subscribe: Posts | Comments

Broušení nožů – velký video návod

9 comments
Broušení nožů – velký video návod

První verze

Broušení:

Leštění:

Výsledek – strouhání vlasu

Druhá verze (až zbytečně podrobná)

Postupně je vystřídáno několik kamenů různé hrubostí.

 1. marek_kst says:

  :) uznávam, krásny videonávod, už len treba dodať jedinú vec, počas brúsenia kontroloval ostrie proti svetlu, hľadal odlesky na uhle ostria, aby videl, že ho bude mať naozaj rovnomerne nabrúsené. To sa nedá spraviť len sústavným rovnomerným ťahaním, občas niekde treba pripad, preto, že rozne časti čepele používame v rôznom množstve.

 2. marek_kst says:

  a druhá vec, aká to bola sada kameňov ? už podľa zvuku sú dobré…

 3. Vláďa says:

  Paráda, jsem za tenhle článek opravdu vděčný. Líbí se mi i podrobný návod. :)

 4. vlkodlaq says:

  Dobrej brus, diamant?

 5. PaaX says:

  Inu pěkné, ale upřimně… jak dlouho vydrží takto nabroušený nůž při běžném používání v přírodě (survájvlingu)? Navíc se dost zvyšuje zranění sama sebe. Osobně brousím nože klasickým brouskem s jemným a hrubým zrnem a doladím keramickou trubičkou. Otázka 5ti minut a holím si s tím chlupy. Tohle je už moc věda, nicméně jako hobby proč ne.

  • Falkor says:

   Věda to pro někoho může být, to je pravda. Co se týče zranění sebe sama, tak člověku, který je schopen se sám svým nožem zranit vážněji, než je běžné škrábnutí by nůž neměl vůbec přijít do rukou, protože ten se zraní i příborákem. Běžné škrábnutí ostrým nožem se hojí lépe a bez jizev, než po té co do kůže zajede ostří hrubě broušené či tupé. Notabene dobře stejnoměrně nabroušený nůž se lépe ošetřuje a po jeho nabroušení stačí jen občas obtáhnout a není potřeba na něj co chvíli brát brousek.

  • umyvadlo says:

   Zrnění sama sebe? Já myslím, že se člověk spíše (a ošklivěji) pořeže tupým nožem, na který musí přitlačit, aby řezal…

  • paax says:

   Snad každý se někdy pořezal… může být sebelepší zálesák a ten kdo ne, tak toho to taky čeká. Nemusí to snad zrovna svědčit o dementnosti, permanentní nešikovnosti, nebo sebevražedných úmyslech. :-) ) Taky mám velice ostré nože, mačetu atd. No a když s tím člověk dělá, tak se občas holt stane, stačí chvilka nepozornosti, podcenění. NEJSOU to samozřejmě zranení na šití, ale prostě občas jsou.
   Nicméně nikdo mě nepřesvědčí, že takovéto broušení nožů pro použití v lese atd. je prostě zbytečné. Dupat se s tím x hodin a pak jít do lesa, kde s ním budu skutečně pracovat? Nevím no… osobně raději 5minut brousím klasickým brouskem.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam