Průvodce výběrem spacáků

Pokud vybíráte svůj první spací pytel, může se stát, že vás zaskočí obrovské množství spacích pytlů dostupných na trhu a budete potřebovat pomoct s výběrem. Přesně pro takovou chvíli je zde dnešní článek, který vás seznámí se základními kritérii, které byste měli při výběru spacáku zohlednit. Článek je určen zejména pro začátečníky, ale i zběhlejší příznivci outdoorových radovánek se zde určitě něco přiučí.
Tepelný komfort
Nejprve je třeba se zamyslet, na co budete spacák nejčastěji používat a jaký tepelný komfort tedy potřebujete. Obvykle mívají obchody rozdělené spacáky do kategorií letní, třísezónní a zimní. Tyto kategorie vám dají hrubou představu o určení spacáku.
Letní spacáky bývají lehounké a velmi skladné, ale neposkytují mnoho izolace. Hodí se tedy na spaní v budově nebo jako pojistka pro chladnější noci. V oblibě je také mají cyklisti, pro jejich skladnost.
Třísezónní spacáky jsou asi nejuniverzálnější a nejrozsáhlejší kategorií. Zahrnují se tam spací pytle, které dělají kompromis mezi váhou, velikostí a tepelným komfortem. Název je odvozený z toho, že se dají použít od jara do podzimu.
Pokud se chystáte pravidelně přespávat v teplotách pod bodem mrazu, je potřeba sáhnout po těžším, ale výrazně teplejším zimním spacáku. Tyto kategorie jsou ale opravdu pouze orientační a často se překrývají.
Přesnější údaje o tom, v jakých podmínkách vás udrží spací pytel v teple, se dozvíte podle parametrů zvaných extrémní teplota, mezní/limitní teplota, komfortní teplota a maximální teplota. Nejvíce vás budou zajímat hodnoty mezní teplota, která značí, při jaké teplotě ještě není průměrnému muži ve spacím pytli zima, a komfortní teplota, která ukazuje hranici, při které ještě není zima průměrné ženě. Extrémní teplota ukazuje hranici, kdy se rozhodně nevyspíte, protože budete jektat zuby a váš organismus dostane pořádně na frak, ale neumrznete. A maximální hodnota zase ukazuje teplotu, kdy už vám začne být ve spacáku pořádné horko.
Bývaly doby, kdy si každý výrobce mohl tyto údaje ke spacáku téměř vycucat z prstu. Dnes už se ale měření provádějí na základě normy EN 13537. Tato norma určuje přesné podmínky, za kterých se má testovat tepelný komfort spacích pytlů, takže máte jistotu, že u výrobků u kterých je tato norma uvedena, měřili výrobci „stejným metrem“.
Bohužel je ale situace o něco složitější. Všimli jste si v předchozích odstavcích pojmů „průměrný muž“ a „průměrná žena“? Výše zmíněná norma je stavěná na „normalizovaného“ člověka, s přesně danou váhou, výškou a plochou těla, ležícího na zádech v laboratorních podmínkách. Nebere se v potaz rozdílná rychlost lidského metabolizmu, vlhkost vzduchu a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují to, jestli vám bude ve spacáku teplo nebo zima. Zejména pokud nemáte zkušenosti s pobyty v přírodě, je tedy třeba brát teplotní limity s rezervou a radši sáhnout po teplejším spacáku. Vedro ve spacáku můžete regulovat poměrně snadno, ale se zimou už je to horší.
Velikost
Velikost spacího pytle je jeden ze základních parametrů pro výběr, který je ale začátečníky často přehlížen.
Spacák nesmí být moc velký, protože jak známo, nehřeje nás spacák, ale my si vyhříváme vzduch ve spacáku. A pokud měříte 160 cm, ale máte spací pytel pro osobu měřící 190 cm, budete těch 30 cm navíc zbytečně vyhřívat a teplotní komfort nebude takový, jako u spacáku správné velikosti. Na druhou stranu zase nesmí být spacák malý. Zaprvé byste si v menším spacáku moc nepohověli a zadruhé byste si stlačovali izolaci a docházelo by tak k tepelným ztrátám. Délka je už dnes u většiny spacích pytlů uváděná, šířka ale bohužel ne. Zejména pokud chcete pořídit dražší spacák, je dobré si najít prodejnu, kde vám umožní si spací pytel ozkoušet, abyste si domů neodnesli spací pytel za x tisíc, který vám je úzký přes ramena.
Tvar
Nejčastěji narazíte na spacáky mumiové nebo dekové. Výběr tvaru závisí opět na zamýšleném použití spacáku. Mumiové spacáky kopírují svým tvarem lidské tělo, abyste nevyhřívali zbytečně moc prostoru. Dají se stáhnout kolem hlavy a pro zamezení tepelných ztrát jsou obvykle ještě vybavené stahovacím límcem kolem krku. Tvar mumie tedy má velmi dobré předpoklady pro udržení tepla, které jste si vevnitř nahromadili. Na druhou stranu můžou ale člověka dost omezovat v pohybu, pokud jste zvyklí se ve spánku vrtět a otáčet. Pokud dáváte při spaní přednost volnosti pohybu před udržením tepla (třeba protože přespáváte na vytápěné chatě), bude vám víc vyhovovat dekový spacák, který, jak název napovídá, se dá rozepnout do tvaru deky. Dekové spacáky se také dají snadno spojit, aby vytvořily spaní pro dva.
Materiál
Většina určujících vlastnosti spacáku jako váha, stlačitelnost, teplotní komfort a cena, se odvíjejí od výplně spacáku. Pokud pomineme netradiční výplně, jako například lamí srst nebo hybridy různých materiálů, které zatím nejsou na českém trhu příliš rozšířené, budeme se rozhodovat mezi dvěma variantami – syntetickými vlákny a peřím. Obojí má své výhody i nevýhody.
Peří má výborné izolační vlastnosti (přesněji vlastnost udržet vzduch, který pak izoluje), je vysoce stlačitelné, velmi lehké a pokud o něj správně pečujete, tak vám vydrží mnoho let. Na druhou stranu si za péřový spacák připlatíte. A navíc peří špatně snáší vlhkost, po namočení ztrácí téměř veškeré své izolační schopnosti. Takže pokud svůj spacák neumíte udržet v suchu, nebo přespáváte v místě s vysokou vzdušnou vlhkostí, není péřový spacák to pravé pro vás.
Spací pytle se syntetickým vláknem jsou levnější, snadněji se udržují a i v mokru si udrží izolační schopnosti. Je to ale vykoupeno vyšší váhou, zaberou vám v batohu více místa a syntetická vlákna po čase degradují.
Pro začátečníky, kteří nechtějí do výbavy moc investovat, nemají s pobyty v přírodě tolik zkušeností a nehlídají si každý gram, je syntetika lepší volbou. Stejně tak se syntetika víc hodí do prostředí s vysokou vlhkostí.Pokud ale víte, že svůj spacák udržíte v suchu, tak je peří díky své váze, stlačitelnosti a perfektní tepelné izolaci bezkonkurenční.
Pochopitelně dnes už existují i materiály, které tyto rozdíly smazávají. Peří můžete pořídit v hydrofobní úpravě a je jen otázkou času, kdy budou umělá vlákna rovnocenná s peřím, co se týče váhy, stlačitelnosti a izolačních vlastností. Ovšem každý technický pokrok něco stojí, a pokud si nechcete pořádně připlatit, tak se budete spíš držet tradičních variant.