subscribe: Posts | Comments

Rozříznutí a sešití rány – POUZE 18+

6 comments
Rozříznutí a sešití rány – POUZE 18+

„Absolutní nemilosrdnost vůči sobě“

Člověk na videu se jmenuje Andrej Kočergin. Instruktor mnoha bojových elitních jednotek, velice žádaný profesionál, který přednáší po celém světě. Mimo jiné je také zakladatelem drsné školy Kakuto karate Koi no takinobori ryu. Jeho životním mottem je: „Absolutní nemilosrdnost vůči sobě“. A tímto se řídí i jeho žáci. Na seminářích této školy se zásadně nepoužívají chrániče a sparing se zastavuje pouze ve velmi výjimečných případech. Na začátku můžete vidět jednu ze skupin po tréninku, zakrvácené kimono je běžnou součástí výuky. O tomto pánovi a jeho škole budu mluvit v několika dalších článcích, dnes bych rád ukázal jedno praktické cvičení, které Andrej Kočergin vyzkoušel na sobě během natáčení dokumentu „Specnaz – za hranicí lidských možností“. Dal kameramanům vybrat, co udělá. Na výběr měli rozříznutí nohy, nebo přitlučení hřebíkem chodidla k podlaze. Zvolili rozříznutí a sešití.

Nechtěl jsem dávat do videa titulky, aby i mladší návštěvníci se mohli něčemu přiučit, proto umisťují rovnou přepis celé akce. Video je opravdu pouze pro 18+.

„Překonání bolesti – k čemu to je a jak se to dělá?

Překonání bolesti je příliš abstraktní a nekonkrétní pojem. Takto nad tím vůbec neuvažujeme. Existuje nějaký konkrétní úkol, který obsahuje krom jiného také pocity bolesti. Nic víc. Je divné se nad tím nějak zvlášť pozastavovat. Náš program obsahuje také první pomoc. Například když během bojové akce voják získá četná neletální poranění, například střepinami, což samo o sobě není smrtelné, ale nepříjemné. A je důležité vědět, jak si s tím poradit, protože drobná na první pohled rána se může zanítit a vést k amputaci nebo dokonce smrti.

Rovnou podotknu, že nejsem lékař a patřím do skupiny lidí, kteří netuší, co je to difuse, ale jsou si jistí, že když se cukr nasype do čaje, tak se rozpustí a čaj bude sladký. To znamená, používáme spíše vlastní znalosti a zkušenosti, nicméně snažíme se samozřejmě konzultovat naší činnost s odborníky. V tomto konkrétním případě půjde o psychologickou vytrvalost. Jde totiž o to, že během našeho výcviku člověk může dělat cokoli, avšak si musí uvědomit, že každou chvíli bude donucen překonávat vlastní strach, bolest a jakékoli další negativní faktory, které budou vznikat ze strany okolí, soupeřů, trenéra, kohokoli.

Musíme uměle vytvořit natolik náročné a děsivé podmínky, že reálné hrozby a reálné události pak budou považovány za docela jednoduchou záležitost. Teď vám předvedu jeden příklad. Rovnou říkám, že jsem to nikdy v životě nedělal. Právě teď si rozřežu nohu a zkusím ji následně sešít. Vyjde to, nebo ne, uvidíme.

Musím se na to připravit, byla by škoda, kdyby krev ušpinila drahé boty. Navíc mám na sobě čerstvě vyprané ponožky od maminky.

Zásadně nedoporučuji (to je pro ty, kdo to bude chtít vyzkoušet také) to dělat rychle. Zvlášť pokud to neděláte každý den, můžete být velice překvapeni sílou bolesti. Nejjednodušší je zabodnout nůž a zkusit zatáhnout.

Vzhledem k tomu, že obvykle nemáme sterilní nástroje, musíme improvizovat.

Prvním řešením, pokud nemáte šicí soupravu, ale pouze náplast, což je mimochodem hodně velká chyba, je následující postup. Vezmeme náplast, přilepíme k horní části rány, táhneme náplast, stlačujeme ránu a lepíme spodní část. Potom je nezbytně nutné omotat ránu sterilním obvazem a přes to přetáhnout také elastický obvaz. Všimněte si, že rána je stažená. No zrovna teď se rozlézá.

Jelikož moje ruce zdaleka nejsou sterilní, musím to napravit. Postačí například obyčejná vodka.

Ránu byste měli vydesinfikovat roztokem hypermanganu, nebo do převařené vody stačí kápnout trochu jodu.

Tady máme šicí soupravu. Přiznám se, sám jsem se ještě nikdy nešil, proto to nemusí dopadnout dobře.

Když šijeme, pocity bolesti jsou s námi také, proto prudce probodneme okraj, otočíme a vytáhneme jehlu ven. Nesnažte se probodnout najednou oba okraje rány. Druhé probodnutí bude bolet mnohem více. A jak jsem právě zjistil, kůže se probodává hrozně těžce. Proto doporučuji předem celý postup natrénovat a vyzkoušet nanečisto.

Přineste mi někdo ubrousek, vypadá to tu, jako kdybych měl menstruaci a zasral tady celou podlahu.

Maminka mě za ponožky zabije a drahé boty budu muset asi vyhodit.

Je jasné, že kvalitou stehů jsem asi neoslnil, ale široká řezná rána už nepředstavuje nebezpečí.“

 1. admin says:

  Diskuze ohledně ošetření řezných a tržných rán probíhá zde:

  http://forum.bushcraft.cz/viewtopic.php?p=3461

 2. Frederik says:

  Pekný deň . Chcel by som sa opýtať ( admina / poprípade človeka ktorý sem pridal tento príspevok ) kde nájdem spomínaný dokument „Specnaz – Za hranicí lidských možností“ Dakujem za odozvu !!!

 3. Tohle to moze udelat len totalny magor,je sice pekne ze predvadza pre ludi ktory sa dostanu do problemou ale sam sa poskozovaz mi pride totalne stupidne.Podla toho ako dicha je jasne ze mu je stoho spate.Takto hlboka rana sa sije dvoch vrstvach to znamena znutra(vaikryl) a zvonku(monokryl)na to ze si tam zaviedol asi nejaku infekciu ani neratam.Rana sa musi opalit kvoli krvacajucim zilkam ktore aj po zasiti este tecu(ale nemusia)na op.saloch sa preto pouziva takzvana palebni pinzeta neboli palba.Je to kvoli tomu ze sa zilka nemusi automaticky uzavret s dvovodu horizontalneho rezu neboli poskodeniu nalsedkom tak povediac ked chcete osupat okurku.Takato zila ktora stratila viac nes dva milimetre steni sa nikdy nezavre.Je to to same ako osupat izolaciu s el.kabla.Tohle to video je ako ked si sadista picha ihle do vtaka.Ak vam mozem poradit neskusajte to.pa a admine ty musis byt ties dobry magor ze to sem das.Skus racj vydeo ako sa zaklana krk pri resustytaci ako sa pouziva ervej ako ako sa poriadne dela umela masas srdiecky.Salut

 4. kUrRaRe says:

  To Vratko – Snad si uvědomuješ, že je tohle web o survivalu a tudíž o řešení a zvládání kritických situací. Mě tohle přijde jako krásná demonstrace silné vůle – něco přijde a Ty se s tím vypořádáš. Proč by měl být admin nebo ten týpek magor..? Spousta lidí v krizi nenajdou právě to odhodlání něco udělat ve chvílích, kdy je to opravdu nutný a raději vykrvácej, než aby si působily další bolest. Je to ukázka toho – že aby jsi byl připravenej něco podobnýho provést v „akci“ tak musíš být psychicky připravenej a tohle je docela dobrej test – minimálně proto, že si vyzkoušíš jaký to je patlat se ve svý ráně a jestli z toho náhodou neomdlíš – protože je docela časté, že i otrlý týpek co deně sjíždí videa na webech s nechuťárnama se nakonec odporoučí, když uvidí vlastní krev na živo.. a vyměnit tohle video za návod na stabilizační polohu či masáž srdce už mi přijde opravdu trochu mimo mísu a to proto, že takových naučných materiálů je spousta a myslím, že nemálý procento lidí je s tím obeznámeno. Pěkný video.. poučný..

 5. Byl bych opatrný, než něčemu uvěřím, že to není fejk. Pouze z videa se to poznat nedá, viz pitva mimozemšťana.

Leave a Reply

Protected by WP Anti Spam