subscribe: Posts | Comments

Tim Treadwell – Mezi medvědy Grizzly

0 comments
Tim Treadwell – Mezi medvědy Grizzly

Tim Treadwell – Život a smrt mezi medvědy Grizzly.

Náplní práce Tima Treadwella a jeho kolegyně Amie Huguenard bylo studovat chování medvědů Grizzly v americkém národním parku Katmai. Oba chtěli ukázat, že medvědi Grizzly opravdu nejsou vraždící bestie, jak si o nich lidé myslí. Tim své vědomosti předával tisícům dětí ve školách, medvědi byli jeho velkou vášní. Ze všech sil se je snažil chránit před pytláky a díky tomu žili „jeho“ medvědi o mnoho déle, než Grizzly v jiných rezervacích.Tim strávil přes dvanáct let v národním parku Katmai mezi medvědy Grizzly a na základě svých pozorování napsal mnoho knih. Nosil pouze černé oblečení, zřejmě proto, aby ho medvědi byli schopni lépe rozpoznat. Po čase zjistili, že pro ně Tim nepředstavuje žádnou hrozbu a přijali ho mezi sebe. Tim poznával jejich společenství i medvědy jako jedince, dokonce nebyl problém ani s velice blízkým kontaktem, Tim se medvědů dotýkal, hladil je, oni k němu měli důvěru.
Tim Treadwell ovšem nebyl člověk bez úsudku, jednal velice plánovitě a pozorně, aby ho medvědi přijali mezi sebe. Na začátku ho někteří jedinci doslova děsili, i přesto však odmítal bezpečnostní opatření jako elektrický plot a jiné.

Říjen, 2003:
Pilot Willi Fulton dostal v neděli k večeru instrukce, měl Tima a Amie vyzvednout z tábořiště. Druhý den přiletěl a naskytl se mu pohled na zdemolované tábořiště, opodál ležela dvě roztrhaná těla. Willi zavolal pomoc, zanedlouho přijela hlídka. Když ohledávali tábořiště, vyskočil na ně z křoví starý samec a pokusil se hlídku napadnout, byl okamžitě zastřelen. O chvíli později se přiblížil druhý, mladší, medvěd Grizzly a začal se chovat agresivně, hlídka se nemohla bránit jinak než střelbou.
O dva dny později se na místo vrátili odborníci a zkoumali obsah žaludku staršího zastřeleného medvěda, byly v něm nalezeny lidské ostatky a oblečení. Mladší jedinec byl zřejmě sněden ostatními medvědy, zbyla po něm pouze hlava. Hlídka našla nahraný zvukový záznam, podle kterého se sestavil scénář útoku. Záznam je dlouhý tři minuty, Tim zapnul nahrávání ve chvíli, kdy venku uslyšel medvěda a vyšel ze stanu. Pak je slyšet křik Tima a Amy, která na svého kolegu řvala, aby hrál mrtvého. Poté záznam končí.
Nikdo se nikdy nedoví, co přimělo medvědy k útoku. Je možné, že se jednalo o jedince, se kterými se Tim nikdy nesetkal. Jeden z pravděpodobných scénářů je, že nedostatek lososů v řekách sem přilákal hladové medvědy z vnitrozemí, se kterými se Tim neměl šanci poznat. I přesto bylo chování medvědů velice zvláštní. V 80% případů útoků na člověka se jedná o matku, která chrání mladé. Dalších 10% je situace, kdy si jedinec brání potravu. To, že Grizzly napadne člověka bezdůvodně, se stává opravdu velice zřídka.
Tim Treadwell, jako veliký zastánce medvědů Grizzly, se asi musí obracet v hrobě. Jeho případ se stal mediálně známým a to by si rozhodně nepřál, právě on se totiž snažil vyvrátit pohled většiny lidí na medvědy jako na zabijáky.
V roce 2005 byl také natočen film o jeho životě a smrti – Grizzly Man.

Grizzly Man – Trailer

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam