subscribe: Posts | Comments

Ochrana před utonutím

1 comment
Ochrana před utonutím

Ve vodě relaxujte a nezpanikařte, udržujte chladnou hlavu a čistou mysl. Splývejte na zádech a držte hlavu nad vodou. Jestliže to nejde, protože vás zaplavují vlny, držte se následujícího postupu.

  • Při relaxaci se vznášejte těsně pod hladinou. Obličej nechte ležet pod vodou a předpažte, to vám umožní odpočinek. Nechte nohy, aby se volně vznášely za tělem. Do vody pomalu vydechujte.
  • Když se budete muset nadechnout, začněte šlapat vodu a vynořte hlavu nad hladinu. Šetřete energii!

Snažte se posbírat jakékoliv předměty, které vás mohou nadnášet. To vám pomůže udržet hlavu nad hladinou a neztrácíte teplo. Nesnažte se hlavu nad hladinou udržet i za cenu vyčerpání! (Kvůli fyzické námaze ztratíte ještě více tělesného tepla a zemřete dříve.) Jestliže nemáte nic, co by vás nadnášelo, držte se postupu popsaného výše.

Jestliže nejsou na dosah žádné užitečné předměty, jako pomůcka pro nadnášení mohou posloužit kalhoty.

  • Svažte k sobě nohavice blízko manžet.
  • Kalhoty držte za opasek a mávejte jimi nad hlavou, tím se do nich dostane vzduch.
  • Hlavu strčte mezi nohavice a pás svírejte pod hladinou tak, aby z něj neunikal vzduch. Nafouknuté kalhoty vám pomohou udržet hlavu nad vodou.
  1. Kloss says:

    Doporučuji správci webu, aby si takovým návodem nenechal plevelit stránky. Shora popsaná činnost nemá nic společného s jakoukoliv efektivní pomocí proti utonutí ať již na tekoucí nebo na stojaté vodě. Toto téma je natolik obsáhlé a zásadní, že nemá cenu se v tomto komentáři pokoušet o vyvracení shora uvedených nesmyslů. Zájemci o tuto problematiku naleznou relevantní informace v odborných magazínech a webech zabývajících se touto problematikou (jachting, rafting, sjíždění divoké vody atp.)

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam