subscribe: Posts | Comments

Přežil 14 měsíců uprostřed oceánu

0 comments
Přežil 14 měsíců uprostřed oceánu

Jmenuje se Jose Salvador Alvarenga a strávil 438 dnů na záchranném člunu kdesi v Pacifiku. Za tu dobu uplul přes 14 400 kilometrů. Celou dobu žil na své 7metrové laminátové loďce, pil dešťovou vodu a jedl jen to, co v moři ulovil. Objevili ho, až když doplul na jeden z Marshallových ostrovů.

Jeho příběh má ale i stinné stránky. Byl znám jako svůdník, pařmen a také občasný uživatel drog. Živil se jako rybář a jeho kamarádi ho dokonce nazývali „Chancha“, tedy prase. Po jeho objevení nebyl vyhublý, ale plný života a první noc se dokonce pokusil o útěk, protože si údajně myslel, že je vězněn.

O jeho příběhu se rozhodl napsat knihu Jonathan Franklin, který měl o věrohodnosti celého příběhu zpočátku také své pochyby.

 

Zjistil, že Alvarenga byl naposledy viděn 18.listopadu 2012, kdy vyrazil na noční plavbu s jedním kolegou. Sotva zdolali 32km, když přišla bouře. Volali vysílačkou o pomoc, ale potom se jejich motor porouchal, a aby zůstali na hladině, vyházeli většinu věcí přes palubu.

Bez motoru byli ponecháni napospas mořským proudům. Většinu času trávili schovaní pod převráceným mrazákem, který je chránil před sluncem. Kolega moc dobře nesnášel jídelníček složený ze syrových mořských želv, ptáků a sem tam ryb. Po dvou měsících pravděpodobně vyhladověl. Alvarenga k jeho tělu dlouho promlouval, až ho po pár dnech poslal do vodního hrobu.

 

Alvarenga začal od té doby pomalu ztrácet rozum, nicméně vůle přežít ho hnala dál. Pil krev želv, lovil ptáky a jednoho si dokonce ochočil (myslel si, že je výjimečně krásný, ale nakonec ho byl nucen také sníst). A naučil se, jak lovit ryby jen za pomoci rukou, jednoho nože a mačety.

 

Jeho jedinou zábavou bylo kopání mrtvé medúzy do branky na jeho lodi a občasné plavání kolem lodi.

Byl objeven párem žijícím na opuštěném ostrově. Byl prakticky nahý a jen kousek od stejné lodi, ve které byl naposledy viděn.

 

V té době mohl jen stěží chodit a byl velmi vyhublý (mnohem víc, než na oficiálním videu). Po záchraně okamžitě snědl hned po sobě několik jídel. Byl špinavý, zmatený a nechtěl se bavit s novináři, což naznačuje, že asi opravdu neměl zájem o přehnanou publicitu.

 

Franklin v knize začíná každou kapitolu časem a souřadnicemi, které vydedukoval podle současných proudů a možného putování Alvarengy směrem k Austálii. Vědci z havajské univerzity ověřili, že celá cesta mohla opravdu proběhnout tak, jak trosečník vypověděl, že by mohl přežít jen lovem a pitím dešťové vody. Samozřejmě s notnou dávkou štěstí. Alvarengova příhoda dokonce prošla na detektoru lži.

A jak to celé skončilo? Alveranga se už k rybařině nevrátil, místo toho našel rodinu, kterou před mnoha lety opustil a stal se dobrým otcem. Rodina zemřelého rybáře nevěří, že se celé odehrálo, jak Alvarenga uvádí a soudí se s ním o milion dolarů, které podle nich má cenu jeho příběh a které jim dle jejich soudu právem náleží.

 

Přežít rok na moři je obrovské štěstí, ale po návratu zjistíte, že můžete svým vyprávěním vydělat spoustu peněz. V tu chvíli přichází problémy, dokazování, hádky. Věříte Alvarengovu vyprávění, nebo myslíte, že to vše proběhlo trošinku jinak?

Zdroje:
Nbcnews.com
Nypost.com
Huffpost.com
Dailymail.co.uk

P.S. A jak jste na tom vy? Nechybí vám náhodou něco z výbavy pro přežití? Například nějaké to křesadlo, nebo pořádný nůž či mačeta?

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam