subscribe: Posts | Comments

Luk a svidřík

4 comments
Luk a svidřík

Luk a svidřík

  • Luk vyrobíme z větve ohebné vrby a mezi konce větve napneme tětivu.

  • Svidřík vyrobíme z kusu suchého dřeva, na jednom konci musí být špičatý a na druhém konci zaoblený. Zaobleným koncem bude přesně dosedat do díry, kterou vyřežeme do kusu dřeva. Tento kus dřeva musí držet svidřík ve svislé poloze, měl by se nám tedy vejít akorát do ruky. Špičatý konec svidříku zapadne do výřezu v dalším kuse dřeva a pod tento výřez naskládáme troud.

  • Lukem pohybujeme dopředu a dozadu tak, aby tětiva pohybovala svidříkem. Rychlé otáčení svidříku vyvolá tření ve výřezu do spodního kusu dřeva, kde se následkem toho zvýší teplota a troud začne doutnat.

  • Jakmile začne troud doutnat, přiložíme další troud a sledujeme, jak začíná hořet!

  1. Peter says:

    „Zaobleným koncem bude přesně dosedat do díry, kterou vyřežeme do kusu dřeva. Tento kus dřeva musí držet svidřík ve svislé poloze, měl by se nám tedy vejít akorát do ruky. Špičatý konec svidříku zapadne do výřezu v dalším kuse dřeva a pod tento výřez naskládáme troud.“

    Rey Mears vraví presný opak …tenkým koncom pri ruke (aby bola trecia sila čo najmenšia), a tupím koncom do výrezu v dreve (aby bola trecia sila čo največšia).

    • Pan Šašek says:

      To zní logicky, vzhledem ke vztahu: čím větší průměr, tím vyšší obvodová rychlost….

    • Tančící Skála says:

      Tady to zjevně asi nikdo ještě nezkoušel. Špička samozřejmě nahoru, tupou plochou na ohňové prkénko (kvůli podstatnému tření).
      Důležité je luk vypnout tak akorát, aby provaz na svidříku neprokluzoval a současně aby s ním za tlaku z vrchu kamenem či tvrdým prkýnkem bylo vůbec možné otáčet.

  2. uno says:

    Tlak ti nic neříká?

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam