Jak vybrat tábořiště
Místo k přenocování nebo k dlouhodobějšímu pobytu je nutné začít hledat dostatečně dlouhou dobu před stmíváním. Měli byste mít všechno hotovo ještě, než padne tma. Právě nalezení vhodného místa může být složité.
Pamatujte, nejdůležitější je bezpečnost tábořiště!
Je vhodné si stan nebo jiný přístřešek postavit v blízkosti stromů, které vás mohou ochránit a budou cenným zdrojem dřeva. Ale dejte si pozor na suché kmeny nebo větve, které by mohly spadnout.
V horách buďte ostražití kvůli lavinovému nebezpečí. Nestavte tábor do cesty, kudy by se mohl valit sníh. Pod svahem obhlédněte kopec a hledejte kameny, které by se mohly uvolnit a skutálet se dolů.
Vyhněte se vnitřním stranám říčních zákrutů, ty jsou totiž položeny níže než vnější strany. Při zvýšení hladiny řeky je vnitřní strana u zákrutu první zaplavené místo.
Jestliže táboříte ve stanu, postavte vchod tak, aby nebyl proti větru. Ohniště umístěte proti směru větru, aby vám dým nezamořil stan. Oheň pomůže odlákat nebezpečnou zvěř a kouř vás ochrání před otravným hmyzem.
Pitnou vodu nabírejte proti směru toku řeky či potoka, tedy nad táborem. Pod tímto místem můžete mýt nádobí a prát, nepoužívejte saponáty, můžou otrávit ryby.
Vybírejte místa, která nejsou navštěvovaná zvěří. Tašku s jídlem pro jistotu zavěšujte alespoň 3 metry nad zem, například za větve stromů, aby na ni nemohla zvířata.
Dobrý den, patří mezi saponáty třeba mýdlo?
Podle toho jaké ,třeba jsou i ekologická mýdla ,která nejsou toxická.