subscribe: Posts | Comments

Featherstick – rozděláme si ohně s radostí

4 comments
Featherstick – rozděláme si ohně s radostí

Jsou dvě skupiny lidí, jedni featherstick považují za zbytečnou rozmařilost, druzí na ní nedají dopustit. Já na to pohlížím jako na citovku – čas od času si rád pohraju, vyrobím si majestátní featherstick a s tou pak efektně odpálím táboráček!:)

(toto je naprostá špička mezi feathersticky, začneme ale odspoda)

 

Co to featherstick vlastně znamená? Překladem by to bylo něco jako „opeřená tyčka“ a není to nic jiného, než chytře naškrábané dřevo do pěkných kudrlinek, které se dají snadno zapálit. K tomu si můžete zvolit buď křesadlo, nebo sirky. Pro mě je to opravdu spíše o zážitku, pokud bych chtěl oheň rozdělat co nejjednodušeji, umím si představit jiné způsoby.

 

Výroba

Jako správná bushcraft dovednost vyžaduje výroba feathersticku několik základních surovin:

1) Trpělivost v tréninku

2) Velmi ostrý nůž (ideálně finka)

3) Suché dřevo (ideálně borovice, vrba, ořech)

 

Celé kouzlo feathersticku je ve správné technice. Abyste dokázali na dřevě vykroužit dostatek kudrlinek je potřeba opravdu ostrý nůž a dovednost, kterou získáte pouze tréninkem. Za mě Vám mohu dát pár tipů:

Nůž přiložím na nejvyšší možné místo

Ostří pod mírným úhlem přiložím ke dřevu

 

Pomalým plynulým pohybem odřezávám kudrlinku

- Pokud skloním špičku nože dolů, kudrlinka zahýbá doprava

- Pokud budu mít rukojeť níže než špičku, kudrlinka jede doleva

 

Během pohybu snižuji úhel. Pokud nechám ostří přiložené ke dřevu v původním úhlu, tak se bude zařezávat stále hlouběji, čímž se zvýší tloušťka kudrlinky a bude se i méně ochotně natáčet. Může mi tak vzniknou i něco jako „lehce prohnutá tříska“.

 

Řez končím v nejnižším možném místě. Není potřeba se bát o pár upadnutých kudrlinek, to se prostě stává. Odpadlé nitky se dají seprat a nasypat na samotný featherstick. Postupem se mi ale délka řezu zkracuje a featherstick se tak „opeřuje“ výš a výš.

 

Řezy opakuji. Využívám vzniklých hran, které se snadněji stáčí do drobných nitek. Nepřikládám tedy ostří vždy stejně, ale snažím se jet jakoby dokola po hrankách.

 

Tuto techniku je potřeba vypilovat a dostat do ruky. Já jsem takto nastrouhal tuny chmýří, které bylo vcelku mizerné, ale stálo to za to. Naschvál jsem vynechal z čeho vlastně featherstick dělat. Na to se pojďme podívat teď.

 

A) Vysoce hořlavý featherstick

Toto je taková moje specialitka, protože ostatní návody používají k výrobě feathersticku klacek. Zasvětím Vás tedy do mého oblíbeného způsobu. Vezmu si menší špalek březového dřeva o libovolné délce, rozštípnu ho na čtvrtiny a odseknu si potom tenkou destičku. Je nutné si vybrat část s rovnými vlákny a bez suků.

 

Tato destička bývá výrazně sušší a je snazší na ní vytvořit nejjemnější kudrlinky, které se dají snadno zapálit i křesadlem.

Začínám od středu a vytvářím malé i velké kudrlinky s tím, že když se blížím ke konci, dělám hlavně droubounké kudrlinky, do kterých chytám jiskru.

 

Na konci ještě odseknu zbytek destičky, ze kterého udělám malé třísky, které se vždy náramně hodí na rozdělání ohně.

 

Takovýto featherstick je opravdu zážitek zapálit – lidé mimo bushcraft a zálesáctví potom mají pocit, že rozdělání ohně křesadlem je naprostá pohodička.

 

B) Klackovitý featherstick

Tady se dostáváme k „tradičnímu“ postupu. Vezmu suchý klacek ideálně o délce jeden metr.

 

Zapřu si ho hrudníkem o zem a používám obě ruce k výrobě kudrlin. Výhodou je to, že mám prostor pro opravdu dlouhý řez a mohu dělat obrovská očka. Zároveň mohu použít obě ruce a u delších nožů tak kontrolovat řezání. Postupně odřezávám mokré vrstvy na obvodu a dostávám se k vyschlému středu.

Teorie to je pěkná, otázkou je použitelnost v terénu.

Ideální rovný vyschlý klacek bez suků o délce 1m se dá vcelku najít a obvykle si na cestách nehodlám takový hranolek vyštípávat ze špalku. Variantou je rozštípnutí silnější větvě napůl, kde mám jistotu, že střed nebude promočený. I s takovým materiálem je ale potřeba opravdu zvládnutá technika, protože v dlouhém řezu je těžší udržet správnou techniku.

 

Já tedy preferuji kratší a větší kudrliny, které potom podpaluji v kombinaci s destičkou z předchozí kapitoly a klacek do ohně jen přihazuji.

 

Featherstick na cestě k dokonalosti

Co se týče nože, mohu Vám dát jen jednu radu. Používejte nůž se skandinávským výbrusem jdoucím do nuly. Za mě doporučuji kvalitní klasiku za přijatelnou cenu od MORAKNIV:

Krom klasické Mory Companion jsou i alternativy:

 

Mora Craftline Allround High Q Robust

Uhlíková ocel
Dražší, pohodlná rukojeť, lépe drží ostří
Link: ZDE

 

Mora Craftline Q Allround 542

Nerezová ocel
Levnější, rychle se tupí
Link: ZDE

 

Mora Companion F Rescue

Nerezová ocel
Dražší, pohodlná rukojeť, rychleji se tupí
Link: ZDE

 

Výše jsem popsal svou zkušenost s featherstickem. Nepovažuji se za žádného guru v této oblasti a používám to čistě jako funkční techniku k rozdělání ohně. Ve světě se ale vyskytují lidé, kteří se v této dovednosti vypracovali opravdu vysoko a volbou vhodného dřeva, nože a precizní techniky dokáží vyrobit featherstick nebývalé krásy. V odkazech níže potom můžete vidět některé příklady.

 

Pokud máte vlastní postřehy, typy na vhodné dřevo nebo nástroje, budu určitě rád, když se ozvete! Zkoušejte, trénujte a doufám, že Vás to bude bavit tak, jako to baví mě. :)

Pro Bushcraft.cz sepsal Matyáš Vejskal.

 

Odkazy:

http://bensbackwoods.blogspot.cz/2009/01/carving-classic-feather-stick-by-jim.html

https://www.pinterest.com/pin/450148925230138955/

http://equip2survive.blogspot.cz/2014/12/why-you-should-master-art-of-feather.html

http://www.bushcraftuk.com/forum/showthread.php?t=45675

 1. dewi says:

  Ahoj, dle mě je to dobrá alternativa, ale než se s tím 20 minut párat, to si radši napíšu poznámku, vezmu si ty 3 gramy navíc a s tím tampónem si oheň taky v klidu rozdělám. Takže dobrý umět, ale dobrá paměť lepší. :-)

 2. dewi says:

  Jinak návod super, to je bez debaty.

 3. Dirk says:

  Ahoj,
  super návod, konečně jsem si to osvojil. Každopádně píšu z jiného důvodu. A to, že se mi moc zamlouvá nůž na fotce. Vlastní tvorba, nebo se dá někde koupit? Díky

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam