Alternativní způsoby rozdělání ohně

Nouzové situace? Jako bývalý kuřák si dovoluji tvrdit, že ve vynalézání způsobů rozdělání ohně jasně vede kuřák s nezapálenou cigaretou v puse a bez sirek nebo zapalovače v kapse. Vrtěním dřeva v improvizovaném luku nebo křesáním kamene bez zkušeností rozděláte oheň jen velmi, velmi, velmi (a ještě jednou velmi) těžko. Existují ale metody, jak vám to půjde naopak velmi snadno.
Fresnelova čočka
V našich klimatických podmínkách a kvůli zeměpisné poloze máme jen velmi nízké šance rozdělat oheň klasickou plochou lupou. Můžeme jít ale štěstí naproti a pořídit si tzv. Fresnelovu čočku (čím větší, tím lepší). Že nevíte, co to je? Vzpomínáte ve škole na pravítka s lupou? Tak to je ona – jde vlastně o „zubatou“ lupu. Koupíte ji v optice jako čtecí lupu pro seniory.
Až se s Fresnelovou čočkou budete pokoušet udělat oheň, zvolte snadno zápalný materiál nejlépe tmavé barvy. Třeba chmýří umazané dřevěným uhlím. Co myslíte, jde zapálit oheň díky čočce a umělému světlu, třeba z reflektoru auta? Ne? Tak si to vyzkoušejte!
Elektřina
Ne všude je po ruce zásuvka, ale nějaký zdroj elektřiny se většinou přece jen najde. Baterie ve svítilně, v mobilu, v autě nebo v navigaci postačí k tomu, abychom za pomoci dvou silnějších vodičů rozžhavili třetí tenký vodič. Čím slabší je zdroj energie, tím slabší musí být i drát, který použijeme. Baterie v autě zvládne rozžhavit měděný drátek nebo kancelářskou sponku. U slabších baterií už musíme přemýšlet. Dobře poslouží proužek alobalu, kancelářská svorka do sešívačky, kovové špony, jehly, špendlíky, drátky z drobných vinutých cívek, ocelová drátěnka na nádobí nebo ocelová vlna na broušení. Použijete alobal z plátkové žvýkačky? Jeho součástí je už rovnou papír, který poslouží jako primární palivo.
Chemie
Řada chemikálií při sloučení buď hoří, nebo vydává teplo, které je schopno vznítit snadno zápalný materiál. Ven s sebou nejspíš nebudete tahat třeba koncentrované kyseliny. Můžete si ale vzít manganistan draselný, který se hodí mimo jiné i k dezinfekci ran nebo vody a je výborný i na léčbu plísně nohou. Koupíte ho v každé lékárně. Druhou chemikálií je glycerin, který pomáhá chránit kůži a dobře slouží jako provizorní mazivo.
Pak už stačí jen udělat lůžko třeba z rozebraného menstruačního tamponu. Nasypete do něj manganistan, zakapete ho glycerinem a tampon se spolehlivě vznítí. Místo glycerinu můžete použít i některé druhy nemrznoucích směsí do ostřikovačů.
Mechanická energie
Způsobů rozdělání ohně s využitím změny mechanické energie na tepelnou je mnoho (třeba tření dřev nebo křesání kamenů). Tady je pět z nich:
1. Když několikrát rychle po sobě silně udeříte kladivem do konce drátu položeného na kovadlině, rozžhaví se natolik, že od něj chytne jemný papír. Oheň ale snadněji rozděláte, pokud místo drátu použijete ocelovou brusnou vlnu. Stačí ji jen položit na kámen a praštit do něj skrz vlnu kladivem, tupou stranou sekery nebo krumpáčem.
2. Fire piston neboli ohnivý píst je dávný vynález obyvatel Tichomoří. Funguje na principu zážehu nafty v dieselových motorech, tedy stlačením. Místo nafty se ale zapaluje troud. Těsný píst na něj má na konci prohloubeninu. Píst se nasadí na kraj těsného pouzdra a prudce se udeří do jeho rozšířeného konce. Rychlým stlačením vzduchu uvnitř a jeho zahřátím dojde k zažehnutí troudu.
3. Existují látky velmi citlivé na mechanické podněty. Hlavičky zápalek, střelný prach z nábojů, kousky mikrozápalnic ze zábavné pyrotechniky, dětské kapslíky a podobně – to všechno se dá zapálit úderem kovovým předmětem nebo silným třením mezi dvěma materiály. Buďte ale opatrní, při nesprávném zacházení můžete snadno přijít k úhoně!
4. Pro nouzové rozdělání ohně se dá použít firesteel, což je tyčinka ze slitiny železa s dalšími kovy (podobně jako je kamínek do zapalovače slitinou železa a ceru). O firesteel nejčastěji křešeme kouskem pilky na železo nebo tupou stranou nože. Jde to ale i skleněným nebo porcelánovým střepem.
5. Třením vzniká teplo. Vrtěním dřeva v improvizovaném luku nebo křesáním kamene bez zkušeností rozděláte oheň jen velmi, velmi, velmi (a ještě jednou velmi!) těžko. Existují ale metody, jak vám to půjde naopak velmi snadno. Silným hřebíkem o otáčející se kotouč brusky, tupým vrtákem většího průměru o tvrdé dřevo, hliníkovou pletací jehlicí o silnici ubíhající vedle jedoucího auta, kusem drátu o disk kola auta, které zvednete heverem…
Ano, jsou to metody nevyužitelné uprostřed lesa, ale jde o cvik a fantazii. Je dobré učit se zacházet s ohněm a zkoušet ho rozdělat jakýmkoli způsobem. Když totiž pochopíte zákonitosti, snadněji se vám pak bude postupovat v nouzi. A to i v případě, že selžou metody, které jste se naučili a máte je vyzkoušené.
… a proto je dobré znát i tento způsob:
Když odklopíte kryt zářivky, spatříte několik součástek. Zářivku, její úchyty na obou koncích, kondenzátor v podobě kovově šedého válečku a startér. Ten pootočením proti směru hodinových ručiček uvolníte a vyjmete. Pomocí nože oddělíte obal od víčka s kontakty a od vnitřních součástek. Na části s kontakty uvidíte baňku. Když ji prudkým úderem rozbijete, vzniklá jiskra je schopná zapálit chomáč obvazové vaty.
Tak ať hoří jen tam, kde chcete!
Autor: Petr Fiedor (HodněOhně.cz)
Úvodní foto: Pixabay.com
P.S.
Zápalný materiál
Ať už rozděláváte oheň jakkoli, kromě dostupných materiálů a dovednosti záleží i na tom, kterou metodou hodláte zapálit. Z přírodnin velmi dobře hoří chmýří bodláků, pampelišek a orobince, březová kůra, pryskyřice stromů, suché houby a sušený vnitřek bezových dutinek. Z materiálů, které se v přírodě běžně nevyskytují, je to obvazová vata, buničitá vata, čistá nebo zuhelnatělá bavlna a dřevěné uhlí. Z vyloženě syntetických materiálů jsou to rozpouštědla, barvy, lepidla, těkavé látky a dnes už skoro nedostupný celuloid.
Pro snazší rozdělávání ohně si můžete vyrobit troud. Čisté plátno z přírodních tkanin nechte v uzavřené plechové nádobě (třeba v krabičce od bonbonů) projít ohněm. Nebo pár papírových kapesníků namočte do nasyceného roztoku vody a dusičnanu draselného, případně manganistanu draselného. Když pak kapesníky řádně vysušíte a dáte do sáčku se zipem, máte výbornou pomůcku pro rozdělávání ohně.
A nebo si můžete pořídit kvalitní křesadlo, větru a voděodolné zápalky, případně rovnou i nějaký ten velmi hořlavý troud.