subscribe: Posts | Comments

50 dní na moři

1 comment
50 dní na moři

Přežít vlastní smrt lze tu a tam. Vlastní pohřeb zato jen zcela výjimečně. Třem chlapcům ve věku čtrnácti a patnácti let ze souostroví Tokelau spravovaného Novým Zélandem se to přesto podařilo.

Ve čtvrtek je uprostřed Tichého oceánu našel rybářský kutr lovící tuňáky poté, co na moři strávili ve člunu s hliníkovým trupem 50 dní bez řádného jídla a pití.

Na jejich rodném atolu Atafu se přitom před několika dny konal smuteční obřad na jejich památku, protože byli oficiálně prohlášeni za mrtvé.

Po řadu dní je hledaly průzkumné letouny a lodě novozélandského námořnictva, avšak marně.

Chlapci se rozhodli převeslovat z jednoho tuvalského atolu na druhý, protože předtím nesehnali benzin do přídavného motoru člunu. Uchvátil je ale mořský proud, který jejich loďku zanesl na jihozápad směrem k souostroví Fidži do vzdálenosti patnácti set kilometrů od Atafu.

„Zahlédli jsme je jenom zázrakem,“ řekl deníku Sydney Morning Herald první důstojník kutru Tai Fredricsen. „Na to, že na moři strávili tolik dní, byli v překvapivě dobrém zdravotním stavu.“

Chlapci byli notně pohublí a dehydratovaní a kůži měli po padesátidenním pobytu na otevřeném moři spálenou sluncem, jinak ale své dobrodružství přežili bez větší úhony.
trnáctiletý Edward Nasau a patnáctiletí Samuel Perez a Filo Filo si s sebou na cestu vzali několik kokosových ořechů, hladem ale nezemřeli jen díky tomu, že jim ve člunu přistál mořský racek a že chytli do ruky několik ryb.

Racka i ryby snědli syrové, protože neměli možnost si je upéct.

„Sníst syrového racka byl dobrý nápad,“ komentoval jejich snahy o přežití Fredricsen. „Když ale člověk pozře maso syrových mořských ryb, jen to zvýší žízeň, kterou pociťuje.“

Ještě nebezpečnější je podle prvního důstojníka rybářského kutru San Nikunau pít v tropech mořskou vodu.

Chlapci se k tomu uchýlili v posledních třech dnech, kdy jim došly zásoby dešťové vody, kterou předtím zachytili ve člunu.

„To bylo to nejhorší, co mohli udělat,“ zdůraznil Fredricsen.

Naštěstí je zahlédla posádka kutru, se kterou nyní putují na souostroví Fidži.
25.11.2010

Celý článek najdete ZDE.

  1. Hudy says:

    Jednoznačně borci.Stím pitím mořské vody na to mnoho lidi zapomíná a určitě to láká a docela se jim ani nevidím, že to zkusili.Kdybych se nezajímal o přežití, tak určitě první co by mě napadlo je,že nezemřu na dehydrataci, protože vody je dost:)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam