem. Je ale možné, že ani ne po roce, se objevily první náznaky toho, co Míša tvrdila?

 

Určitě Vám neunikla kauza z července 2015, kdy americký zubař W. Palmer ulovil v Africe lva Cecila. Lev byl shodou okolností majestátním samcem, populárním po celém světě. Jeho odstřel neproběhl zcela podle pravidel, což příslušné úřady řešily, nicméně teď se pojďme podívat na to, co tato kauza způsobila celé Africe.

 

Vlna nevole proti lovu chráněných zvířat v Africe byla celosvětově velmi silná – spousta lovců a loveckých společností kvůli agresivnímu chování ochránců zvířat a podobně smýšlejících lidí přestala do Afriky úplně jezdit. K čemu tato věc, ve světových médiích přezdívaná jako „Cecil-effect“ vedla?

 

O tom se teď píše v médiích jako dailymail.co.uk,nzherald.co.nz či thetruthaboutguns.com. Kvůli poklesu zájmu o Afriku se začaly projevovat první dopady. Ve stejném parku v Zimbabwe, kde žil Cecil, popsali celkem konkrétně dopady „Cecil-efektu“ – tím je především přemnožení lvů. Park se jmenuje rezervace BubyeValley a žije v ní více než 500 lvů, což je nejvíce v Zimbabwe. Nedávno vedení parku varovalo před neudržitelným růstem počtu lvů a oznámilo, že bude muset v blízké době odstřelit 200 a více kusů, aby minimalizovalo decimaci počtů antilop, žiraf, gepardů, leopardů i divokých psů.

 

Generální manažerka parku BlondieLeathem prohlásila: „Ráda bych dala pryč 200 lvů, abychom zmírnili dopady jejich přemnožení. Pokud kdokoliv z vás ví o vhodném prostředí, kde by nebyla zvířata překážkou lidem, rozhodně nám dejte vědět a pomozte nám získat prostředky na jejich přestěhování.“ Zároveň vedení domlouvá s místními úřady a organizacemi umístění lvů do jiných lokalit.

Ředitel organizace na pomoc lvům Pieter Kat na toto konto jasně řekl, že v Africe neexistuje místo, kam by šlo umístit tolik lvů. Zároveň odmítl i navrhované řešení pomocí sterilizace lvů v parku. Podle jeho slov je na to příliš pozdě a v tomto počtu lvů by efektivní řešení stálo stovky tisíc dolarů navíc.

 

Zeptali jsme se i Míši, co si o tom sama myslí a toto je její nezkreslené vyjádření:

„Cecil-effect se dotkl i mě, protože sponzoři (lovecké firmy) přestávají mít zájem o videa a fotky z Afriky, protože na materiál s „roztomilými zvířátky“ hned naskáčou pseudo ochránci. Bohužel je to přesně to, co jsem říkala už od začátku – pokud se zakáže legální lov, vzroste lov ilegální a spousty lidí přijdou o práci a peníze. A jsou to zvířata, kdo to odnese o 100% hůř, než pokud by lov byl legální a kontrolovaný příslušnými úřady. No, ale když si to tak milí ochránci z paneláků přejí, pak to tak musí být a my s tím nic neuděláme. Já holt místo do Afriky jezdím více po Evropě a to nikomu nevadí. Letos se chystám i do USA, kde mají problémy s přemnožením aligátorů, a Afriku nejspíš zcela vynechám – nepřivezeme tam tedy žádné peníze, nebude z čeho financovat rezervace a pytláci budou mít pré, což je přesně to o co ochráncům z paneláků šlo, že?. Ať žije cecil-effect…“

 

Pokud tedy nejsou lovci, kteří by nadále platili rezervacím a parkům astronomické částky za odlov zvěře, pokud už neexistuje ten oboustranně prospěšný vztah, který přinášel peníze rezervacím na ochranu ohrožených druhů (jako třeba nosorožců černých, kteří v Bubye také žijí) před pytláky a dokonce ani na údržbu uzavřených eko-systémů v chodu, co bude dál? Lvi v Bubye budou prostě vystříleni, aby nedošlo ke zhroucení celé rezervace. Peníze z toho park nezíská žádné, možná z prodeje jejich masa v okolních vesnicích.

 

Web TheTruthAboutGuns píšící o zbraních se pozastavuje nad faktem, že když lovecké organizace dělají pro ochranu zvířat a přírodních rezervací více než celá PETA (organizace pro ochranu zvířat), jejich odpůrci je obviňují z pokřiveného myšlení a samoúčelné racionalizace. Teď se podle nich ale ukázalo se, že odpůrci lovu se mýlili a žádné „samozvané snobství“ to nikdy nezmění.

„Snad lidé, kteří tvrdí, že „zabíjení zvířat je špatné“ pochopí, že zbytečný odstřel 200 přemnožených lvů mohl přinést finance a možnosti pro bezpočet ostatních zvířat.“ Vždyť za odstřel Cecila byla zaplacena suma dosahující 1,3 milionu korun!

 

Zdroje:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/zimbabwe/12166651/Cecil-effect-leaves-parks-lion-at-risk-of-cull.html

http://www.thetruthaboutguns.com/2016/02/foghorn/hwange-national-park-to-slaughter-african-lions-due-to-lack-of-hunters/

 

A na závěr je potřeba také připomenout, že sponzorem Bushcraft.cz je společnost Top-Armyshop.cz, kde najdete širokou škálu výrobků pro Bushcraft a Outdoor.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam