Dehydratace
Dehydratace je odstranění vody z objektu, látky či prostoru. Z lékařského hlediska představuje narušení homeostázy (vnitřní rovnováhy organismu) v důsledku snížení obsahu vody v těle.
Obecně o dehydrataci
Normální množství tělesné vody kolísá mezi 60 a 70 % tělesné hmotnosti dle věku a pohlaví. Snížení nastává v důsledku nevyváženosti příjmu a výdajů vody, například nedostatečným příjmem dostatečně kvalitní vody (typickým příkladem je zbloudilec na poušti nebo trosečník v širém oceánu), nebo přílišným výdajem vody, který není patřičně vyvážen příjmem – například při velmi silných průjmech, zvracení nebo namáhavých fyzických výkonech doprovázených silným pocením.
Příznaky dehydratace
Ztráta tekutiny v litrech (cca):
0,5-1 — nic nebo mírná žízeň
1-2 — žízeň, suché sliznice (rty), snížená tvorba moči (koncentrovaná moč tmavé barvy)
2-4 — viz výše, pokles tlaku při rychlém povstání – závrať, bolest hlavy, zrychlený puls
4-10 — viz výše, trvale zrychlený puls, nízké napětí kůže, minimální močení
nad 10 litrů — viz výše, zástava močení, smrt
První pomoc
Prostě zvýšit příjem tekutin je v mnoha případech dostačující. Nejvhodnější tekutinou je ta, která dehydratovanému chutná. Zahájit léčbu dehydratovaného dítěte osoleným čajem může vyvolat zvracení a zhoršení stavu.
Rozhodující je množství. Nelze očekávat, že výrazné příznaky ustoupí s jedním napitím. Velké množství tekutin může opět vyvolat zvracení. Pokud je snese žaludek, dojde následně k zvýšenému močení a situace se nezlepší. Tekutiny je nutno podávat po malých dávkách delší dobu. Těžká dehydratace se řeší více dnů. Na počátku je zcela dostačující voda, iontové nápoje je vhodnější naředit. Tělo primárně potřebuje vodu jako rozpouštědlo, koncentrace iontů je vysoká. Pokud dehydratovaný normálně jí, doplní minerály bez problémů.
V případech intenzívní ztráty tekutin zvracením a průjmem nestačí tedy pít stále čistou vodu, vhodný je bujón, ovocné džusy… Lze použít jednoduchý rehydratační roztok. Těžká dehydratace snižuje příjem tekutin trávicím traktem, většinou je tedy nutné nitrožilní podání.
Složení zjednodušeného rehydratačního roztoku
Na 1 litr (nejlépe převařené) vody: 8 čajových lžiček cukru, 1 lžička soli, 1 šálek neslazeného ovocného džusu (2 pomeranče). Není-li dostupný džus nebo prostředky pro převaření vody, tak se tím samozřejmě nezabývat – příjem tekutin je cennější.
Nejlepší nápoj je ten, který chutná!
Ztráta tekutin při dehydrataci může dosahovat několika litrů. Doplňovat je potřeba po malých dávkách, ale nepřetržitě. Rehydratační roztok, na rozdíl od obyčejné vody, není zátěží pro organizmus v libovolném množství (určité fyzické limity toho, co je postižený schopen pozřít, přesto zůstávají). Nejlepší nápoj je ten, který chutná, protože postižený se pak nevyhýbá jeho konzumaci.
Zdroj: Wiki