subscribe: Posts | Comments

Vadim Nesterchuk – smrt v poušti

0 comments
Vadim Nesterchuk – smrt v poušti

Když jsem psal ve spojitosti se seriálem Naked and Afraid o chybách, které všichni děláme, ale platíme za to za různých okolností rozdílnou cenu, měl jsem na paměti také tento příběh. Kombinace smrticího prostředí, mechanické závady a osobního odhodlání v něm vedla ke smrti. Někde jinde by to tak nedopadlo. Někdo jiný by měl větší vůli přežit, či víc znalostí na to, aby k tomu nedošlo. Bohatě by stačilo hodit do auta jednu lahev vody navíc. Bohužel to dopadlo tak, jak dopadlo.

Tento příběh se odehrál před měsícem, 24. 6. 2013 v poušti Rub al-Chálí (SAE).
Během tréninkových jízd auto ukrajinského Rally teamu uvízlo v písku. Vyhrabat ho se nepodařilo ani během následujících několika hodin. Když se asistentovi udělalo zle, Nesterchuk poslal souřadnice místa havárie a vydal se naproti. Asistent zůstal v autě. Vadim ušel 10 kilometrů, dorazil na prázdnou silnici a uvědomil si, že je už dlouho nevydrží. Voda mu došla, pomoc stále nepřicházela. Odeslal dvě SMS. Jednu manželce (obsah je neznámý), druhou svému teamu. „Přijeďte rychleji, možná se nedočkám“, napsal. Pomoc dorazila 27 minut po té. Vadim byl již mrtev.
Doktoři se shodují v jednom – pokud by zůstal u auta, přežil by.

„Existují tři kritické situace, které každý snáší po svém. Hlad a vysoké/nízké teploty. Vše záleží na tom, jakou kdo má výdrž. Rub al-Chálí je známá tím, že je aridní. Voda se odpařuje velkou rychlostí. Mozek, játra, plíce, žaludek, svaly, šlachy, vše ztrácí vodu, zmenšuje se a nese následky. Člověk si nevšimne ihned, že se něco děje. Myslí si, že vše zvládne, že má dost síl. Pak přichází kritická chvíle a člověk umírá. V teamu měl být někdo, kdo by Vadima zastavil. Kdyby člověk, se kterým Vadim mluvil po telefonu, řekl „Nepřepínej se, zůstaň na místě. Přijdeme a zachráníme vás.“, pak by se nic hrozného nestalo. Když psal ty SMS, dobře si uvědomoval, že je konec. Vyčerpal všechny své síly, fyzicky a psychicky se smířil se smrtí.“ – říká velitel medicínské služby Ozbrojených sil Ukrajiny, Stepan Zhelapov.

„Rub al-Chálí (arabsky: الربع الخالي), v překladu „Pustá končina“, je čtvrtá největší písečná poušť na světě, nachází se v jižní třetině Arabského poloostrova, na území Saúdské Arábie, Ománu, Spojených arabských emirátů a Jemenu. Poušť má rozlohu 650 000 km² (území mezi 44°30′ – 56°30′ v. d., a 16’30′ – 23°00′ s. š.), což je víc než mají spojená území Nizozemska, Belgie a Francie. Tuto rozlohu protíná pouze jediná silnice.
Poušť měří na délku 1000 km a na šířku 500 km a neustále se rozrůstá – písková „chapadla“ sahají každým rokem o 10 m dál. Beduíni ji ani neobývají, ani přes ni neputují. Avšak pod mohutnými písečnými dunami se ukrývá druhá největší zásoba ropy na světě.
Letní teploty dosahující téměř 55 °C a písečné duny, z nichž mnohé jsou vyšší než 330 m, činí z pouště Rub al-Chálí prostředí jež je pro lidi značně nepříznivé.“ – wiki.

 

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam