Okruhy vybavení, aneb vždy připraven
Již delší dobu si uvědomuji, že moje vybavení a jeho uspořádání se trochu liší od obvyklého seznamu věcí, co s sebou nosí lidé do přírody. Často totiž vidím, jak někdo při rozdělání ohně doluje křesadlo z baťohu, nebo se vyptává na zapalovač. To samé nůž, baterka a mnoho dalšího.
Na základě svých (nutno podotknout stále velmi omezených) zkušeností jsem sestavil seznam věcí, které jsou pořad se mnou. V jakékoli situaci. Nejdříve jde naprosto nezbytný základ, který pak rozšiřuji a doplňuji dle situace.
Jelikož teď přehrabuji své harampádí a chystám batoh na páteční závod Přežití 2012, nafotil jsem to a chci tak říkajíc jít s kůží na trh. Chci podotknout, že nehledám kritiku, pouze vytahuji z kapes a ukazuji to, co obvykle mívám u sebe na cestách. A samozřejmě se vždy snažím, aby moje cesty, zvlášť pokud s námi jdou drahé polovičky, byly co nejpohodlnější
První okruh věcí – to, co na sobě mám 100% celkového času stráveného v přírodě. Tzn. včetně spánku a s prominutím defekace
Bavlněné triko s dlouhým rukávem, vlněný svetr s vysokým hrdlem a obyčejné pracovní kalhoty s cordurovou výztuží.
Po kapsách: hotovost, mobil, kapesníky, nějaké staré jízdenky, zapalovač, křesadlo, desinfekční gel a zavírací nožík z uhlíkové ocele.
Na opasku: druhý mobil v pouzdře, pevný nůž z uhlíkové ocele a čelovka Petzl Tikka2 v ochranné skořápce.
Jak vidíte, tento okruh věcí je naprosto uzavřený, nic nechybí a dá se s tím bez problémů strávit nějaký čas v přírodě za většiny nepříznivých okolností. Machři i tento seznam považují za zbytečně přepychové vybavení pro piknik. Třeba můj známý, pravý finský sissi, stále opakuje, že pokud má v kapse nůž a klubko drátu, tak je v lese jako doma. Nicméně já jsem klidný, že mám vše, co bych potřeboval. Samozřejmě každá položka se velmi aktivně používá, rozhodně to není žádná KPZ. Prostě a jednoduše, s tímto jsem, dá se říct, naprosto soběstačný.
Pokud ke svému oblečení beru i bundu, vím, že to je velké rozšíření prvního okruhu. Jednak bunda sama o sobě je velmi kvalitní a pro mé potřeby naprosto vyhovující. Kůže je napuštěna Sno-Sealem (odolává vodě), v podpaží jsou otvory na větrání, bunda je krátká a nepřekáží při jakýchkoli činnostech. Mimochodem, pokud poznáte, co to je za bundu, dejte vědět, prosím! Známý ji vydražil v charitativní aukci pro děti a nevešel se do ní. Tak jsem ji „zdědil“ já. Původně byla světle modrá a na rukávech jsou stopy po nášivkách, tak možná nějaká letecká?
Krom samotné bundy hodně přidává i obsah jejích kapes. Mám tam nastrkáno: pár balíčků instantní kávy, rozinky, tuňáka v oleji s chilli, klubko ocelového drátu, další zapalovač, keramický brousek, háčky, pár vrutů a propisku. Opět stejný případ, vše se aktivně využívá a většina věcí mi tam zůstala z posledního rybolovu (znáte to – chcete zapsat číslo revíru a nemáte čím )
Bundu odkládám při spaní, nebo v případě dobrého počasí neberu vůbec. Takže tyto položky v kritické situaci mít nemusím, ale většinou jsou někde poblíž, nebo se dublují s věcmi v batohu/rybářském vaku.
Jako třetí okruh mám příruční taštičku FatBoy od firmy Maxpedition. Nebudu to rozpitvávat, dám jen odkaz na přehled věcí v ní – TADY. Tu mám většinou na sobě, nebo někde ve velmi blízkém okolí.
Pokud jsem neutekl v noci z hořícího stanu, ale třeba se jen zatoulal s batohem na zádech, pak je to skutečný piknik. Klidně můžu udělat tábor a měsíc setrvat na jednom místě. A samozřejmě podělit se o vybavení, pokud někomu něco bude scházet. Proč? Protože v batohu (Deuter Alpine 30l) je rozstrkáno tolik potřebných věcí, že o přežití opravdu nepůjde. Přitom je tam stále hromada místa na případný spacák, karimatku atd. Následující věci ani nevybaluji, jsou tam pohozeny stále a jsou plánovány pro mě a přítelkyni + případné dovybavení dalších členů skupiny.
Na popruhu batohu visí nůž Ontario Rat 5, v jehož pouzdře mám také dva diamantové brousky.
Dále v různých částech batohu jsou schovány pracovní nůž Hultafors, zavírací pila Bahco Laplander a ruská řetězová pila.
Ve spodní části batohu mám jednu směnu náhradního prádla (spodky, ponožky, triko), gumový nepromokavý oblek v obalu a pončo, které využíváme převážně jako plachtu. Na fotce to vypadá jako obrovská plachta, ale dá se stlačit na velmi kompaktní baliček.
V boční kapce jsou vyříznuté z karimatky dva obdélníky, které jsem původně používal jako vycpávky na zničená kolena (v pracovních kalhotách jsou na to dvě kapsy), ale většinou je používáme na sezení na mokré/studené zemi, pokud není jiná možnost.
Dále následuje kuchyňské náčiní: Kartuše a vařič Primus, malý skládací vařič na tuhá paliva, plechové pouzdro s kousky svíčky a vatou na podpal do špatného počasí, dvě misky, hrnky, příbory a nouzová zásoba pitné vody, kterou většinou přivezu zpět nebo použiju na vaření.
Potom jde jídlo a čaje: opět tuňák, káva, čaje, čokoláda, baliček instantní kaše, polívkové kostky, polívky. Tabasco z MRE atd. Prostě kraviny zpříjemňující život, pokud někdo zapomněl/nestihl/nechtěl koupit jídlo.
A nakonec v horní kapse jsou drobnosti: provázky na plachtu, jednorázové igelitové pončo, desinfekční gel, repelent, elastický obvaz, kapesníky, lihové ubrousky, sůl, ocelový drát, brousky, nepromokavé sirky, náhradní články do čelovek a kostka mýdla v krabičce. A také karabina na zavěšení batohu nad zemí (přidaná po zkušenostech s jednou zvědavou myší rodinkou).
Jak to máte vy? Používáte nějaký svůj zažitý a osvědčený systém? Sepište to jako článek a rád to zveřejním tady na hlavní straně, aby se ostatní mohli poučit nebo vzít něco pro sebe. Pokud se necítíte na samostatný článek, můžete napsat do diskuze (ODKAZ JE TADY) své zkušenosti a tipy.
DOPLNĚNO NA ZÁKLADĚ DISKUZÍ A MAILŮ:
P.S. Vzhledem k velkým diskuzím nejen tady a na fb, ale i v mailech, co jste mi poslali, rád bych řekl pár věcí na závěr. Pro lepší pochopení. Nepište mi, prosím, že nejsem žádný bushcrafter, ale zazobaný turista s hromadou značkových kravin. Neučte mě a nevychovávejte. Jak jsem psal na začátku, nehledám kritiku, vím, že bude bezpředmětná, protože tento seznam vznikl na základě mých osobních potřeb a zkušeností.
Dětství jsem strávil v Kyrgyzstánu (malá hornatá zemička ve Střední Asii). S nožem zacházím od svých pěti, v deseti jsem si vyrobil první vlastní. Od malička jsme se courali po horách, žrali všemožné hnusy a léčili se pak bylinkami, aby to nezjistili rodiče. V jedenácti jsem poprvé chytil a stáhnul zmijí, kterých jsou tam stovky na každém kilometru podél většiny řek. Rozdělat oheň a připravit na něm „to, co dala příroda“ pro mě bylo stejně běžné, jako sledovat porážku a zpracování ovce.
Ano, tahám s sebou hodně věcí, jenže umím to i bez nich. Ale když jednou naše skupina uvízla na 8 dnů zapadlá sněhem v horské chatce, tak jsme nespoléhali na záchranu vrtulníkem. Pro nás to bylo prodloužení dovolené, stačilo vybalit takovéto zásoby, co se nám valí po kapsách. Nás ani nenapadlo to někam hlásit, či žádat o pomoc.
Stejně tak kdykoli se mohu zvednout, vzít pouze to, co mám v dosahu dvou metrů od sebe a zmizet na týden do lesa. A nepůjde o žádné přežívání a adrenalin, ale o příjemný relax. Užiju si týden v jiné lokalitě, nic víc.
A ještě ke značkovým věcem: Umím vykovat a zakalit čepel, vyrobit rukojeť a pouzdro. Umím vyrobit improvizované oblečení, rozdělat několik typů ohně za deště a také mnoho dalšího. Ale když mohu použít kvalitní vybavení od osvědčené firmy, rád to udělám. Nezáleží na značce, ale na kvalitě, kterou zaručuje. A když jdeme do přírody ve skupině, tak nebudu nutit křehkou ženu, aby hodinu vařila na otevřeném ohni, pokud to neumí. Raději i dám kvalitní vařič a za 10 minut máme připravené chutné jídlo. To samé s čelovkou. Ano, čínská jistě svítí stejně. Ale pokud tlačím auto po koleno v nějakých sračkách, nebo snažím se za deště postavit přístřešek, tak rozhodně nechci, aby mi zhasla vlhkem.
Nechlubím se tady hromadou krámů, ale snažím se vysvětlit lidem, co lezou do přírody, že to nejnutnější musí mít vždy při sobě. Ne ve formě nikdy nepoužívané KPZ, ale ve formě věcí, které mohou zachránit život. A v případě potřeby pak můžete dál rozšiřovat své okruhy vybavení dál a dál a zajišťovat si tím větší pohodlí.
A na závěr bych chtěl navrhnout jednu věc: Venku se touláme skoro každý víkend. Pokud chcete, přidejte se k nám. Rádi poznáme nové lidi, vyměníme zkušenosti, něčemu se přiučíme. Napište na mail, nebo fb a dohodneme se na nějakém to výletě či rybolovu.
Já třeba , i když jdu na jenom na nějakej vejšlap beru si sebou gerber LMF2 na jehož pouzdře mám připevněno křesadlo a kapsli s KPZ.
Ale myslim si , že je to super popis co sebou na vandr.
Tak je to fajn, ale je vhodné specifikovat na jakou tůru. Pokud jdu na celodenní výlet do lesa někde v ČR, nebudu sebou tahat tolika krámů. Bohatě stačí asi KPZ, nůž, voda a mobil a nějaký ten obvaz s jodisolem, popřípadě GPS (společně s mobilem v plastové vodotěsné krabičce) a náhradní triko a ponožky a nemůže se stát, že budete potřebovat nějaký velký survival skill.
Něco jiného je samozřejmě delší tůra někde mimo civilizaci. Nicméně mobilní GPS, nebo kompas s mapou dané lokace by neměl chybět.
Jak říkám, jsou to okruhy. První, druhý a třetí (taška FatBoy, kde mám vybavenou lékárnu) jsou základ, který mám vždy, batoh nebo rybářský vak pak beru dle situace. Ale i kdybych musel vybíhat v noci z hořícího stanu, přitom všechny věci by zůstaly uvnitř, tak i přesto zůstanu alespoň částečně vybaven a bez problémů se postarám o sebe a o slabší členy skupiny. Navigaci mám v HTC komunikátoru, to je ten větší mobil s pouzdrem, co mám na opasku. Kompas sice mám také, ale jsem topografický idiot a o navigaci se vždy stará můj nejlepší kamarád. To už je na něm, aby věci k tomu potřebné měl vždy u sebe.
K horiacemu stanu…
Ani by ste neverili ako ľahko sa môže stať zle a môžete dávať pozor na bezpečnosť akokoľvek.
Boli sme na zimnej turistike s jedným prespatím na vrchole ( Vtáčnik okres Prievidza). Mali sme stan, v sobotu pekné počasie, videli sme až po tatry. V noci prišla výchrica, nebolo vidieť na dva metre, samozrejme všade kopa snehu, hlavne toho zľadovatelého, ale až tak, že by nešlo postaviť iglu. Kamarát s v predsieni stanu ohrieval jedlo, plynový varič sa mu prevrátil keď ho vyberal von, ako ho zapál plyn sa moc prudko rozhorel, plamene mali okolo metra, chcel ho umasiť, ale táto myšlienka ho prešla po mojom kriku nech ho vyhodí von. Teda nieje zlé mať „núdovú batožinu“ prípadne plactu na zakrytie a všetky veci mať mimo…
sám nosim az na par drobnosti stejnou vybavu, tak jsem rad, ze nejsem sam, kdo je vsechno pripraven akorat kdyz se pohybuju po meste a mezi lidma, tak si radsi z batohu sundavam nuz (Sog seal pup elite) nejak to strasi lidi
Já jsem ho také dřív sundaval, ale párkrát jsem na to zapomněl, když jsem se totálně vyčerpaný vracel domu a všiml si, že nikomu to vůbec nevadí. V Praze si lidé natolik zvykli na různé „I wanna be a soldier“ pionýry v maskáčích, že jen přejedou pohledem a jdou dál. Jediný zájem to občas vyvolává u policie, ale kluci se spíše snaží poznat, co to je vlastně za nůž.
Zdravím,koupím nebo vyměním za cokoli zavírák z uhlíkovky co je na fotce.
Ahoj, Boudo. Zavírák je Joker Carbono, někde na webu máme i jeho recenzi. A pokud jsi z Prahy, seženeš ho bez problémů v prodejně loveckých potřeb Banner na I.P. Pavlova za cca 500-800Kč v závislosti na materiálu rukojeti.
Děkuji za odpověd a za informaci.
Ahoj,
môžeš, prosím, uviesť aspoň približnú hmotnosť jednotlivých okruhov?
Rozumiem tomu správne, že ak ideš na dlhšiu výpravu, tak máš pri sebe všetko hore uvedené?
Nosím podobné veci, no v menšom počte exemplárov (2 nože, 1 píla, …).
Mimochodom, nevidím tam paracord. Nahradí šnúrky do topánok, prípadne i ten drôt a samozrejme je vhodný na mnoho ďalších vecí.
Z.
Ahoj.
Bod 1: Ve skutečnosti tu váhu bez problémů odhadneš sám. Když vezmu první okruh, tzn věci, které mám při sobě non stop, tak se jistě vejdu do 1kg, navíc je to rozstrkané po kapsách, nebo visí na opasku. Tu váhu vůbec nevnímám. Druhý okruh, kožená bunda, která sama o sobě je dost těžká, možná něco přes 1kg. Hold silná kůže. Ale komfort, bezpečí a pohodlí poskytuje mnohem větší, než lehčí bundy ze syntetických materiálů. No a zbytek už odhadneš, jsou to vesměs lehké drobnosti.
Bod 2: Parakord nenosím, protože ho nepoužívám, tudíž nepotřebuji. Resp. kdybych ho náhodou měl, tak asi mu najdu využití, ale jelikož se mi pohodlně žije bez něj, tak ho nemám. Neumím slaňovat a vše ostatní, co se dá praktikovat během života v přírodě, tak nějak dělám bez něj.
Chýba mi tam ešus, alebo ho naozaj tak pohodlne nahradia tie antikorove mysy ?
Opět to je taková moje zvláštnost. Mám hromadu různých plechových a hliníkových nádob, ale nejraději používám velký ocelový hrnek s víkem, nebo vařím/peču na otevřeném ohně. V naší skupině už je zvykem, že o jídlo na cestách se starám já, tudíž dost často s sebou beru předem naložené maso na šašlik, či vařím něco rychlého a jednoduchého. Ale kolega samozřejmě klasický ešus má, kdyby byl potřeba.
Mám dotaz ohledně spacáku a karimatky. Jaký spacák používáš (jak je velký, když je zbalený)? a jakou karimatku? uchytíš jí asi zvenku na batoh je to tak? nebo máš samonafukovačku? Jsem jen zvědavý
Ahoj.
Karimatku jsem už dlouho nepoužil, ale mám ji. Je to taková klasická pěnová za 89Kč z nějakého outdoorového marketu.
Spacák mám levný Rocktrail z lidlu. Jako vše ostatní, spacák hodnotím jen podle výkonnosti – vyspím se v něm? Vyspím. Je v něm relativně teplo? Je. Vyhovuje mi? Ano. Tak nepotřebuji dražší.
Zdravím. Pěkný článek i když z něj trochu čiší špatná zkušenost s některými kritiky a tak je spíš evidentně pro ně, ale i tak dík za několik velice zajímavých námětů co s sebou nosit. Navíc vzhledem k tvým vyjmenovaným dovednostem se moc těším na další články například o rozdělávání ohně za deště.
Moc děkuji za reakci!
Kritika se strhla, resp. mísila se s hromadou kladných komentářů až po zveřejnění první části článku, tzn. toho seznamu vybavení. Jinak to byla spíše snaha poukázat na nutnost mít to nejdůležitější (a to se člověk od člověka hodně liší) na sobě a nikdy tyto věci neodkládat. Zbytek se může přidávat dle libosti. A také jsem chtěl trochu naznačit zbytečnost KPZ v tom pojetí, v jakém je hojně rozšířena v ČR. Většinou jsou to vesměs zbytečné, nebo vzácně používané věci. A nože, křesadla atd pak leží v batohu. „Proč? No vždyť to teď nepotřebuji, proč to tahat na opasku. A co když se něco stane? No to je zajištěné, mám KPZ.“ Přijde mi to ujeté.
A co se tyče dovedností, člověk si je neuvědomuje. Když je něco potřeba, tak to udělá a nepřijde mu na tom nic zvláštního. Zrovna v případě rozdělání ohně za deště mám v hlavě jedinou myšlenku – rychle to mít z krku a co nejdříve se zahřát. A nějak mě zatím nenapadlo vyndat drahou jak kráva kameru a začít to fotit . Ale když tak nad tím přemýšlím, mohl bych zkusit nasimulovat podmínky a nafotit to za bílého dne. Uvidíme.
Pekná sada u mňa 10 z 10 bodov. Čo sa týka hmotnosti tejto sady, aká je približne?
Pááni, teraz som si všimol, že už je to v komentároch napísané
myslím, že tyhle okruhy jsou bezva, také mám něco po kapsách, něco v batohu a něco na opasku, protože když se něco stane, zrovna nemusím mít batoh na zádech a pak budu uplně namydlenej, protože i ta KPZ je v batohu, i vojáci to takhle mají a četl jsem a i slyšel od vojáků, že s tím, co mají na opasku můžou vést válku a s tím, co mají v kapsách jsou schopni přežít, takže máš takové zhruba tři KPZ, které na sebe navazují a rozšiřují se a dá se s nima přežít téměř cokoli, za mě palec nahoru, bezva okruhy
ten zeznam je super sam nosim třeba na několika deni vileti jenom to co se vejde do kapes a ostatni s velkima krosnama mně pridou spiš k smichu hlavně gdiž za celi vilet nic z něj nepotrebujou a samozřejmně počasi neporučiš všici promoknem na kost a v tunu těške krosne nic suchiho a ja uhajil přet deštem aspon par rezrvnich ponožek v sačku mužu se potrhat smichi a tomně pořat tvrdi že vlese nic ne potřebujou
je moc pjekny kolik vjeci mas nachystanych ale popravde hromadu z tech vjeci mi prijde jako OBROVSKY LUXUS a spise vibaveni na turu.pokud si nekdo chce skusit survival tak si myslym ze nuz silon hacek kresadlo cutora na vodu a nejakej ten drat ( i kdyz ja si raci udelam provazek z korenu nebo z lika ale kazdy dle sveho gusta a pohodli z pozdravem alfo210389
Tak zrovna v ČR není potřeba ani ten nůž, ani silon háček. To už spíše nějaká učebnice spisovné češtiny, nebo tak něco…
Při rozsahu jednotlivých okruhů by se dalo ještě polemizovat dále. Autor zmínil (parafrázuji), že takto může zapadnout někde v chatě a bude mít vše, co potřebuje.
Tak tedy, elektronika, k čemu mít dva mobily, oba vybité? Napadá mě solární nabíječka, dnes dostupná, skladná a poměrně malá.. nebo aspoň malý záložní zdroj na AA, když už má 4 tužkovky.. (takový stojí pár kaček)
Dále: mít s sebou 4 nože a 2 pily? Dokážu pochopit 2 nože a pilu, no větší efekt by mohla mít třeba kombinace multifunkční kleště (nějaký lepší leatherman) a velká kudla a jedna pila (tou malou skládací klidně porazíte strom s 15cm kmenem a nedokážu si představit situaci, při níž bych musel kácet strom větší. Na případné nouzové situace si myslím by kvalitní drátová pila stačila. Popřípadě jako další nůž malý lehký kuchyňský, třeba zubatý victorinox, kterým se přece jen zpracovává jídlo pohodlněji (kdo z Vás už krájel chleba mačetou? Ne, že by to jinak nešlo )
Svítilna: jaká? Na jakou baterii? Když už autor má v batohu tužkovky, tak předpokládám že na tužkovky, ale buď jsem ji přehlédl, nebo na fotkách nebyla, zajímalo by mě, co má, jaký výrobce, počet a výkon režimů, typ LED?
Takto bych ještě mohl chvíli pokračovat, ale každého jistě již něco napadne.
Jen zmíním poznámku autorovi (protože je citlivý), toto není kritika, máš to moc pěkné. Jak jsem psal, jen polemizuji
Žádné citlivosti, směle do toho
Niesom nejaký extra zálesák, nebehám celé víkendy po lese a nespím pod holým nebom, ale chodím na celodenné vychádzky zo psom (ak to mrcha čas a robota dovolia). V dielni mám zavesenú brašnu z plynovej masky a v nej mám svoju klasickú výbavu: Nepremokavá deka, špagát, ponožky, repelent, voda, sladkosť, zapaľovač, toaleťák, drôt, malý pilník (namiesto brúsky), ďalekohľad (nepodstatné ale používané), a vlasec s háčikom a olovkom a ešus. Okrem tohoto (beriem iba ak idem preč na celý deň, vtedy pribalím aj nejaké jedlo) nosím armádne maskáče (zateplené alebo nie, podľa počasia) a po vreckách mám zapaľovač, homemade LED baterku na akumulátor z mobilu (menšia ako mobil ale silná), šmirgeľ (na núdzové brúsenie noža), motýlikový nôž (nesmejte sa, bol to darček od rodičov a nikdy som nikde nebol bez neho), handričku na optiku foťáku a pár granúl pre psa. Na opasku mám nemecký bajonet K98 ale už v koženom púzdre – super nástroj.
Zdar, jen se mi trochu nelíbí, jak autor hnojí na KPZ, co jiného je obsah víka jeho batohu? Já osobně mám KPZ vybavenou tím, co použiju a pár drobností navíc a nedám na ni dopustit, viz komentáře k článku kpz, krabička plná zbytečností (není to můj článek ).
Mám to rozděleno, jednu menší KPZ nosím u sebe každý den, do práce adt. a druhou, jinak a více vybavenou zase nosím na čundry a KPZ u sebe nosím v různých obměnách už skoro dvě dekády a nikdo mi nevymluví, že to jde lépe. Výhoda KPZ je že všechny věci máte v jednom balení, mnohem lepší, než drobnosti hledat po kapsách a neuvěřím, že se autor aspoň někdy hledání nevyhne, při takovém množství věcí, byť uspořádaných, to prostě nejde.
Nemám sice, jako autor článku, zkušenosti z kyrgystánu (!), ale od dětsví lítám po lese (drahanská vrchovina) a než jsem si z toho udělal koníčka a začal se vybavovat, stačila mi kudla a kus provazu (v létě jsem tam trávil více dní, pořád jen s kudlou a provazem .
S autorem naprosto souhlasím, že se nejedná o nějaké survivalování, ale o co největší zpohodlnění pobytu v přírodě. Osobně s částí výbavy souhlasím, ale jedna věc je nepřekonatelná, rozhodně bych se s tím vším nechtěl tahat.
Howg
s tím co kdo nosí je jeho věc, ale tak nějak nechápu ty dva mobily a, nemýlím-li se , tři sady brousků? a to jako na co? jsi paranoik?
Rád brousí..
Je tu kupa komentářů a nechce se mi to vše pročítat ale tuším, že bunda je křivák
bundu mám doma velmi velmi podobnou