subscribe: Posts | Comments

Neprší a potřebujete vodu

6 comments
Neprší a potřebujete vodu

Co dělat, když tradiční a dobře známé metody získávání vody jako zachytávání deště, a sběr rosy selžou?

- Dá se využít toho, že se rostliny „potí“. Vypařují totiž vodu svými listy. Nasbírané listy rostlin můžete uzavřít do plastového pytle, kde se voda snadno vysráží. Na svahu vyhlubte prohlubeň a ještě druhou, větší, kolem ní. Nad prohlubní vypněte plastový pytel podpíraný klackem a zatěžkaný kameny po vnitřní straně. (Pytel musí zůstat nepropustný pro vnější vzduch, proto ho kameny zatěžkávejte po vnitřní straně a ne po vnější.) Do vnitřní (menší) díry naskládejte listí nebo trávu. Je třeba dbát na to, aby se do pytle nedostal vzduch a aby se vegetace nedotýkala jeho stěn. Uvolněná pára z listů se vysráží na pytli a steče dolů do zužující se nálevky. (Proto je třeba, aby byla celá konstrukce umístěna ve svahu.)

- Jednodušší způsob je umístit celou živou větev i s vegetací do pytle a pevně zavázat. Stačí jen čekat, než se vodní páry vysráží a na dně pytle se objeví voda.

- Další způsob získávání vody využívá fyzikálního jevu. Jestliže jsou teploty mezi dvěma povrchy různé, vlhkost vzduchu se na nejchladnějším místě vysráží ve formě kapek vody. Vykopejte jámu hlubokou alespoň 60 centimetrů a širokou jeden metr. Nad díru umístěte folii a zatěžkejte ji kolem kameny. Doprostřed folie položte další kámen, tím docílíte propadnutí folie dolů do díry. Působením slunečního záření se vzduch v jámě ohřeje a vodní pára se vysráží na spodní straně chladné folie. Jelikož je folie prohnutá dolů, voda steče do předem připravené nádoby v jámě. Jestliže se voda přestane srážet, vyčerpala se vlhkost vzduchu. Prostě vykopejte další jámu a zopakujte postup. Tento způsob získávání vody funguje velice dobře v poušti, může vám zachránit život.

  1. Twin says:

    Ahoj, nedovedu si to dost dobře představit ten první způsob.
    Fotečka by nebyla?
    ps. kolik vody lze takto dostat?

  2. Já jsem to skoušel….. a myslím, že jsem měl dobrýho pul kila nechal jsem to tam přez noc rano sem se vydal pryc a když jsem se večer do tábora vrátil měl jsem žízeň, ale bohužel bylo jen málo vody kterou je mohl žízeň hasit.

  3. Štěpka says:

    Tenhle způsob získávání vody sice funguje, ale vítěžnost je minimální. Díra 3 metry v průměru vydá za den max. půlitr vody.
    Při kopání takové díry tělo víc vody spotřebuje než dostane. Je to použitelné jen v opravdu nejvyšší nouzi

  4. DEKSYN says:

    tady takovej videonávod z youtubka doufam ze pomuze..
    odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=O_oys-AQ_3E

  5. karas says:

    Videl jsem navod jak ziskat pitnou vodu z more.Staci jenom 2 nadoby jedna vetsi druha mensi a plastova folie,kamen.Vemte si velkou nadobu do ni nalite slanou vodu pak do te velke nadoby date mensi nadobu tu nechate prazdnou zatizite ji jeste kamenem aby drzela na dne pak si vemete folii a pretahnete ji pres tu vetsi nadobu potom si vezmete kamen a polozite ho na folii presne nad tu mensi nadobu a date na slunce.Voda se bude vyparovat a bude kapat do me si nadoby a sul zustane v te vetsi. To je vse omlouvam se za chyby pisu z mobilu.

  6. Zdar,
    pokud mám k dispozici mikrotenové pytle a vegetaci, tak je blbost kopat díru. Přímo na stromy (čím více listů a čím větší listy, tím lépe) nasadíme na větve pytle, třeba všechny co máme a pytel svážeme. Větve v žádném případě nesekáme ze stromu! Pokud jsou větve vyživovány, efekt je citelně větší. Kdyby každý pytel dal deci vody, z pěti pytlů máme půl litru a bez zbytečné námahy v poměrně krátkém čase. Pokud setrvávám na jednom místě, jakmile větev dá trochu vody, vypiju a pytel dám na další větev, která je ve stínu a tak dokola.

    Občas potkávám podobné názory a návody typu získávání vody kopáním v poušti, ale: do pouště nelezu, bez výbavy a vody je to blbost, při případném pádu letadla například, je opravdu mizivá šance, že přežijete pád a i když, nejspíš to nebude bez zranění a kopej se zlomenýma rukama dvoumetrovou díru pro dvě deci vody. Z toho vyplývá, že získávání vody tímto způsobem v poušti je čistě akademická znalost.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam