subscribe: Posts | Comments

Přechod přes vodu

1 comment
Přechod přes vodu

Řeky jsou nebezpečná místa. V horním toku je voda prudká a může vás strhnout, dolní tok je sice pomalý, ale zato hluboký a mohou tam číhat jiná nebezpečí.

Přesvědčte se, zda není v blízkosti bezpečné místo pro přechod jako most nebo brod. Jestli nic nevidíte, nezbývá nic jiného, než se přebrodit.

Noste pevnou obuv, která se vám nesvlékne z nohy. Počítejte s náhlou změnou hloubky toku. Opírejte se o silnou hůl a uvolněte popruhy batohu, abyste ho mohli snadno odhodit, jestliže upadnete. Stůjte proti proudu mírně předklonění, hůl používejte jako třetí nohu. Dělejte krátké šouravé kroky, vždy kolmo k proudu.

Je-li voda příliš hluboká, musíte přeplavat. Svlékněte se a všechny věci zabalte do nepromokavého pytle. O ten se při plavání na druhou stranu opírejte rukama, ale nepřenášejte na něj váhu. Kopejte nohama, to dodá impuls k pohybu vpřed. Počítejte se směrem proudu, který vás bude zcela jistě unášet.

Chování řeky

  • Dejte pozor na balvany, bývají kluzké a voda kolem nich je hluboká.

  • Na vnější straně meandrů (zákrutů) proudí voda rychleji, proto se raději broďte v místě, kde řeka teče přímo.

  • Nebezpečné kameny pod vodní hladinou poznáte tak, že čeří hladinu a dělají víry.

  • Vyhněte se naplaveninám, tedy místům, kde je nanesený jakýkoliv materiál. Můžete se zachytit a snadno utopit.

  • Dejte pozor na místa se silným proudem, poznáte je podle peřejí: Vlny na hladině, které zůstávají na jednom místě. (Můžou být způsobeny i kameny pod hladinou.)

  1. V rychlém proudu je maximální výška vody pro brodění v úrovni rozkroku, poté je již proud zpravidla příliš silný. Pozor na prochladnutí při brodění ledovcových toků.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam